Booking.com
זוזו - מפעילים את הגוף. קרדיט צלם סטס קרופטצקי

איך נוכל לבלות עם הילדים בפסח ולהישאר בריאים?

חג הפסח המתקרב הוא מלכודת השמנה מסוכנת שרבים נופלים בה. וזו לא רק ארוחת הסדר המפתה אלא גם חול המועד כולו בו אנו מתפתים למצות מטוגנות וקניידלעך ושוברים את ההתנזרות מהחמץ עם מופלטות עסיסיות או לפחות פיצה חגיגית. כדי לנסות ולהעביר את החג בשלום עם מינימום נזקים לגזרה, וגם בהנאה הנה מספר טיפים מתכנית "זוזו – מפעילים את הגוף"  לפעילות גופנית כיפית עם ילדים.

מאת: קובי ברדה

מהי תוכנית זוזו?

תכנית "זוזו – מפעילים את הגוף" היא תכנית הדגל של משרד החינוך, משרד התרבות והספורט והתאחדות הספורט לבתי הספר, לקידום פעילות גופנית בקרב ילדי ישראל. במסגרת התוכנית הוקמו חממות ספורט בבתי הספר עם ציוד ספורט ייחודי, נערכים ימי איתור מיוחדים בהם מומחי ספורט מנסים לאתר את הילדים בעלי הפוטנציאל להיות אלופים, נערכות פעילויות פנאי ובריאות בשעות אחר הצהריים.  במסגרת התוכנית התווספה גם שעת פעילות גופנית למערכת השעות בה נציגי אגודות הספורט העירוניות מלמדים מדי רבעון ענף ספורט אחר כדי לחשוף את הילדים למגוון ענפים במטרה לתת לכל הילדים טעימה מענפי הספורט השונים כדי שיבחרו ענף אליו הם מתחברים ויתמידו בו. בישראל נמצא בסקר שנערך כי השעה הנוספת הובילה לגידול עצום בהרשמת ילדים לחוגי ספורט בבתי הספר בהם פועלת תכנית "זוזו – מפעילים את הגוף"

כמה קלוריות תשרפו ב- 15 דקות של משחקי רחוב שמחזירים את הילדות ואת הגזרה?

התייעצנו עם הדיאטנית הבכירה עדינה בכר משירותי בריאות כללית, אשר מנתה לנו מספר משחקים ומה שווי הקלוריות וגם איזה מאכל זה מוריד.

מה המשחק? רבע שעה של עמודו

שווה ל – 120  קלוריות שהם עוגיית בוטנים

איך משחקים? המשתתפים עומדים במעגל כאשר אחד מהם מחזיק כדור, המשתתף עם הכדור זורק אותו למעלה וקורא בשמו של משתתף אחר. המשתתף ששמו הוכרז צריך לתפוס את הכדור באוויר, לפני שהוא נופל על הקרקע. אם תפס את הכדור באוויר, עליו לזרוק את הכדור למעלה ולקרוא בשמו של משתתף אחר. אם לא תפס את הכדור באוויר, עליו לרוץ ולהשיגו. במקביל כל המשתתפים בורחים. לכשתפס צועק המחזיק בכדור "עמודו". עליו לזרוק את הכדור ולנסות לפגוע ברגלו של אחד המשתתפים (עד הברך). אם פגע – המשתתף שנפגע צובר נקודה, זורק את הכדור וקורא בשמו של משתתף אחר. אם לא פגע – הזורק צובר נקודה, והוא זה שזורק את הכדור למעלה ומכריז בשמו של משתתף אחר. משתתף שצבר שלוש נקודות מקבל מהמשתתפים כינוי חדש וסודי, שיתגלה לו שמישהו יזרוק את הכדור באוויר ויקרא בשמו החדש.

מה המשחק? 21 – עשרים ואחד

שווה ל- 90 קלוריות שהם ביצה קשה

איך משחקים? חברי הקבוצה עומדים במעגל וצריכים למסור את הכדור ביניהם. באמצע המעגל עומדים ילד אחד או שניים שמנסים לחטוף את הכדור ולמנוע מהם למסור את הכדור ביניהם. כדי לנצח הקבוצה צריכה למסור 21 מסירות רצוף מבלי שהכדור ייחטף על ידי המשתתפים שבתוך המעגל או מבלי שייפול לרצפה

מה המשחק? 3 מקלות

שווה ל- 105 קלוריות שהם שלוש כפות חרוסת

איך משחקים? מסדרים שלושה מקלות במרחקים שווים וקטנים. כל ילד צריך לנתר בין שלושת המקלות בשלושה צעדים בלבד. לאחר שכולם סיימו לנתר מגדילים את המרחק בין המקלות. מי שלא הצליח לנתר בין שלושת המקלות בשלושה צעדים נפסל האחרון שנשאר מבלי להיפסל מנצח!!

מה המשחק? תי-פסו-ני

שווה ל– 120 קלוריות שהם מצה אחת

איך משחקים? המשתתפים מסתדרים בשתי שורות (עם מספר זהה של משתתפים) ועומדים אחת מול השנייה במרחק של 10 מטרים זו מזו. משתתף מקבוצה א' יוצא בריצה לשורה של קבוצה ב'. משתתפי קבוצה ב' מחכים לו עם כף יד ימין מושטת. המשתתף מקבוצה א' נותן שלושה "כיפים" על ידם של שלושה משתתפים מקבוצה ב'. בכיף הראשון הוא אומר "תיפ" בכיף השני "סו" ובשלישי "ני". המשתתף שקיבל את הכיף של ה"ני" צריך לרדוף אחרי המשתתף מקבוצה א' שנתן לו את הכיף ובינתיים בורח לכיוון הקבוצה שלו. אם הצליח לתפוס אותו המשתתף מקבוצה א' הופך להיות שבוי של קבוצה ב'. אם הוא לא תפס אותו, המשתתף הרודף הופך להיות שבוי של קבוצה א'. לאחר המרדף, שולחת קבוצה ב' נציג לקבוצה א', שינסה גם הוא להמלט וכך לקחת שבוי של קבוצה א'. הקבוצה שצוברת הכי הרבה שבויים מנצחת במשחק.

מה המשחק? ים/ יבשה

שווה ל- 105 קלוריות שהם כוס יין יבש

איך משחקים? מניחים חישוקים או מציירים מעגלים על הרצפה כמספר המשתתפים. להכרזת אחד המשתתפים האחראי "ים" – על המשתתפים לקפוץ לתוך החישוק, בהכרזה "יבשה" – עליהם לקפוץ ולעמוד מחוץ לחישוק. המשתתף האחראי מנסה לבלבל את המשתתפים בקריאות מהירות ועל המשתתפים לקפוץ למקום הנכון בתוך החישוק או מחוצה לו. משתתף שמתבלבל ונעמד במקום הלא נכון – יוצא זמנית מהמשחק.

המנצח הוא המשתתף האחרון שלא התבלבל ונשאר במשחק.

מה המשחק?תופסת שרשרת

שווה ל- 150 קלוריות שהם חצי מצה עם שוקולד

איך משחקים? ממנים משתתף אחד לתופס.  ברגע הינתן האות, כל המשתתפים בורחים מפני התופס. כל משתתף שהתופס נוגע בו, מושיט יד לתופס ושניהם יחד (יד ביד) ממשיכים לרדוף ולנסות לתפוס את שאר המשתתפים. כל משתתף שנתפס מצטרף לשרשרת.

המנצח המשתתף האחרון שנשאר מבלי שתפסו אותו

[qrcode size="4" px_size="2" frame_size="5"][/qrcode]

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: