Booking.com
אם הייתי ממתינה לא הייתי בתמונה, צילום-מיכל בנדק

איך מגבירים את המודעות לסרטן השד ומחברים נשים לגופן החדש על ידי התמודדות עם צילום חושפני

סרטן השד היא המחלה השכיחה ביותר בקרב נשים, מנתוני האגודה למלחמה בסרטן עולה כי ומדי שנה מאובחנות יותר מ-5,000 חולות חדשות. נכון להיום האמצעי היעיל ביותר נגד סרטן השד היום, הינו הגילוי המוקדם. ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכוי הריפוי לכ-90% ויותר. חודש המודעות לסרטן השד מצוין מדי שנה בחודש אוקטובר בישראל ובעולם. במסגרת זו עורכת האגודה למלחמה בסרטן פעילויות הסברה שונות ויוזמת שיתופי פעולה במטרה להגביר את המודעות לחשיבות האבחון המוקדם של סרטן השד.  תחת הכותרת "אם הייתי ממתינה, לא הייתי בתמונה" יזמה הצלמת מיכל בנדק שהחלימה מסרטן השד, צילום ייחודי בהשתתפות 40 נשים בעירום חלקי לקמפיין חברתי להגברת המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן. בצילום נטלו חלק נשים חולות ומחלימות במגוון גילאים והוא מופץ ברשת הפייסבוק ובכלי התקשורת במטרה להזכיר לציבור הנשים כי גילוי מוקדם מציל חיים. עם עלייתו של הקמפיין לאוויר פגשנו את מיכל בנדק, צלמת בת 43 נשואה לרונן ואמא לשלושה ילדים, אורי, רועי ועמית, אשר סיפרה לנו על הרעיון מאחורי הקמפיין שצילמה. את תיעוד הווידאו מאחורי הקלעים של הקמפיין, צילמה וערכה לילך נצר מחברת Looly’s photography והוא מופיע כאן במסגרת הריאיון.

מאת:עדי טל רוני

מתי חלית בסרטן השד וכיצד זה השפיע על ההחלטה שלך ליזום את הקמפיין

בגיל 32 חליתי בסרטן השד, דבר שהוביל לשינויים משמעותיים בחיי, אחד מהם הינו שינוי קריירה – החלפתי מקצוע מעורכת דין למעצבת פנים ולאחר מספר שנים גם לצלמת. מעולם לא אהבתי לראות את עצמי בתמונות, למרות שהיה לי חשוב לתעד וליצור מזכרות חיים. לפני כמה שנים הלכתי להצטלם באופן מקצועי אצל מספר צלמים (כל אחד למטרה אחרת) ועדיין חשתי את הקושי להסתכל על עצמי בתמונות, בין היתר בגלל הקושי לקבל את השינויים שגופי עבר בעקבות הניתוחים הרבים.  מאחר וכבר למדתי צילום לפני כן החלטתי לעשות שינוי קריירה נוסף ולהתחיל לצלם באופן מקצועי, כאשר מטרתי היא להראות לאנשים את היופי שבהם. אני מצלמת רק אנשים ומתמחה בפורטרטים, צילומי תדמית וצילומי עירום אמנותי. תמיד עומד מול עיני הזיכרון מהמבוכה מול המצלמה, הביקורת העצמית של כל מצולם על עצמו והידיעה שהמצולמים חושבים שהם לא פוטוגניים. אני מרגישה שאני עושה זאת כשליחות ואני נפעמת מהתגובות של המצולמים שלי כל פעם מחדש. בשנה שעברה יזמתי קמפיין מצולם להגברת המועדות לסרטן השד וגילוי מוקדם, בו אני וכמה חברות (בריאות) הצטלמנו ללא חולצה וכותרת התמונה הייתה "אם הייתי ממתינה, לא הייתי בתמונה". כשהסתכלתי על התמונה וחשבתי מטרת הקמפיין, עלה לי הרעיון לסלוגן הזה, במחשבה על מזלי הרב בגילוי המוקדם, שבלעדיו, ככל הנראה, לא הייתי כאן כבר מזמן.

והשנה החלטת ליזום קמפיין נוסף מושקע יותר

בעקבות הקמפיין בשנה שעברה פנו אלי הרבה נשים שהתמודדו עם סרטן השד וביקשו להשתתף בקמפיין דומה. לכן השנה החלטתי לצלם קמפיין נוסף תחת אותו הסלוגן. התנאים להשתתפות בקמפיין היו אומץ, הסכמה להצטלם ללא חולצה וכמובן החברות (המפוקפקת) במועדון הסרטן. הופתעתי מכמות התגובות, ההיענות להשתתפות והרצון האדיר של נשים להגביר את המודעות לגילוי מוקדם.

איך הייתה ההיענות להשתתפות בקרב נשים

ליום הצילומים הגיעו כחמישים נשים מקסימות ואמיצות, מאפרות ומעצבות שיער – רק נשים. הכנתי את עצמי ליום צילומים מאוד רגיש בו נשים, שחלקן חוות קושי אפילו להתבונן במראה, יהיו נבוכות במעט. אולם הופתעתי בגדול מהפתיחות והשחרור של הנשים. זה היה סשן צילומים עוצמתי ושמח מאוד!! התמיכה והפרגון של הנשים אחת ברעותה היו מרגשים. אמנם המטרה הרשמית הייתה הגברת מודעות לסרטן השד אבל הייתה לי מטרה לא מדוברת ולא פחות חשובה והיא לחבר נשים לגופן החדש על ידי התמודדות עם צילום חושפני. לאור התגובות של המצולמות לאחר הצילומים המטרה ה"משנית" הושגה. כולי תקווה שגם המטרה הרשמית תושג והקמפיין לעודד נשים להיבדק.

מי עזר לך במהלך ההפקה    

הצילום התאפשר הודות לתרומתם של קרוספיט הזאבים, עזרה בהכנת הסט: רונן בנדק, ג'קי חן,  נעמה בר לב, עמית וארז מצקין. המאפרות ומעצבות השיער : חגית הרן, נטלי קליימן, נוי תנעמי, סתיו סיקלאי, ליאור לרר וחנה כץ. וידאו וסטילס מאחורי הקלעים: לילך נצר ((Looly’s photography תודה מיוחדת לאכי הרשפט עבור תרומת גופיות לבנות וכמובן לאגודה למלחמה בסרטן על שיתוף הפעולה המוצלח.

איזה מסר חשוב לך להעביר לסיום

הנשים שהצטלמו לקמפיין, אני ומומחי האגודה למלחמה בסרטן מזכירים כי גילוי מוקדם מציל חיים וקוראים לנשים לקחת אחריות על בריאותן, ללמוד להכיר את גופן ואת שדיהן, כך שבכל גיל ובכל מצב אם מתגלה שינוי, חשוב שיפנו לרופא בזמן ויתעקשו על בירור טיבו. במקביל ניתן להיבדק על ידי רופא, המתמחה בבדיקת שד ידנית, פעם בשנה. חשוב לנשים בגילאים 50 ומעלה לעבור בדיקת ממוגרפיה הניתנת ללא תשלום, פעם בשנתיים כחלק מהתוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד. לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון, להן אם או אחות שחלו בסרטן, הבדיקה מומלצת מגיל 40 פעם בשנה, ולעיתים מוקדם יותר, על פי המלצות הרופא. בדיקת MRI של השד מומלצת לסריקה תקופתית בנשים שזוהו כנשאיות של מוטציות בגנים BRCA2, BRCA1. כל הבדיקות כלולות בסל הבריאות.

צילום: מיכל בנדק.

צילום וידאו: לילך נצר.

About עדי טל-רוני

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: