Booking.com
יצחק בריק - צילום מוטי זאבי

איך להתמודד עם תופעת העוני בקרב אוכלוסיית הזקנים בישראל ?

מאת: עדי טל – רוני

העלייה המשמעותית בתוחלת החיים מביאה עימה גם אתגרים בתחומי הבריאות, החברה, הרווחה והכלכלה. מנתונים שנאספו על ידי האגודה הישראלית לגרונטולוגיה, העוסקת במדעי הזקנה וחקר ההזדקנות עולה כי  מדובר בגידול דרמטי מאוד ובתהליך הזדקנות מואץ של האוכלוסייה בישראל, כאשר קרוב לרבע מהזקנים חיים בתנאי עוני ומחסור.. על מנת להשיר מבט מפוקח לעתיד הטומן בחובו גידול משמעותי במספר הזקנים בחברה הישראלית פגשנו את פרופ' יצחק בריק יו"ר האגודה הישראלית לגרונטולוגיה העוסקת במדעי הזיקנה וחקר ההזדקנות ומרצה בחוג לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה.

מה היא האגודה הישראלית לגרונטולוגיה ?

האגודה הישראלית לגרונטולוגיה, עוסקת במדעי הזקנה וחקר ההזדקנות ומאגדת בתוכה חברים העוסקים במגוון התחומים של מקצוע הגרונטולוגיה, מדעי הזקנה וחזק ההזדקנות, גרונטולוגים, ביולוגים, רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק, פיזיותרפיסטים, תזונאים, אנשי מנהל וניהול ועוד. האגודה הינה ארגון אינטרדיסציפלינרי היחיד בארץ המאגד בתוכו עובדי שדה, אקדמאים, מרצים, חוקרים וקובעי מדיניות. האגודה שמה לה למטרה להיות בית ומקום מפגש בין הדיסציפלינות השונות ובין הארגונים השונים העוסקים בתחום הזקנה והמטפלים בזקנים, לפעול לקידום איכות החיים של הזקנים ולחזק את המעמד המקצועי של הגרונטולוגיה.

מה הם ממדי האוכלוסייה המזדקנת כיום בישראל ?

בתחילת שנת 2014 מונה אוכלוסיית מדינת ישראל  כ-8.4 מיליון תושבים, מתוכם מונה אוכלוסיית הזקנים בני 65+  כ-833,000 איש, המהווים כ-10.4% מהאוכלוסייה הכללית. בתוך אוכלוסיית זקנים זו (בני 65+) מגיע שיעור בני ה-75+ לכ-46% (385,000)ושיעור בני 80+ מגיע ל-26.8%. קצב הגידול במספר הזקנים היה כפול מזה של האוכלוסייה הכללית. אוכלוסיית הזקנים גדלה באופן משמעותי הן במספר המוחלט של הזקנים והן בשיעור שלהם מתוך כלל האוכלוסייה. תוחלת החיים כיום בישראל עומדת על 79.9 לגברים ועל  83.6 לנשים.

כיצד משתקפת בעיית העוני באוכלוסיית האזרחים הוותיקים ?

בדו"ח העוני שפורסם על ידי המוסד לביטוח לאומי בסוף שנת 2013, צוין שבשנת 2012 עלה שיעור העוני אצל הזקנים ל- 22.7%, בהשוואה לשנת 2011. בשנה זו נוספו איפה 30 אלף זקנים למעגל העוני. מקור ההכנסה של כרבע מכלל אוכלוסיית הזקנים (24%) הוא מקצבאות המוסד לביטוח לאומי, דהינו קצבת זקנה עם השלמת הכנסה. קצבת הזקנה בתוספת השלמת הכנסה ליחיד בגיל 70 שנה היא 2,752 שקל ולזוג 4,086 , בגיל 70-79 היא עומדת על 2,833 ליחיד ו- 4,204 לזוג ובגיל 80 ומעלה קצבת הזקנה עם השלמת הכנסה היא בסכום של 2,961 שקל ליחיד ו- 4,386 לזוג. רמת העוני בקרב הזקנים בישראל היא גבוהה בהשוואה לזו הקיימת במדינות ה- OECD , שם ממוצע העוני עומד על 14.8% לעומת 20.7% בישראל. בסקר החברתי של הלמ"ס שנערך בשנת 2012, נתבקשו המרואיינים לציין את מידת יכולתם לכסות את ההוצאות החודשיות שלהם ואת שביעות רצונם או אי שביעות רצונם ממצבם הכלכלי. תשובותיהם של בני 65+ שהשתתפו בסקר היו כי 31% אינם מצליחים לכסות את ההוצאות החודשיות שלהם. 36% מבני 65-74 וכ- 42% מבני 75+ לא היו שבעי רצון ממצבם הכלכלי.

כיצד משפיע המצב הכלכלי על הבריאות, הרווחה ואיכות החיים ?

מצבם הכלכלי של הזקנים העניים משתקף בין השאר באי יכולתם לקבל טיפולים רפואיים שכרוכים בתשלום כגון טיפולי שיניים. חלק גדול מהם שרויים גם במצב של אי בטחון תזונתי, בסקר שפרסמו אשל ומכון ברוקדייל בשנת 2004 נמצא ש- 19% מבני 65+ סובלים מאי בטחון תזונתי, שמשמעותו צמצום ניכר בצריכת המזון ובהיקף צריכתו. נתונים דומים פורסמו על ידי המוסד לביטוח לאומי בשנת 2012. יש עדויות ברורות על כך שזקנים עומדים בפני הברירה של רכישת מזון או תרופות ולרוב הם מותרים על התרופות דבר שפוגע קשות בבריאותם. חובה עלי להדגיש כי גם מצבם של חלק ניכר מהזקנים שאינם חיים מתחת לקו העוני חיים בתנאים לא קלים. ראשית, רק ל- 37.6%  מכלל הזקנים (נשים 62, גברים 67) יש פנסיה, אך אצל רובם גובה הפנסיה נמוך כאשר הממוצע הוא 4,906 שקלים לחודש. הירידה בהכנסה אצל רוב הזקנים גורמת להם לירידה באיכות החיים בשנות חייהם מחוץ לעולם העבודה. לעוני יש גם השפעה ישירה על מצבם הבריאותי והנפשי של הזקנים.

היכן לדעתך טמון הפתרון ?

1. קצבאות – יש להעלות את קצבאות הזקנה כך שאלו שאינם עובדים וחיים אך ורק על קצבאות המוסד לביטוח לאומי יוכלו להתקיים בכבוד.

2. תעסוקה – יש לאפשר לכל מי שיכול ומעונין בכך, להמשיך לעבוד ולהתפרנס בכבוד. אין כיום מקום להגבלת הזכות להמשיך לעבוד בגיל 62 לנשים ו- 67 לגברים כאשר תוחלת החיים היא 80 לגברים ו- 84 לנשים.

3. פנסיה – יש לחוקק חוק פנסיה חובה אשר יחייב כל עובד וכל מעסיק להבטיח לאנשים פנסיה ראויה עם פרישתם ממעגל העבודה.

4. בריאות – יש להבטיח שירותי בריאות חינם לזקנים מעל גיל מסוים ובאופן מידי לאפשר טיפולי שיניים חינם כפי שנעשה לגבי הילדים.

5. תוכנית אב – ממשלת ישראל חייבת להקים ועדה ממלכתית אשר תגבש תוכנית אב לאומית שתתייחס לכלל צרכי האוכלוסייה הזקנה בעתיד. יש לברך עלך יזמת משרד הבריאות להכנת תוכנית לאומית להתמודדות עם מחלת הדמנציה ואת המשרד לאזרחים ותיקים, ביחד עם המועצה הלאומית לכלכלה על הכנת תוכנית לאומית לתעסוקת זקנים, אולם מה שדרוש זו תוכנית לאומית מקיפה רב שנתית הלוקחת בחשבון את כל צרכי הזקנים.

מה עוד חשוב לדעת או ניתן לעשות ?

חשוב לדעת כי תוך מספר שנים יוכפל מספרם של הזקנים בישראל. עלינו לדאוג לשיפור איכות החיים שלהם, לחיזוק מעמדם בחברה ולהגן על זכויותיהם כאזרחים ותיקים. לצד קידום משמעותי של הידע המדעי, המחקר והפרקטיקה בכל התחומים הקשורים בהזדקנות, רפואה, ביולוגיה ופסיכולוגיה עלינו גם לפעול להשפעה על המדיניות והעשייה בתחום הזקנה בארץ. אנו צועדים לקראת "העולם של הזקנים".

עמוד הפייסבוק של האגודה

אתר האגודה

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: