Booking.com
רונית ארגמן,קרדיט יחצ

איזה מין חינוך?

האם הסיטואציה הבאה היא דמיונית? מסביב לשולחן השבת; אמא, אבא ילד וילדה. "אבא, שואלת לפתע הילדה, "מאיפה באים ילדים"? אבא נחנק, העוף נתקע בגרון. אמא מחליפה צבעים. למה כל כך קשה לנו ההורים לדבר עם ילדינו על משהו טבעי ומהנה כמו סקס? למה קשה לדבר עם הילדים על כך שיחסי מין זה חשוב כשהם נעשים מתוך רצון ובחירה חופשית? יותר מדי הורים לא יודעים איך לדבר עם הילדים שלהם על מין, אבל מה שאינם מבינים הוא שאם הם לא יהיו שם לכוון אותם כבר מן ההתחלה, סקרנותם תוביל אותם לחפש תשובות במקומות אחרים.

רונית ארגמן, מנחה בכירה לחינוך מיני ומטפלת מינית מוסמכת, עובדת סוציאלית, מדריכה קבוצות תמיכה להורים, מכשירה אנשי מקצוע בתחום המיני ומנהלת מקצועית של מכון ארגמן מציינת כי כשההורים לוקחים אחריות על חינוך מיני חברתי הם תורמים ליצירת תהליך בריא בו נרכשים ידע, אמונות וערכים ביחס לזהות העצמית של הילד, מערכות יחסים ואינטימיות.

                                                                                              מאת: מיכל פרנקו                                                                              

למה בעצם כל כך חשוב לדבר עם ילדים על מין?

חשוב לזכור שילדים שרכשו למידה מותאמת והבנה של סוגיות שונות הקשורות למיניות האדם, יתנהגו בבגרותם באופן מודע, בריא ואחראי יותר. חינוך מיני חברתי מתבסס על האמונה כי ניתן להטמיע אצל הילדים ידע וערכים שיסייעו להם לקבל החלטות מתאימות ובריאות יותר בזמן אמת.

את מדברת על ערכים כחלק מהחינוך המיני, אבל להרבה אנשים קשה להבין איך הדברים קשורים?

חינוך מיני אינו רק התבגרות מינית, חינוך מיני הוא חינוך לקבלת האחר, לסובלנות, להבנה שמישהו לידי, אפילו שהוא יכול להיות הכי קרוב אלי, עדיין מרגיש אחרת ממני. חינוך כזה  חייב להתחיל מגיל צעיר.

מערכת החינוך מציעה שיעורי חינוך מיני לגילאי ההתבגרות. למה זה לא מספיק?

השאלות המהותיות שכל הורה חייב לשאול את עצמו הן האם אתה מעוניין שילדך ישאר לבד עם שאלות ובעיות בתחום בגלל הקשיים שלך? האם אתה רוצה שילדך יאלץ לחפש תשובות דרך מקורות אחרים כגון האינטרנט או חברים או שמא תעדיף להיות גורם תומך ומעורב בתהליך ההתפתחות כבר מהגיל בו הסקרנות מתחילה להתעורר?

תפיסת החינוך המיני ההוליסטי מבוססת על כך שההורים ומערכת החינוך, ביחד, נותנים לילדים את הכלים הראויים והנכונים לקבל החלטות נבונות בתחום המיניות ולהבין את הנושא כראוי, כבר מגיל הגן והמשך לאורך כל חייהם, בהתאם לגילם ולרמת בגרותם. מערכת החינוך חייבת להפנים שחינוך מיני הוא תחום מקצועי, בדיוק כמו מתמטיקה ולשון וההורים צריכים להפסיק לסמוך רק על מערכת החינוך ולקחת אחריות על חינוכם המיני של ילדיהם. וציינו את חשיבות השיח החיובי ביחס למיניות האדם.  הרבה מאד מהתקשורת עם מתבגרים כיום – בין אם בכיתות, במדיה  או בבתים מציגה היבטים בעייתיים של המיניות, בין היתר – הריונות לא רצויים, הדבקות במחלות וזיהומים המועברים במגע מיני, פגיעות מיניות, הטרדות ברשת….גישה זו מונעת מהם לשאול את מה שבאמת על ליבם, לשתף אותנו בהתלבטויות שלהם ולתת להם מצפן המכוון אותם בתהליך קבלת ההחלטות שלהם, בכל הקשור לקיום מערכות יחסים זוגיות והתנהגויות מיניות.   הצורך לנהל שיח כזה מועצם כיום בשל המוצפות האדירה שיש בחברה שלנו לגבי היבטים שונים של מיניות האדם וקושי להבין מה מתאים, בריא, רצוי, מיטיב  – ומה עלול להביא להשלכות שונות על ההתפתחות הפסיכו-סקסואלית של המתבגר.

אז איך תתחיל לדבר עם ילדך על מין?

ראשית, אומרת ארגמן, כי הדגש חייב להיות על חינוך מיני מותאם – כלומר תהליך חינוכי הדרגתי המותאם מבחינת התכנים הרלוונטיים לגיל לשלב ההתפתחות, לתחומי העניין שהילד מביע, ולרמתו הקוגניטיבית והרגשית.

• הורים רבים חוששים כי הסברה מינית תיצור אצל הילד עוררות מינית סקרנות ורצון בהתנסות, אך חשוב לזכור כי מבוגרים רבים נוטים להתייחס למיניות דרך עיניהם כאנשים בעלי ניסיון וחשיבה ארוטית – הילד לעומת זאת מתבונן על הדברים בסקרנות בריאה, על כן השתדלו לא לבסס את דבריו ושאלותיו על בסיס ניסיונכם האישי.

• השתמשו בדוגמאות ובשפה שתואמות את גיל הילד.

• אל תביעו גועל, כעס, דחייה או האשמה סביב תכנים שהילד מעלה, זכרו תמיד שהמטרה היא ליצור תקשורת בריאה  בה ילדכם ירגיש בטוח ונוח לחלוק ולשתף.

• השתדלו להתמקד במעשים והכוונה לכללים מקובלים, במקום להיתפס לדוגמאות ספציפיות בעייתיות.

זכרו תמיד שחינוך מיני חברתי מטרתו לצייד את ילדכם בידע מיומנויות וערכים להם יזדקק כדי לקבוע וליהנות מזהותו ומיניותו – גופנית ורגשית. חינוך נכון יוצר הזדמנויות לפיתוח עמדות וערכים נכונים ובריאים, בתהליך המוביל לקבלת החלטות, תקשורת והפחתת סיכונים.

לאתר:

רונית ארגמן – מנהלת מקצועית של מכון ארגמן. השכלה: M.S.W.

About מיכל פרנקו

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: