Booking.com
כיצד לדאוג לנוחות הילד, אתר - PIXABAY.COM, יוצר- peridotmaize

איך ניתן להפוך את חדר התינוק לירוק, נקי, ובריא יותר

לתינוק שלנו מגיע הטוב ביותר. חדר שינה ידידותי לסביבה יסייע לך ולתינוקך להימנע מהכימיקלים הנמצאים במוצרי תינוקות מסורתיים. מצעים טבעיים, מיטה וצעצועים מעץ מלא ובגדי תינוק מכותנה חשובים להתפתחות תינוק בריאה. אתר המומחה יצא לפגוש את המומחים של חברת Dormiente ישראל.

מאת: חני שניידר

1. צבעו החדר בצבעים ידידותיים לסביבה שלא מכילים עופרת: הנדיפות של צבע חדש לא מטיבה עם ילדים קטנים. זה לא רק הריח הרע אלה תרכובות אורגניות רעילות נדיפות (VOC) שהם גזים וכימיקלים מסוכנים. תרכובות אלו נמצאות במכוניות חדשות, ובכל מוצרי פלסטיק. הבעיה היא שתרכובות אלו משתחררות לא רק בזמן הצביעה אלה לכל אורך חיי הצבע. חומרים אלה עלולים להיות מרוכזים פי עשרה בחלל סגור מאשר בחוץ, והם משתחררים בריכוזים הגבוהים ביותר בזמן הצביעה. משהו לחשוב עליו לפני שאנו משדרגים את חדרי הילדים בשלל צבעים.

אבל יש צבעים אחרים, ידידותיים יותר לסביבה ולאדם. הם מכילים פחות כימיקלים רעילים ויש ביניהם כאלה שאינם מכילים כימיקלים כלל – טבעיים לגמרי.ללא תרכובות אורגניות נדיפות. הבסיס של רובם הוא מים – במקום שמן ונפט בצבעים הרגילים. חלקם מכילים, כאמור, מעט תרכובות נדיפות והאחרים – טבעיים לגמרי. אלה מופקים מחומרים המצויים בטבע כמו חימר (שיוצר צבעים חומים וכתומים) ואבן סיד – שיוצר על הקיר שכבה מגינה המונעת שחיקה

2. שטיחים: השטיחים שלנו סינטטים ומעובדים בכימיכלים קשיים. ובדומה לצבעים מקומם אינו בחדר הילדים. כחלק מהמגמה האקולוגית בה חוזרים בני האדם אל הטבעי, הראשוני והלא תעשייתי וסינתטי, גם עולם הריהוט ועיצוב הפנים משנה את פניו ומתחיל להשתמש בחומרים טבעיים. שטיחים מסיבים טבעיים נארגים באמצעות צמחיה מיוחדת שנשתלת למטרה זו. היכולות המודרניות מאפשרות, גם מבחינת שטיחים מסיבים טבעיים, ליצור מגוון שטיחים רחב המתאים גם לחדר ילדים המצריך שטיח קטן ורך.

3. מיטת תינוק: למוצרים אלה בדומה למוצרי תינוקות אחרים קיימת חשיבות רבה לאיכותם ובטיחותם. למיטות תינוק, שידות החתלה, שידות איחסון, לולים ועריסות תו תקן ישראלי. אפילו הצבע המיוחד בו נצבעים הרהיטים הוא בעל תו תקן ייעודי לחדרי תינוקות. תמיד העדיפו מיטת תינוק מעץ מלא ללא צביעה רעילה שגם עלולה להתקלף ולמצוא עצמה במיטת התנוק והמזרן.

4. מזרן טבעי ובריא: המזרנים הזולים בשוק מכוסים ביריעת פלסטיק או PVC ולא רק שהנם נוטים להתיבש ולהתפורר הם רעילים. מזרני ספוג סינטטיים (פוליאוריתן) מיוצרים מתרכובות נפט ומכילים מגוון כימיכלים רעילים ומעכבי בעירה כימיים הפולטים רעלים הנישאים באוויר. הסכנה במעכבי הבעירה קיימת לא רק בשאיפה של החלקיקים שלהם אלה גם במגע עורי אפילו ברמות זעירות רעלים אלה יכולים להיות מזיקים בהתפתחות מוחו וגופו הרך של התינוק. חפשו מזרן ללא מעכב בעירה כימי. הנה עמדת משרד הבריאות בנושא. מזרן אורגני בעל כיסוי כותנה טבעית ללא סריגים סינטטיים וללא צביעה או עיבוד הוא אידיאלי. מזרן טבעי מספוג לטקס 100% טבעי שהנו חומר גלם טבעי ובדרגת האלסטיות הנכונה מתאים אופטימאלית לקווי המתאר של הגוף. הוא נדלה מעץ הגומי (הוואה ברזילאית) ומתעלה על החלופות הסינטטיות של מזרנים סטנדרטים המיוצרים מתרכובות נפט רעילות. ובנסוף לטקס משמש בסיס מצויין למזרן אנטי בקטריאלי ואנטי אלרגני.

5. אווררו את החדר תמיד. והימנעו מהשארת חפצים, בובות, ושמיכות חופשיות במיטת התינוק.

6. הימנעו לחלוטין משמוש בחומרי הדברה כימיים בבית. כחלופה, השתמשו בסודה לשתייה וחומץ עם מעט שמן אתרי.

7. נקו את מסנני המזגנים בבית פעמיים בשנה או על פי הוראות היצרן

איך תדעו לבחור נכון מזרן לתינוקות וילדים צעירים?

על פניו, בחירת מזרן לתינוק אינה מרגשת אך למעשה הנה חשובה יותר מבחירת מיטת התינוק. פעוטות יבלו את חודשיהם הראשונים, כ 75% מזמנם, על המזרן. כך גם ילדים צעירים יבלו כמעט 50% מחייהם על המזרן, במשך תקופה קריטית זו של התפתחותם הם נמצאים במגע ישיר וממושך עם המזרן נושמים וסופגים את פלטי המזרן. ועל כן החשיבות בבחירת המזרן הבריא והנקי ביותר בנמצא להבטחת השינה הבטוחה והבריאה ביותר.

הנה ארבע המלצות בבחירת מזרן:

1. טבעיים, ללא כימיקלים

חפשו מזרן המיוצר מחומרי הגלם הטבעיים ביותר. המזרנים הזולים בשוק מכוסים ביריעת פלסטיק, רשתות, או PVC ולא רק שהנם נוטים להתיבש ולהתפורר הם גם רעילים. מזרני ספוג סינטטיים (פוליאוריתן) מיוצרים מתרכובות נפט ומכילים מגוון כימיכלים רעילים ומעכבי בעירה כימיים הפולטים רעלים הנישאים באוויר. הסכנה במעכבי הבעירה קיימת לא רק בשאיפה של החלקיקים שלהם אלה גם במגע עורי אפילו ברמות זעירות רעלים אלה יכולים להיות מזיקים בהתפתחות מוחו וגופו הרך של התינוק. חפשו מזרן ללא מעכב בעירה כימי. הנה עמדת משרד הבריאות בנושא.

מזרן אורגני בעל כיסוי כותנה טבעית ללא סריגים סינטטיים וללא צביעה או עיבוד הוא אידיאלי. 23% מחומרי ההדברה בחקלאות משמשים להדברת גדולי כותנה. 110 גרם של חומרי הדברה "מייצרים" חולצה אחת. בחירת חומרים אורגניים תורמים לסביבת שינה בטוחה ובריאה.

 

מזרן 100% טבעי מספוג לטקס שהנו חומר גלם טבעי מתאים אופטימאלית לקווי המתאר של הגוף. הוא נדלה מעץ הגומי (הוואה ברזילאית) ומתעלה על החלופות הסינטטיות של מזרנים סטנדרטים המיוצרים מתרכובות נפט רעילות. ובנוסף לטקס משמש בסיס מצויין למזרן אנטי בקטריאלי ודוחה טבעית עובש וקרדית האבק.

2. וייסות אויר וטמפרטורה

מחקרים מראים כי סביבת שינה עשירה בחמצן היא קריטית להתפתחות קוגניטיבית ופיזית בתינוקות ובנוסף גם מסייעת לשינה ארוכה ועמוקה יותר. המנעו ממזרנים סינטטים שלעיתים קרובות מורכבים מפלסטיק וחומרים סינטטיים רעילים המונעים זרימת אוויר.

גופנו מווסת טמפרטורה באמצעות העור והנשימה. הלחות שנפלטת מגופנו במהלך הלילה יכולה להגיע לכדי ליטר אחד. ועל לחות זאת להשתחרר שוב מהמזרן. תכונה זו לא מושגת על ידי בדים סינטטיים אלה באמצעות חומרים טבעיים כגון צמר כבשים וכותנה.

ויסות טמפרטורה וסירקולציה של אויר יעילים במזרן הנם גורמים חשובים בהבטחת שינה ארוכה ורציפה.

3. תמיכה

על המזרן להיות קשיח. מזרן רך עלול לגרום לראש התינוק לשקוע. בנוסף עמוד השידרה הרך של פעוטות זקוק לתמיכה עודפת.

אחת ממטרות המזרן היא להעניק תמיכה אידיאלית (אורטופדית) ולהחזיק את הגוף ואת עמוד השדרה בצורתו הטבעית. כתוצאה מכך הדיסקים יכולים לנוח בחופשיות מהלחץ בו הם שרויים במהלך היום בעת שימושם כבולמי הזעזועים הטבעיים של הגוף.

4. ללא קפיצים

מזרני קפיצים אינם מומלצים כלל, החלל שנוצר במזרן הוא חממה ל כרדית האבק עובש וטחב . זו הסיבה מדוע מזרני קפיצים מכפילים את משקלם לאחר 10 שנים. בנוסף הם אינם מספקים תמיכה בצורה עקבית ומייצרים תדרים אלקטרומגנטיים. מזרן טבעי עם לטקס ספוגי, בעדיפות ללטקס 100% טבעי הוא אידאלי מכיווןשאינו מותיר חלל ואינו פולט כימיכליים או רעלנים.

טיפים נוספים בדף הפייסבוק

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: