Booking.com
דורית שכורי

איך לבנות תקשורת משפחתית חיובית ומעצימה

האנשים הכי יקרים לנו הם התא המשפחתי הגרעיני שלנו. יצירת הסכמות ושפה משותפת הם "הפרס הגדול" אותו מלמדת המומחית דורית שכורי, יועצת זוגית ומשפחתית ומנחת הורים בכירה. לדבריה, הכול מתחיל ונגמר בתקשורת משפחתית: או שיש קשר טוב ומפרה או שיש קצר משפחתי. בעזרתה, כך מעידים לקוחותיה, ה"קצרים" נעלמים

מאת: חני שניידר

דורית שכורי, ספרי ראשית עלייך ועל הכשרתך?

"אני בוגרת מכון 'רולידר' (בהדרכתו של הפרופ' עמוס רולידר), יועצת זוגית מטעם מכון "פתרונות" ובעלת תואר B.A בפסיכולוגיה. אני נשואה ואם לשלושה ילדים. בתחום התמחותי בחרתי להתמקצע בליווי והדרכה הורית לצד הטיפול בילדים. התמקדתי בייעוץ זוגי מתוך מטרה לשלב בין השניים: לעבוד עם ילדים וזוגות הזקוקים להכוונה ולייעוץ".

על מה נשענת שיטת העבודה שלך בהדרכת הורים?

"הגישה בה אני עובדת נקראת ניתוח התנהגות יישומי ABA (Applied (Behavior Analysis – זוהי גישה טיפולית יישומית לשיפור ולשינוי דפוסי התנהגות קיימים. גישה זו פותחה מתוך תורת הפסיכולוגיה ההתנהגותית ונחקרה מדעית. הנחת הבסיס מייחסת משמעות גבוהה והשפעה רבה לנסיבות ולתוצאות של הסביבה המשמעותית לילד – הורים, אחים, בני משפחה, חברים, מורים ועוד. מכאן שניתן כאמור לזהות את הגורמים המשפיעים או משמרים את התנהגותו של הילד ובכך לשנות ולשפר את התנהגותו ואת תגובותיו כאשר מתמודד עם סיטואציות או מצבים שונים הדורשים ממנו איפוק או שיתוף פעולה, ולבנות מערכת יחסים הרמונית בין הילד לסביבתו ועם זאת שמירה על הסמכות ההורית.

"היכולת לחנך לפתור בעיות היא פונקציה של זמינות, ידע ועבודה משותפת של ההורים. הורים רבים חווים ומתמודדים עם אותם קשיים, הנובעים מחוסר יכולת של ילדיהם לדחות סיפוקים, או מהעדר מיומנויות של איפוק והבלגה כאשר הם באים במגע עם נסיבות בעלות גוון אברסיבי (בלתי נעים, מאיים, לוחץ), ולא כתוצאה מחוסר יכולת תקשורתית או העדר מודעות קוגניטיבית, רוטינת בוקר (צחצוח שיניים, משיכת זמן, בחירת בגדים), רוטינת ערב (מקלחת, ארוחות, שינה, אכילה), שיעורי בית, דחיינות סירוב לשתף פעולה ועוד….

"מטרת ההליך הטיפולי הינה לאתר את הקשיים, וללמוד להתמודד עם ההתנהגויות ומצבים מאתגרים. ליצור את ההבנה כי חילוקי דעות ואי ההסכמות ההוריות הינם גורם משפיע על התנהגותם של הילדים ולאפשר תקשורת משפחתית וזוגית מכבדת".

וכיצד עובד הייעוץ הזוגי?

"ייעוץ זוגי הוא תהליך המאפשר לגשר על חילוקי הדעות ולהתגבר על הקשיים. מטרת התהליך, לפתח את התקשורת החיובית תוך הבנת הקושי ופתרונו ולפעול לשיפור ולשינוי המצב הקיים. לצעוד יחד  צעידה משותפת לזוגיות חווייתית ומעצימה. הייעוץ הזוגי מאפשר משהו חדש, רענן המסייע למערכת היחסים למצות את המיטב.

"אני מובילה את הזוג בתהליך קצר וממוקד, אשר יחדיו אנו סוללים בו דרך חדשה, אחרת, המאפשרת בניית תקשורת חדשה וחיובית תוך התמקדות בחוזק ופתרון הבעיות בקשר. אני מתמקדת בפתרון הבעיה והבנת הנקודות הגורמות למשבר. בעזרת הכלים הרבים שצברתי אני תווה ביחד דרך עם בני הזוג מבלי לשבור את כללי המשחק, ויוצרת מציאות אחרת המאפשרת תקשורת חיובית, שיתוף והבנת הקשיים והצרכים הרגשיים האחד של בני הזוג. התקשורת החיובית הזו תאפשר לכם לצמוח ולגדול בזוגיות".

רואים תוצאות מידיות?

"מערכת יחסים הינה השקעה נושאת פרי. ככל שבני הזוג יקדישו זמן ומאמץ כך המערכת הזוגית שלהם תלבלב ותפרח. יחסים בריאים דורשים מיומנויות בתקשורת ומודעות רגשית. המטרה שלי בהליך הזוגי היא לשלב כוחות מנצחים ולפעול ביחד. אני מאמינה שכאשר אנו חיים בזוגיות טובה המאפשרת לגדול, לצמוח ולהרגיש מוערכים, יש לכך השלכות רבות גם בתחומי חיים אחרים כמו משפחה, ילדים ועבודה".

למי ייעוץ זוגי מתאים?

"לצעירים העומדים לפני נישואין, המעוניינים ללמוד כיצד לחזק את הקשר, לצמוח ולהצמיח יחד, לחדד את ה'ביחד', ולפתח את ה'אני העצמי' במערכת זוגית".

כיצד עובדת ההדרכה ההורית?

"אתן דוגמה: משפחה שהגיעה להדרכה, הורים לשלושה ילדים, בגלל בעיית תקשורת עם בן הזקונים שלהם בן השמונה. ההורים תארו את האווירה בבית כמתוחה, כעוסה ולחוצה, רוב הזמן בשל התנהגויות לא נאותות של הילד בבית: חוצפה, אלימות מילולית, קושי בביצוע מטלות לימודיות וביתיות, בכי וצעקות כאשר לא נענים לדרישותיו… ההתמודדות גרמה לחילוקי דעות בין ההורים על חינוך הילדים, מה שבהכרח הביא גם לפגיעה בזוגיות.

"לאחר שתחקרתי את ההורים בכדי להבין מהם הטריגרים להתנהגויות של הילד ומה מחזק אותו להמשיך בהן, בניתי תכנית מותאמת לצרכי הילד והמשפחה והתחלנו בתהליך תוך ליווי והדרכת ההורים. יד ביד, צעד צעד, ליוויתי את המשפחה המדהימה הזו אל השינוי. ההתמודדות של ההורים הייתה לא קלה, מאחר והיא דרשה שינוי ההתנהלות הביתית והזוגית, תוך חיזוק ועידוד הילד, הקניית הרגלים חדשים, עבודת בצוות של ההורים וההבנה שהם הדוגמה והמודל לחיקוי של ילדיהם. ההסכמה בין ההורים והתמיכה שלמדו להעניק האחד לשנייה במצבים השונים, לשתף פעולה ביניהם בחינוך הילדים, יישום הכלים והתמדה בשינוי ההתנהלות הביתית הביאו לשינוי המיוחל בבית ובזוגיות. אין סיפוק גדול יותר מאשר לשמוע מההורים קיבלו את ילדם ואת הזוגיות שלהם במתנה.

"דוגמה נוספת היא הורים לנערה בת 15 שפנו להדרכה. הנערה היתה מתחצפת, צועקת, יוצאת וההורים אינם יודעים היכן היא נמצאת, אינה עונה לשיחות, חוזרת מתי שהיא רוצה וההורים חשו חסרי אונים ב ההתמודדות עמה. לאחר התשאול והתחקור שלי, הצלחתי להביא להסכמות בסיסיות בין ההורים והנערה והצגנו בפניה את השינויים שיחולו ומה יקרה אם לא תעמוד בתנאים. יישום התהליך דרש מההורים עקביות ונחישות לעמוד בשינויים ובהתמודדות עם הנערה. זה לא היה להם קל, אולם ההתמדה ביישום והליווי הצמוד הביאו לשינוי האקלים הביתי ולשיפור ביחסים עם בתם. אין אושר גדול מזה".

היכנסו לאתר של דורית שכורי

עיקבו אחרי דורית שכורי בפייסבוק

 

 

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: