Booking.com
טיפול בתינוקות, יוצרת - TawnyNina, אתר - PIXABAY.COM

איך ללמד את הילד לנשום נכון?

כל ילד שנולד, באופן טבעי, מתחיל לנשום באופן אוטומטי וכך הוא ממשיך כל חייו. אך אל לנו להתייחס לנשימה כאל פעולה מונוטונית נטולת שליטה, נשימה נכונה היא אחת הפעולות שחשוב שההורה ילמד את ילדיו וכמובן יישם אותה בעצמו. ד"ר רפאל פרטר, כירופרקט ילדים מומחה והמנהל הקליני של מרכז רפאל לרפואה משלימה, מסביר למה כ"כ חשוב לנשום נכון ואיך ללמד זאת את הילדים.

מהי נשימה?

נשימה מתחילה עוד בשלב העוברי. תינוק מפתח ראשית את המוח, לאחר מכן את הלב ואז את הריאות. כשהוא יוצא אל אוויר העולם, מתחילה "נשימה הישרדותית" שמשמעותה נשימה ראשיתית, טבעית. זו פעולה ראשונית של כניסה ויציאת חומרים לתוך וחוץ קרום התא המתחילה ביום הראשון של התפתחות העובר – יש לו תדר עצמאי משלו, השונה מקצב הנשימה של האם. שאיפה- תנועה לתוך תא החמצן והמזון. נשיפה- תנועה החוצה של דו תחמוצת הפחמן והפסולת.

נשימה מודעת היא חוויית תהליך הנשימה בכל חלקי הגוף. המודעות היא האם הנשימה קצרה או ארוכה, מהאף או מהפה, האם האוויר נכנס לפה ויוצא דרך האף או ההפך, האם הסרעפת עולה או יורדת והאם נחיר ימין או שמאל נושמים באותו אופן. הרעיון הוא היכולת להזרים את הנשימה לכל חלקי הגוף.

למה חשוב לנשום נכון?

במהלך היום יום, בלי תשומת לב, הפעולה הנשימתית הופכת להיות מצומצמת ומוגבלת יותר, כך שאנו משתמשים בחלק קטן של הריאות, הלב עובד קשה יותר ומתקשה לספק דם וחמצן לכל הגוף, לחץ הדם עולה, העומס על הלב מחליש את מערכת החיסון ואת תהליך ההתחדשות והחיוניות של הגוף. כשלא מטפלים בכך מגיל צעיר, אנו עשויים להזדקן עם גוף מכווץ, גיבנת בהתהוות וקריסת מערכות. וכל זה – מתחיל בנשימה.

לתינוק שרק נולד, האף נסתם בקלות בשל ליחה, דלקת בקונכיות, דלקת חניכיים, שיניים וכו' וכך הוא לומד לנשום רק מהפה. הנשימה מהפה היא יותר שטחית ומאפשרת לחיידקים ותוקפנים אחרים להיכנס ישר לתוך דרכי הנשימה ולתקוף את הריאות ופנימיות הגוף. לכן חשוב ללמד את הילד לנשום נכון, לימוד מגיל צעיר ימנע מחלות ורעות אחרות בהמשך.

מרכז רפאל

נשימה נכונה היא נשימה דרך הבטן. התינוק נושם באופן טבעי אל הבטן והטבור. עם הזמן הנשימה הופכת להיות יותר תנועה של החזה ופחות של הבטן. היתרון המשמעותי של נשימה אל הבטן, הוא שהיא מפעילה את הסרעפת המניעה את החלק התחתון של הריאות. בדרך זו אנו מכניסים יותר אויר וחמצן, מקלים על הלב ועל מערכות חילוף החומרים הדורשות חמצן לפעולתן. לכן כדאי לשמור על הנשימה כמה שיותר "בטנית".

איך ללמד את הילד לנשום נכון?

  1. שמירה על דרכי הנשימה של האף פתוחים

הרעיון הוא לתרגל את הנשימה של הילד כבר מגיל ינקות ולגרות אותה. אפשר להחזיק מוצר ריחני קרוב לאפו של התינוק ובאופן טבעי הוא יריח אותו, ניתן להנחות את הילד לכבות נר וכך ללמוד לעשות רוח דרך השפתיים. כדאי שההורה ידגים את הפעולה כדי שהתינוק יחקה אותו כלומר, ההורה יחזיק פרח או מאכל ריחני אחר מהמטבח ויראה לילד כיצד להריח אותו – הפועל היוצא מכך שהילד ילמד להריח, שהוא ילמד לנשום דרך האף וכך הוא ישמור על הנחיריים פתוחים.

  1. לנקות את האף בעדינות

כשהתינוק מנוזל, חשוב לנגב את האף כדי שהנוזל השוטף את הפסולת החוצה מהאף לא יכנס לפה או לכל חלק אחר בגוף, אך חשוב לנגב בעדינות ולא בצורה אגרסיבית. אפשר לנגב עם מפית ניגוב (טישיו), אבל לא מומלץ לנגב במטלית לחה המכילה חומרי ניקוי (כמו מגבונים) כדי לא לגרות את האף. אין צורך להיבהל מנוזל האף, זו לא בהכרח מחלה או הצטננות, אלא פשוט הדרך של הגוף להוציא פסולת, ליחה ורעלים החוצה.

  1. נשיפה בזמן בכי על פניו של התינוק

כשהתינוק במוזה של בכי היסטרי וחסר שליטה, ניתן "לנצל" זאת כדי ללמד אותו לנשום, זו טכניקה של ממש; כשהתינוק בוכה, נושפים בעדינות בפניו ואז הוא נאלץ לעצור רגע ולנשום. זה מתאים במיוחד בגילאים צעירים, נשיפה על פניו של הילד תגרום לו להתחיל את הנשימה מחדש. מדובר בצעד חשוב הן בלימוד הנשימה, והן ביכולת להתמודד עם בכי ומצבים לא נעימים עתידיים.

  1. השכבת הילד על הבטן

כשהתינוק שוכב על הבטן (בהשגחה כמובן), כדאי להכריח אותו להתאמץ להרים את הראש. שכיבה על הבטן לוחצת על הבטן והחזה ומקשה על הנשימה, בדרך זו התינוק יאלץ לנשום בכוח וכך יחזק את הריאות והנשימה. הנשימה בפעולה זו היא נשימה חזקה שיתרונה הוא חיזוק הנשימה הבטנית. כך התינוק ילמד לנשום גם כשקשה ובעתיד נשימה זו תסייע לו להתמודד עם מצבים וכאבים שונים.

למעט העיסוק בנשימה עצמה, גם לשאר ההיבטים מסביב יש השפעה מכרעת על האופן שבו ילדיכם נושמים. שתיית משקאות מוגזים וממותקים מייצרת פסולת, מקשה על תהליך "הפינוי" ומייצרת ליחה. לכן בנוסף לכל היתרונות הרגילים של המים- כדאי להרבות בשתייתם גם למען נשימה תקנית. גם מוצרי חלב, סוכר, קמח, צבעי מאכל וחומרים משמרים ידועים כמייצרים רעלים ומקשים על תהליך העיכול וחילוף החומרים ולכן גם הם עשויים ליצור קשיי נשימה. כמו המזון, גם הפעילות הגופנית היא הכרחית – אצל תינוקות פעולות יזומות עם הגוף, תנועת רגליים וידיים, כיפוף הברכיים אל הבטן, הרמת הידיים מעל הראש והורדה בקצב מהיר, יניעו את מערכת הנשימה והמערכת הלימפתית האחראית על התנועה ומערכת החיסון והנשימה של הגוף.

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: