Booking.com
יניב אסם,קרדיט יחצ

איך מאלפים גור כלבים?

איך מחנכים גורי כלבים? איך ניתן לטפח אותם? ומה זה קייטנה לילדים וכלבים? אתר המומחה יצא לפגוש את יניב אסם, מומחה בעל קנה מידה ארצי לבעיות התנהגות של כלבים, מגדל רטריברים, מאלף בכיר ודמות מרכזית בענף הכלבנות הישראלי מזה למעלה מעשרים שנה.

מאת: חני שניידר

יניב איך הגעת לעסוק בתחום?

גדלתי בקיבוץ אפיקים ולאחר שפשטתי את מדי צה"ל וחזרתי לקיבוץ ללבוש את "בגדי העבודה" הכחולים…התחלתי לקדם את הרעיון שלי שהיה ועודנו כבר יותר מ- 20 שנה- כלביה לטיפוח, אימון השבחה וגם מכירה של כלבים גזעיים מסוגים שונים . הכלביה אושרה ע"י האסיפה כ"ענף" של הקיבוץ ונקראת מאז ועד היום "כלבית אפיקים" . איזה גזעים אתם מגדלים ומטפחים בכלבייה?

הגזעים הנבחרים והמובחרים גולדן רטריבר ולברדור נמצאו כגזעים המובילים של הכלבייה משום ששניהם נוחים לגידול במשפחות, גדולים מספיק בכדי שאפשר יהיה לגעת בהם בידיים אוהבות כבדות ומלטפות ולעיתים אף בידיים מעט מסורבלות. הכלבים הללו לא מפלים, ידו של עולל זך ורך תתקבל באותה שמחה כמו יד גדולה של אדם הנמצא במוסד ללקוי קואורדינציה ומוטוריקה.

בין הגזעים קיים הבדל ופער מעורר עניין, כזה המאפשר לנו משפחה, יחיד או אדם מבוגר החי בגפו לבחור בין שני הגזעים הללו את הכלב שיותר מתאים לו.

למרות הדמיון הרב קיים גם שוני מהותי שמאפשר לנו לבחור את המתאים לנו:

הלברדור ניחן בהופעה רגועה ומרשימה, מלא מרץ בצעירותו, ובהתבגרותו נעשה חבר משפחה שלפעמים במבטו נראה כאילו מבין כל מילה שנאמרת ע"י בני המשפחה המקורבים, אוהב לשחק, לחפור ובעיקר צמא לחברה. הוא מנחה מצוין לציידים ולעיוורים ומשרה סביבו אוירה נוחה ובלתי תחרותית.

הגולדן שאחרי הברשה ושטיפה נראה כאילו יצא מפרסומת למשי ונעים למגע, לא סתם מככב בפרסומות שגורמות ללחלוחית בעניינו, הוא ניחן בתכונות רבות וטובות, אך מאופיין בעיקר ברגישותו הרבה לשינויים ולאירועים חריגים. הוא כלב ספורטיבי המשמש כצייד מחזיר ומנחה עיוורים, אוהב להיות בבית ומגיב לא טוב לחיי חצר. מיטיב לשחק, אוהב מים, אוהב מגע אנושי ומוכן לעשות הרבה בשביל חיבוק אוהב ורגיש.

אז מה בעצם אתם עושים בכלבייה?

אנחנו מגדלים כלבים טובים, מחנכים ומאלפים גורים וכלבים בוגרים, ואנחנו מאוד גאים במפעל הקייטנות והלימודים שלנו, בו אנו מחנכים דור חדש של מאלפני כלבים, כלבנים, חיילים ליחידת עוקץ ומכינים גם לבגרות בכלבנות לאחר שכתבנו את התוכנית הלימודית למשרד החינוך.

תוכל לספר לנו על חינוך גורים?

חינוך גורים הוא תהליך שדורש מידה של מקצועיות. הגור נמצא בשלב מאד רגיש בחיים שלו, ממש כמו תינוק אנושי שכל חוויה בינקותו משפיעה עליו כאדם בוגר, כך גם הגור. לכן, אילוף גורים צריך להתבצע בצורה נכונה, על מנת שהגור יגדל להיות כלב טוב ומחונך.

לרוב, נהוג להתחיל בתהליך של אילוף גורים, כחודש עד חודשיים לאחר שהגור נולד. הדבר גם תלוי לעתים ספציפית בגזע ואף באופי של הגור עצמו, אולם בטווח זה אפשר כבר לנתק ללא חשש את הגור מאמו ומאחיו, ולהתחיל איתו תהליך של אילוף עצמאי. התהליך של חינוך גורים כולל כמה מרכיבים עיקריים, כאשר הראשון שבהם שאולי ישמע לכם משונה, הוא השמירה על הניקיון.

ומה אתם עושים בקייטנות שלכם?

מאז שנת 1994, קייטנות "ילד וכלבו" של כלביית אפיקים מגשימות חלומות לילדים אוהבי כלבים מכל רחבי הארץ. הקייטנות הייחודיות, שמיועדות לילדים בטווח גילאים רחב מסיימי כתה ב'-ח' מהוות חגיגה כלבנית של ממש. כל אחד ממחזורי הקייטנה, שנערכת בקיבוץ אפיקים הסמוך לכנרת, משלב חוויה של כלבנות, אילוף כלבים, אג'יליטי, פעילות שטח מרתקת (ניווט אתגרי ומחנות חילוץ והצלה עם כלבים), תחרויות, ועוד..

הקייטנות המתקיימות בשטח הקיבוץ והשנה לראשונה אנו יוצאים גם מחוץ לגבולות הקיבוץ למרכז הארץ ונקיים לראשונה קייטנות בהרצליה. הכלב הפרטי מוזמן לעבור את חוויית הכלבייה ביחד עם הילד ולמי שאין כלב, ממתינים לברדורים, גולדנים, קוולירים וכלבי רועה גרמני מדהימים של כלביית אפיקים שישמחו ל"אמץ" ילד. הקיטנות שלנו הם כיף שאסור להחמיץ ויהפכו את הקיץ של כל ילד לחוויה מדהימה.

 

 

 

 

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: