Booking.com
רעיונות איך לחסוך כסף בסוף שנת מס, אתר - PIXABAY.COM;יוצר - jarmoluk

איך לקבל כמה שיותר הטבות מס בסוף שנה?

פאנל מומחים מיוחד של רואה חשבון, יועצת מס ויועץ עסקי נותנים את כל הטיפים לבעלי עסקים כיצד למקסם רווחים מדו"חות סוף השנה.

מאת: חני שניידר

בואו נתחיל מכללי הברזל – מה הכי חשוב לדעת?

רואה חשבון עדי שפירא ממליץ לעצמאים "להקפיד על שלמות הוצאות בכל הקשור לדו"ח רווח והפסד שלהם. עליהם לבדוק שיש את כל החיובים השנתיים על ארנונה, מים, חשמל, גז"

החשבונאית דנית ששון, יועצת מס בכירה, מוסיפה כי "מומלץ להקדים את תשלום המקדמה לביטוח הלאומי של חודש דצמבר ולשלמה לפני סיום השנה. התשלום ייכלל באישור השנתי מביטוח לאומי ויקטין את המס לשנה זו".

רו"ח עדי שפירא

רו"ח עדי שפירא

מה באשר להוצאות רכב? על מה ניתן להצהיר כהוצאה?

רו"ח עדי שפירא: "מעבר לדלק וחניות יש להעביר ליועץ המס / רואה חשבון גם את ביטוחי ורישיון רכב".

מה בהתייחס לביטוחים אחרים דוגמת אובדן כושר עבודה?

החשבונאית דנית ששון, יועצת מס בכירה: "בהחלט כן. חלק זה מבטיח לכם הפחתה בחבות המס, ומומלץ לבדוק עם סוכן הביטוח אם אכן יש רכיב ביטוחי כזה שאתם משלמים עליו".

חשבונאית דנית ששון

חשבונאית דנית ששון

מהם אפיקי החיסכון אליהם ניתן להפריש כדי להנות מהטבות מס?

רו"ח עדי שפירא: "עצמאים יכולים להפריש למשל לקרן השתלמות או לפנסיה. כך הם חוסכים במס ובביטוח לאומי וגם חוסכים לעתיד שלהם, על מנת שיהיה להם ממה לחיות בגיל מבוגר יותר. בנוסף, באם לעצמאי או לשכיר  יש נירות ערך ופקדונות בבנק, יש לבקש מהבנק טופס 867. אם נוכה מס במקור, אולי ניתן לקבל החזר ממס הכנסה".

החשבונאית דנית ששון מוסיפה בעניין קרן ההשתלמות כי "מדובר בתוכנית חיסכון לשש שנים. הפקידו לקרן השתלמות לפני 31/12/2014 וכך תפחיתו את תשלום המס. המקסימום להפקדה- 18,480 שקל, כאשר ניתן כמובן להפקיד גם פחות".

ואם אין לי קרן השתלמות שווה לי לפתוח?

אסף אמיר, יועץ כלכלי ועסקי: "בהחלט מומלץ לפתוח. קרן השתלמות היא אחד מאפיקי החיסכון הטובים שיש, מאחר ונכון להיום אין עליה מיסוי. יתרה מזאת אין חובת הפקדה רציפה כדי לשמר את הקרן. בונוס נוסף הוא שניתן לשחרר את הכסף ולהופכו לנזיל כעבור שש שנים מתאריך פתיחת הקרן".

כיצד אני צריך להתנהל אם אני מוכר מוצרים?

אסף אמיר, יועץ עסקי: "פחת בעסק המנהל מלאי מוכר כהוצאה לצרכי מס. לכן יש לערוך ספירת מלאי ביום 31/12/2014 ולהעביר את הנתונים לרואה החשבון. יש לשבת עם רואה החשבון על מנת להתאים את סכום הפחת".

מה הדין לגבי עסקאות בחודש דצמבר?

רו"ח עדי שפירא: "אם עצמאי קיבל שיק בסוף 2014 והוציא עליו חשבונית, אך הכסף נתקבל בפועל בחשבון הבנק ב- 2015, הרי שניתן לדחות הכנסה ל-2015 ואז לשלם פחות מס ב 2014".

החשבונאית דנית ששון מוסיפה כי "מומלץ  לבעלי עסקים אשר מדווחים על בסיס מזומן להקדים תשלומים לספקים , על מנת שאלו ייחשבו כהוצאה לשנת המס".

הרבה בעלי עסקים תורמים בהנחה שמדובר בהטבת מס. זה נכון?

החשבונאית דנית ששון: "תרמו למוסדות ציבוריים המאושרים על ידי שר האוצר. בשנת 2014 יינתן זיכוי בגין תרומה מ-190 שקלים ומעלה, וכנגדה ניתן יהיה לקבל זיכוי בגובה 35% מסכומי התרומות".

איך רשויות המס מתייחסות לכספים שמגיעים לי אך טרם נגבו?

החשבונאית דנית ששון: "מומלץ לברר לפני סיום שנת המס האם הסתיימו כל הליכי הגבייה או הוצאות לפועל כנגד החייב. אן הוכח שאין אפשרות לגבות את החוב, אז הוא ייחשב כחוב אבוד ויוכר כהוצאה לצורכי מס".

מהן הוצאות מימון, וכיצד אפשר להנות מהן?

אסף אמיר, יועץ עסקי: "הוצאות מימון הן עמלות וריביות שמשולמות לבנק ומוכרות לצרכי מס. בסוף כל רבעון מקבלים מכתב מהבנק ובו פירוט העמלות והריביות ששולמו. יש להעביר את המסמך לרואה החשבון".

אפשר גם בדיעבד, במידה ושכחתי או לא ידעתי להגיש לרואה החשבון בזמן?

אסף אמיר, יועץ עסקי: "בהחלט כן. אם לא שמרתם את המכתבים הללו ניתן לבקש זאת מהבנק, אף שעל פי רוב השיחזור יהיה כרוך בעמלה. עדיין זה עשוי להשתלם לבעל העסק".

האם מגיעות לבעלי עסקים הטבות מס על לימודים?

החשבונאית דנית ששון: "מלבד העובדה שהשתלמות מעצימה אותנו ואת העסק הן מוכרות כהוצאה אשר מפחיתה את חבות המס".

כיצד יתנהל עסק שאין לו משרד חיצוני, אלא כל שירותיו מוענקים מביתו של הבעלים?

אסף אמיר, יועץ עסקי: "עסק הפועל מהבית – ההוצאות הקשורות לעסק מוכרות בחלקן לצרכי מס. יש להעביר לרואה החשבון את חשבונות החשמל, המים, הארנונה והגז".

אסף אמיר

אסף אמיר,יועץ עסקי

מה לגבי מסים שבעל העסק משלם באופן שוטף לרשויות המס עצמן?

אסף אמיר, יועץ עסקי: "כשמדובר בביטוח לאומי, הרי שתשלומים אלה אכן מוכרים לצרכי מס. יש לבדוק עם רואה החשבון האם סכום המקדמות ששולם תואם את גובה ההכנסה. מומלץ לשלם עד 31/12/2014 את המקדמה האחרונה (לחודש 12/14, אשר בד"כ משולמת ב 1/15) וכן הפרשי מקדמות לשנת 2014 אם ישנן".

רואה החשבון עדי שפירא מציע טיפים בפייסבוק שלו

https://www.facebook.com/adishapira.cpa?hc_location=timeline

החשבונאית דנית ששון מציגה טיפים באתר שלה

http://danits.com/

היועץ העסקי אסף אמיר מציע טיפים באתר שלו

http://www.amircons.com/

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: