Booking.com
אולי תקשיבו? יוצרת - PublicDomainPictures, אתר - PIXABAY.COM

אולי תקשיבו?! –מבט אישי על ADHD

הורים- איזו תקופה מאתגרת לגדל היום ילדים, ובמיוחד אם הילד/ה שלכם סובל/ת מבעיה כלשהיא. אין זה משנה אם מדובר בבעיה שכיחה או נדירה, הנכם נדרשים להתייחס ולטפל מול המערכת החינוכית, וגם בהתמודדות הלא פשוטה בבית.

לכך בדיוק התייחסה העיתונאית חנה שטרן, בספרה הראשון שנכתב מנקודת מבטה האישית אודות הקשיים של אחד מילדיה. שטרן, ריאיינה עשרות אנשי מקצוע ומטפלים ידועים בתחום הפרעות קשב וריכוז ובשפה קולחת וכנה היא מספרת את סיפורו של בנה, מגיל גן ועד תום השירות הצבאי. לאחר שהספר יצא לאור,(בהוצאת פוקוס רמת גן ) התעורר בה הצורך להפיץ את הרעיונות המצוינים להתמודדות נכונה, באמצעות הרצאות שהיא מעבירה לקהלי יעד כגון: הורים ואנשי המערכת החינוכית וכל מי שרוצה לדעת על התופעה. שטרן אף מקיימת, על פי בקשה מראש, מעגלי הנחייה עם הקהל בתום ההרצאה, והמסר העולה הינו: 'ADHD אמנם לא עובר… אבל מתרגלים ומתגברים'.

מאת: קובי ברדה

מתי עלה רעיון לכתוב ספר על הנושא?

"הרעיון נבט אצלי כבר לפני שנים, כאשר כהורים נתקלנו בלא מעט קשיים בדרך, לא ידענו מה קודם למה, למי עלינו לפנות ומה הטיפול הטוב ביותר שיתאים לילד ולנו. הרעיון היה לכתוב 'מורה נבוכים' לכל מי שבא במגע עם התופעה או שסובל ממנה בעצמו. העבודה על הספר נמשכה כמה שנים ובעיני זו הייתה שליחות".

איזה רעיון מרכזי יש בספר שיכול לעזור להורים ולילדים?

"לאחר שראיינתי עשרות אנשי מקצוע מומחים בתחום הפרעות קשב וריכוז, המסקנה המרכזית העולה הינה :'קודם כל תרגיעו…'. כמובן שיש מסקנות נוספות לדוגמה: שרצוי וחשוב להתאים את הסביבה לילד ולא להיפך. העובדה שילד/ה נדרש ללמוד בכיתה בה לומדים ארבעים ילדים מקשה עליו מאוד. אם היו משבצים תלמידים אלו בתוך כיתות לימוד קטנות, זה היה מקל עליהם בהרבה את תהליך הלמידה. יש בתי ספר שאכן הקימו כיתות קטנות שנקראות כיתות תקשורת, לבד מסטיגמה לא נכונה, זה הכי מדויק לילד שלכם".

יש מידע רב בנושא ADHD , חלקו סותר וחלקו אף מאיים, במיוחד מתן תרופות, איך אמורים להחליט מה נכון ומה לא?

"למזלם של הילדים שמאובחנים כעת, יש הרבה יותר מסגרות וטיפולים רבים שלא היו בעבר. גם משרד החינוך כיום ער לנושא כך, שאם ההורים ישתפו את המערכת החינוכית בקשייהם ולהיפך- הילד הוא זה שיצא נשכר ובגדול".

חנה שטרן

חנה שטרן

אני סקרן…מדוע בחרת את השם 'אולי תקשיבו?! '

"בדרך כלל מבקשים מהילדים האלה להקשיב ולא יודעים שזה מה שהכי קשה להם לעשות-להתרכז בהקשבה. הקריאה שלי דווקא מופנית למי שמסביבם. תקשיבו להם, לילדים האלה, שקשה להם מאוד במיוחד בתקופת בית הספר, תקשיבו ותבינו את המצוקות שלהם ותפעלו בהתאם".

אולי תקשיבו - כריכת ספרה של חנה שטרן

אולי תקשיבו – כריכת ספרה של חנה שטרן

קטע מהספר: (עטיפה אחורית)

אסי נולד כתינוק רגיל ביותר, בן שני, לאחר בת בכורה הגדולה ממנו בשבע שנים. שום דבר לא העיד או סימן את הסערה העומדת להתחולל בעוד כמה שנים. אף פצפון סולד, ראש קירח שכוסה לאחר כמה חודשים בתלתלים רכים בהירים, והמון חן, שלא עבר עד היום.

כאשר היה בן חמש וחצי בערך, היה ילד לא רגוע, שנהג לכסוס ציפורניים עד זוב דם. הוא התנהג באלימות בגן וספג עונשים רבים מהגננת דאז. את רוב "הריכוזים" הוא בילה על המדרגות בכניסה. הייתי אובדת עצות, לא ידעתי למי לפנות.. לא לקחתי בחשבון את מה שאני אמורה לשמוע, ולכן הגעתי לבדי לבדיקה נוירולוגית.

רגע גילוי הבעיה- הנוירולוג הביט בו שניות, זרק אליי מבט, רשם משהו וירה: "יש לו הפרעת קשב וריכוז, את צריכה לתת לו ריטלין". הרגשתי כאילו פטיש 5 קילו נחת על הראש, הרגשתי חולשה וחוסר אונים. שאלתי אותו: "מאיפה אתה יודע? לא בדקת אותו בכלל!" והוא ענה: "יש לי ניסיון, ראיתי הרבה ילדים כאלה". אבל מה זה אומר?… למה זה קרה?… ולמה דווקא אצלנו?… המון שאלות נותרו ללא מענה. לא ידעתי בכלל ולא היה לי מושג על מה הוא מדבר. אני לא זוכרת את מה שקרה לאחר מכן, אני לא זוכרת אפילו איך הגעתי לרכב שלי בחניה, אני כן זוכרת שהייתי מבוהלת מחוסר הוודאות במצב החדש שנוצר.

לא – לא נתַנו לו ריטלין, כי לא האמנתי לאבחנה ששמעתי. רציתי לשמוע חוות דעת נוספת ויותר הסברים לגבי מקור התופעה.

חנה שטרן, עיתונאית לשעבר ברשת שוקן וכיום מרצה ומנחת קבוצות. בעלת תואר ראשון במדעי המדינה, ותואר שני במינהל ציבורי ושלטון מקומי, שניהם מאוניברסיטת בר אילן, לכל מי שרוצה להתייעץ, שטרן תשמח לעזור. ניתן לפנות דרך עמוד ה – פייסבוק

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: