Booking.com
בראש חושב,קרדיט יחצ

איך להתמודד עם בעיות חוסר קשב וריכוז בקרב ילדים?

ליאת שדה, אלופת ישראל בשחמט ומייסדת מרכז 'בראש חושב', המרכז הישראלי לפיתוח החשיבה ממליצה להורים כיצד ניתן להתמודד בהפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים.

מאת: חני שניידר

כיצד ניתן להתמודד עם הכנת שיעורי הבית שנחשבת למשימה יומיומית מורכבת גם להורים וגם לילדים?

בקרב ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז השימוש במילה שיעורי בית היא כמעט מילה בלתי נסבלת עבורם. כדי שהילד יצליח להתמיד ללא תחושת תסכול עזרו בהכנת שיעורי הבית בדרך קצת אחרת. לדוגמא להפוך את הכנת שיעורי הבית לסיפור ולהגדיר עבור הילד מטרה שלשמה הוא עושה את שיעורי הבית, כאשר המטרה היא לא השיעורים עצמם. המטרה צריכה להיות כל דבר שהילד רוצה ומתחבר מעולמו הפנימי כמתנה להצלחה.

מומלץ עד כמה שניתן בזמן הכנת שיעורי בית או בכל למידה שהיא להיחשף לכמה שפחות גירויים בחלל אשר שיסיחו את תשומת הלב של הילד. כגון: תמונות צבעוניות, משחקים רבים, חפצים שלא צריכים להיות לצורך פעולת הלמידה וכו'.

איך ניתן לחזק את תחושת ההצלחה בקרב הילד?

כלי פשוט ויעיל הינו הכנת טבלת הצלחות. ההצלחה עבור הילד הופכת למוחשית ומתגמלת. טבלת הצלחות מתאימה לכל פעולה או קושי שהילד מגלה. מכינים טבלה אותה מצמידים למקרר וכל פעם שהילד מצליח במשימה שהוטלה עליו הוא זכאי למדבקה מחייכת ובסוף הטבלה הילד מתוגמל במתנה שרצה.

האם יש מילים שלא כדאי להשתמש בהן בתקשורת מול הילד?

כמובן, לא מומלץ להשתמש במונחים שליליים, באיומים" ו"עונשים" שלא עובדים על ילדים בעלי קשב בריכוז, הורים רבים נופלים בקלות למקום הזה. לדוגמא: אם לא תעשה.. אז לא תקבל.. אלא להשתמש בהתניות חיוביות שידברו לליבו של הילד כדי להסב את תשומת ליבו ולעורר בו עניין.

אילו כלים נוספים את יכולה לתת להורים?

  1. כאשר יושבים עם הילד רצוי לתת מקום לדמיון וליצירתיות שנמצא בכל ילד וע"י כך לאפשר להם לחשוב בצורה קלה יותר שתדבר אליהם.
  2. שחקו עם הילד משחקי חשיבה – למדו את המשחק לפני ולא בנוכחות הילד (זה לוקח זמן ומשעמם את הילד). בגילאי 8 ומעלה אפשר ללמוד את המשחק ביחד.
  3. שימרו על העניין- תוך כדי משחק ובזמן הלימוד אל תעמיסו ותכבידו תוכן על הילד כדי שלא יאבד עניין.

חשבו על סיפור רקע מעניין שקשור למשחק. (לעיתים כתוב בהוראות המשחק, אתם יכולים להיכנס לאינטרנט ולקרוא על המשחק אולי תגלו פרטים מעניינים על המצאתו.) הסיפור צריך להיות קצר ורצוי שיהיה קשור לעולם התוכן של הילד. (למשל: בגן הילדים של הגננת טובה מאוד אהבו לשחק ב…).

  1. אל תעייפו את הילד עם חוקי המשחק והשתדלו ללמוד את חוקי המשחק מראש.
  2. שחקו בהתלהבות ובריכוז (לא לחשוב תוך כדי על ארוחת הערב או על המקלחות…) היו כל כולכם עם הילד והמשחק.
  3. זמן נסיעה הוא זמן מצוין ללמידה. כגון: למידה על הטבע, דברים שרואים בדרך, זהירות בדרכים, ספירה של פריטים דומים/שונים, למידת שירים, משוררים ומלחינים דרך דיסקים, אומדן מרחקים וזמן וכו'.
  4. כאשר אתם מוזמנים עם הילדים לבית של חברים או משפחה הציעו לילדכם לשחק במשחק מיוחד.כמובן שניתן לשחק גם הפוך שהילד שואל אתכם ואתם צריכים לזכור את הפריטים בבית המארחים.
  5. כללי המשחק הם מאוד פשוטים וברורים. בכל זמן הביקור מלבד לשחק וליהנות עליו לשים לב לפריטים בבית ולזכור מה ראה והיכן. למחרת הביקור אתם תשאלו את הילד שאלות הקשורות לפריטים שהיו בבית המארחים שלכם. לדוגמא: האם על קיר הצלחות ישנה צלחת שאינה עגולה? באיזה צבע צבוע הקיר במטבח? מה לבשה בעלת הבית? האם הוגשו אגסים לקינוח? וכו'…

לסיכום, להשתמש בכלים הללו בהתמדה ובקביעות והתאמה לעולמו של הילד וכך לילד יהיו הרגלים חדשים שיקלו עליו וייצרו עבורו מוטיבציה להצלחה.

לדף הפייסבוק של מרכז "בראש חושב"

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: