Booking.com
איך משמרים את האהבה,צלם - takazart , אתר - PIXABAY.COM

איך לרענן את הזוגיות בט"ו באב ולשמור על זוגיות ארוכת טווח

ט"ו באב יצוין השנה ב-11 באוגוסט 2014 ונחשב בעצם חג האהבה של היהדות שכן הוא הוזכר במקרא ומשם מקורו. בעבר ט"ו באב נשא שמות ומשמעויות נוספים כמו: חג הבציר, חג המחולות בכרמים, חג האיחוד בין שבטי ישראל וגם חג האהבה. זוגות רבים מעם ישראל נהגו להתקשר בתאריך זה בברית הנישואין בחיק הטבעובנות ירושלים היו יוצאות לרקוד בשדות ובכרמים כשהן לבושות בבגדים לבנים. כיום הוא בעיקר מהווה מעין גרסה יהודית לוולנטיינ'ס דיי (Valentine's Day) והזדמנות לבילויים רומנטיים. אז איך מחזירים את הקסם שלו גם לשנת    2014 ובתוך כך גם שומרים על זוגיות ארוכה. שוחחנו על כך עם ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול זוגי ומשפחתי ומרצה באוניברסיטת בר- אילן, וקיבלנו טיפים והמלצות.

מאת: עדי טל רוני

במה שונה הזוגיות של היום מזו של פעם ?

איש זקן חכם אמר פעם כי ההבדל בין זוגיות של פעם לזו העכשווית היא בעבודת התיקון. בעבר כאשר הייתה מתעוררת בעיה בזוגיות, הגירושין היו פתרון כמעט בלתי אפשרי. במקרים כאלו הייתה המשפחה מתגייסת לעזרת הזוג במשבר. היו משוחחים עימם, תומכים, מתווכים ומרגיעים. היו מפנים להם זמן לריפוי וחיזוק ומטפלים בבית או בילדים. ואכן, אנו רואים כי סטטיסטית אחוזי המתגרשים היה נמוך. כיום הפך פתרון הגירושין קל וזמין ומערכת התמיכה המשפחתית והחברית למניעת הגירושין קטנה באופן משמעותי.

מה יכול להוביל למשבר בין בני הזוג ?

זוגיות יכולה לעבור משבר גדול שלאחריו יש בדיקה של בני הזוג לגבי המשכיות הקשר. אולם, פעמים רבות אנו רואים כי אין מדובר במשבר כי אם בשחיקה בלבד. השחיקה בזוגיות הינה תהליך ארוך בו בני הזוג מתנהלים בשגרה מתישה של עבודה, טיפול בבית ובילדים והתנהלות מול חברים ומשפחה מורחבת. הלחץ והמרוץ מותירים את בני הזוג בתקשורת מינימאלית שסטטיסטית נמדדת ב- 7 דקות בממוצע ביום של שיחה שאינה קשורה במטלות היום יום. דקות שיחה אלו אינם מספקים את רוב המצויים בזוגיות ומכאן מתפתח ריחוק. כל אחד מבני הזוג, מוצא לו חלופות עימן הוא משוחח (אמא, חבר/ה טוב, אח/ות ועוד). פחות ופחות יודע בן זוג אחד על הקורה אצל האחר והריחוק הרגשי אינו מאחר לבוא.

ד"ר סוזי קגן

ד"ר סוזי קגן

מהו הצעד הראשון לריענון הזוגיות?

נצלו הזדמנויות לחגיגות ולבילוי משותף. ט"ו באב הוא הזדמנות נהדרת להתחיל במסורת של בילויים קטנים המשותפים רק לשניכם. קבעו לעצמכם לפחות פעם אחת בשבוע, ערב אחד שאותו אתם מבלים ביחד. בלי הילדים בלי עוד זוגות חברים ובלי ההורים. רק שניכם. צאו למסעדה רומנטית, טיול רגלי לאורך חוף הים, שבו בפאב או עשו לעצמכם פיקניק קטן במקום מסתורי. האפשרויות רבות ומגוונות, אם בבית ואם מחוצה לו, כשהמטרה היא לשמר ולרענן את הזוגיות שלכם לא רק אחת לחג אהבה כזה או אחר אלא לעיתים קרובות יותר. במפגשים האינטימיים הללו זכרו לשתף זו את זה בחוויות היומיום שלכם, ברגשות, בלבטים ובהתמודדויות השונות. נכון זה עלול להיות קשה ליישום אבל זכרו: זוגיות טובה = עבודה קשה ואם לא נתאמץ היא עלולה לחמוק לנו מבין האצבעות.

מה לא כדאי לעשות בזוגיות ?

אנחנו טיפוסים אינטרסנטיים. נולדנו ככה. מבלי לשים לב אנחנו מחשבים רווח מול הפסד כמעט לפני כל פעולה פשוטה. כמו בכל דבר אחר בחיים, כך גם באהבה. לא משנה כמה אנחנו אוהבים ונותנים מעצמנו, תמיד נצפה לתמורה הולמת – לפחות כמו שאנחנו השקענו. כל עוד החשבון האגואיסטי הזה מתנהל אצלנו בראש גם בזוגיות, אנחנו עלולים להתאכזב על שלא קיבלנו בחזרה את מה שאנחנו חושבים שהגיע לנו. אם אנחנו באמת רוצים ליצור יחסים משמעותיים ומחוברים, עלינו להתעלות מעל כל ההתחשבנויות והמדידות. התחילו ליהנות מהנתינה לבן/בת הזוג, נסו להרגיש את הצד השני ולחשוב למה הוא זקוק, מבלי לחכות לתמורה. הנתינה הזו תחזק אצלכם את האהבה לבן/בת הזוג ותניב פירות מאוד מתוקים בקשר שלכם.

איך משמרים זוגיות טובה ויציבה ?

בססו את הקשר על מטרה משותפת. כאשר בונים את הזוגיות על בסיס מטרות ויעדים משותפים תיבנה מערכת יחסים יציבה ומאוזנת. השאיפה להגשים את החלומות ביחד תחזק את שניכם ותיתן לכם כוח להתגבר על כל המכשולים עד שתגיעו להגשמתם. כך שגם אם נקלעתם למצבים קשים, תוכלו להיזכר במה שחיבר אתכם מהתחלה ומחזיק אתכם יחד מעל לכל הכעסים או האכזבות. ט"ו באב הוא גם הזדמנות "לנקות את שולחן הכעסים", שכן מערכת יחסים נורמטיבית והחיים הזוגיים רצופים בעליות ומורדות. השתמשו בתאריך זה כבהזדמנות לדבר על הכעסים, לסלוח ולעיתים לפנות לאיש מקצוע כדי שיסייע להמשיך את הקשר בהצלחה. עם קצת רצון טוב והתחשבות הדדית, אפשר לרענן את ההרגשה הנהדרת של חג האהבה יותר ויותר, עד שכל יום יהפוך לחגיגה.

לעמוד הפייסבוק של ד"ר סוזי קגן: https://www.facebook.com/DrSuziKagan

About עדי טל-רוני

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: