Booking.com
התיעלות אנרגטית בחברת חשמל, יוצר - geralt, אתר - PIXABAY.COM

איך מצליחים להטמיע התייעלות אנרגטית?

התייעלות אנרגטית מוצעת על-ידי חברת חשמל כשירות מוסף, על בסיס עסקי, ללקוחות אסטרטגיים בארץ ובעולם. בנוסף החברה מיישמת תהליכי התייעלות במתקניה, כחלק מהטמעת מדיניות ירוקה של שמירה על איכות הסביבה. התייעלות אנרגטית באה לידי ביטוי בתחומי תאורת הפנים, תאורת החוץ, מיזוג האוויר חימום קירור, שליטה ובקרה, מנועים וכיו"ב. למידה והעמקה בנושא, תוך התמקצעות מתמדת, מושגים על ידי ביצוע פרויקטים בשטח תוך צבירת ניסיון בביצוע יחד עם הידע התאורטי הנרחב הקיים. אתר המומחה יצא לפגוש את אדלשטיין דוד, מהנדס התייעלות אנרגטית בחברת החשמל על התחום ועל עבודתו.

מאת: נופר חדד

מה זה מהנדס התייעלות אנרגטית ומדוע חברת החשמל צריכה את הפוזיציה הזו ?

במסגרת תפקידי אני עוסק בתחומים של התייעלות אנרגטית ואנרגיה ירוקה, ומוגדר כמהנדס התייעלות אנרגטית. אני שייך ליחידה לפיתוח עסקים בחטיבת פרויקטים הנדסיים. את הכשרתי האקדמאית קיבלתי בטכניון בלימודי הנדסת חשמל, תואר ראשון ושני .

אני עוסק בתחום ההתייעלות האנרגטית מזה כ- 5 שנים. רוב העבודה שלי היא בעיקר מול לקוחות חוץ; צרכני חשמל שמשלמים עבור צריכת האנרגיה שלהן.

ובמסגרת תפקידי אני מנסה ליישם פרוייקטי התייעלות אנרגטית בתחום התאורה, מיזוג האוויר, מערכות הקפאה, ניהול נכון של אנרגיה ועוד. המטרה היא לפתח את התחום במסגרת היזמות העסקית של חברת החשמל ולמכור כשירותים מוספים במסגרת כניסת חברת החשמל לעולמות תחרותיים.  חברת החשמל במסגרת זו שואפת להיות מובילה בתחום ההתייעלות האנרגטית.

בכדי לעבוד ולהצליח בתחום ההתייעלות האנרגטית נדרש ללמוד ולהתעדכן כל הזמן בחידושים בכל תחום בו מתבצעת התייעלות אנרגטית; תחום תאורת הפנים, תאורת החוץ, מיזוג האוויר וכו'. למידה והעמקה בנושא, תוך התמקצעות מתמדת, מושגים על ידי ביצוע פרויקטים בשטח. בעבר חברת החשמל השתתפה בפרויקט גדול מאד של התייעלות אנרגטית בשבעה אתרים של הממשלה (חמישה בתי משפט, משרד האוצר ובכפר הנוער "אשל הנשיא") שכלל התייעלות אנרגטית במערכות התאורה ומיזוג האוויר באתרים אלו. כמו כן חברת החשמל מעורבת בפרויקט התייעלות אנרגטית בתאורת חוץ של עיריית 'מעלות' ובמסגרת זו אחראית על: תכנון, ייעוץ ובקרה על ביצוע הפרויקט. בעבר וגם כעת חברת החשמל מעורבת בסקרי אנרגיה במספר רשויות מקומיות ולקוחות אסטרטגיים.

אני עובד בחברת החשמל משנת 1989. עשיתי הפסקה בין השנים 2008-2009, אז עבדתי באוסטרליה כמהנדס חשמל בכיר בחברות ייעוץ ותכנון של פרוייקטי חשמל בתחומים שונים ובעבודה מול לקוחות, וביניהם חברות חשמל. בשנת 2009 חזרת לחברת החשמל ומאז אני עובד כמהנדס התייעלות אנרגטית.

דוד אדלשטיין

דוד אדלשטיין

מהי התייעלות אנרגטית בתחום תאורת פנים וחוץ?

התייעלות אנרגטית בתחום תאורת פנים וחוץ  כוללת בתוכה הרחבת השמוש בתאורה טבעית, שדרוג מערכת התאורה תוך שימוש באמצעים 'חסכי אנרגיה' כגון: החלפת נורות קיימות לנורות בעלות יעילות אנרגטית גבוהה מאד כגון שימוש בנורות בטכנולוגיית לד. השדרוג נעשה תוך שמירה על רמות ההארה הקיימות במתקנים וברוב המקרים רמות ההארה המתקבלות לאחר השדרוג (החלפת הנורות) גבוהות יותר בהשוואה למצב הקיים. כמו כן נעשה שימוש ברגשי נוכחות ותנועה אשר גורמים להפחתה נוספת של אנרגיה על-ידי כך שהתאורה נכבית כשהחיישן מזהה שאין תנועה של אנשים בחללים השונים.

איזה ממשקים יש לך בעבודה בתוך חברת החשמל ומחוץ לחברת החשמל?

בתוך חברת החשמל אנו מיישמים את ההתייעלות האנרגטית (נאה דורש, נאה מקיים) בתחום מערכות התאורה ומיזוג האוויר. אני חבר בצוות של התייעלות אנרגטית במבנים המנהליים של החברה. כמו כן אני חבר בצוות שתפקידו לכתוב מפרטים טכניים לנורות לד שיחליפו בעתיד את תאורת הפנים והחוץ בכל אתרי חברת החשמל. התקנת רגשי נוכחות ותנועה מביא לחיסכון של 15% מצריכת האנרגיה. החלפת מזגנים ישנים בחדשים מביאה לחיסכון אנרגטי של כ- 20% . החלפת תאורה קיימת בתאורת לד מביאה לחיסכון אנרגטי של 60%. מחוץ לחברת החשמל אנו עובדים עם לקוחות החברה בפרוייקטי התייעלות אנרגטית שונים, בארץ ובעולם.

 

האם הלקוח הסופי מושפע מעבודתך?

הלקוח שמקבל את שירות ההתייעלות אנרגטית חוסך כסף על ידי ביצוע הפרויקט. ערך מוסף עבור חברת החשמל, הוא שימור לקוחות גדולים בכך שאנו מציעים שירות זה ומבצעים התייעלות אנרגטית במתקני הלקוח וכן הכנסות לחברה מעצם ביצוע הפרויקט. הפרויקט של התייעלות אנרגטית כולל בתוכו שני מרכיבים עיקריים סקר אנרגיה וביצוע הפרויקט על פי המלצות מוסכמות מצד הלקוח הנובעות מסקר אנרגיה.

מה הטרנדים בעולם בתחום?

ההתפתחות הטכנולוגית בעולם בתחום תאורת הפנים והחוץ היא משמעותית מאד וכל חודש מוצעים בשוק פתרונות חדשים ויעילים בתחום התאורה. התפתחות דרמטית קיימת במיוחד בנורות הלד שנצילותן האנרגטית עולה בבד בבד עם ירידת מחיריהן.

About נופר חדד

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: