Booking.com
כלכלת הבית, צלם - e-gabi , אתר - PIXABAY.COM

איך נצליח לסגור את האוברדראפט המשפחתי בבנק?

רובנו נמצאים במצב בו אנו חיים על "אוברדראפט" מהבנק ועומס הלוואות שפוגע לנו במאזן (כן כן מאזן ממש כמו שלחברה יש מאזן). אז מהן הטעויות השכיחות וכיצד ניתן לצאת מהמינוס אחת ולתמיד? מתי נדלקת נורה אדומה ואיך נחלצים מהמצב הכלכלי המעיק? אתר המומחה יצא לפגוש את צחי גרוסמן , יועץ כלכלי בכיר לניהול משק הבית.

מאת: קובי ברדה

ראשית אולי תסביר לנו מה זה ניהול כלכלי למשק הבית?

"ניהול כלכלת משק הבית היא היכולת הבסיסית והראשונית לדעת מה באמת המצב הכלכלי שלכם, כמה אתם באמת מרוויחים וכמה אתם באמת מוציאים." ומסביר עוד על נושא האימון של משפחות לניהול כלכלת הבית: " רוב האנשים שמגיעים אלי לעבור אימון כלכלי למשפחה מגלים שהם מוצאים הרבה יותר ממה שהם מרווחים, ובדיוק מההבנה הזאת אפשר להתחיל לעשות את השינוי. באמצעות טקטיקות חדשות להתנהלות כלכלית שנרכשים במהלך תהליך האימון, יכולה המשפחה לשלוט הרבה יותר במצב שלכם וכך תהייה לכם תחושה טובה יותר מבחינת ההתנהלות המשפחתית והכלכלית."

מניסיונך העשיר בטיפול בכלכלת משקי הבית, מהי הטעות השכיחה ביותר וכיצד ניתן לצאת מהמינוס אחת ולתמיד?

"אחת הדרכים השכיחות ביותר לצאת מן המינוס המעיק היא לקיחת הלוואה לשם סגירתו. בכל פלטפורמה אפשרית מציפים אותנו בפרסומות עד כמה פשוט לקחת הלוואה ולחסל את המינוס אחת לתמיד, ורבים אכן מאמינים כי כל הבעיות הפיננסיות שלהם תיפתרנה בדרך זו." ומרחיב : "חשוב לדעת כי הלוואה שאינה נלקחת במסגרת של תכנון פיננסי שקול ומסודר הינה בגדר פלסטר כאמצעי לטיפול בפצע עמוק, מהסיבה שמצד אחד ההלוואה דוחה את הטיפול בגורם הראשוני להיווצרותם של החובות והמינוס- התנהלות כלכלית בלתי נכונה, ומנגד, החזר הלוואה מתווסף אל ההוצאות השוטפות אשר הובילו מלכתחילה אל המינוס, ותוך פרק זמן קצר עשויה המשפחה למצוא את עצמה שוב בחובות. לקיחת ההלוואה מומלצת כצעד אחרון, וזאת כחלק מנקיטת שורת צעדי הבראה לתיקון המצב.

צחי גרוסמן,צילום יחסי ציבור

צחי גרוסמן,צילום יחסי ציבור

מתי צריכה להידלק נורה אדומה הדורשת התערבות של איש מקצוע?

ההצעה שלי לכל מי שקורא את הכתבה היא לבדוק את מאזן ההוצאה השוטפת המהווה את המרכיב המרכזי בכלכלת המשפחה. נוכל לעשות זאת באמצעות בדיקה של הפער שבין סך ההכנסות לבין סך ההוצאות. הרעיון הכלכלי הוא, שכאשר ההכנסות גבוהות מההוצאות המציאות שתיווצר תהיה מעגל של צמיחה, בעוד שגורם כלכלי שלילי שבו ההוצאות גבוהות מההכנסות מייצר את האוברדרפט אשר מומר לרוב בהלוואה, שהחזריה החודשיים גוררים להגדלת ההוצאות החודשיות, ולהעמקת הפער השלילי שבין ההכנסות החודשיות לבין ההוצאות.

אז הבנק לא מוכן לתת עוד הלוואה ואני מרגיש שאני טובע, איך נחלצים מהמצב?

"נעזרים באיש מקצוע" מספר גרוסמן ומרחיב: " הידע בתחום ניהול משק הבית איננו נרכש בבית הספר, ואנשים רבים מתנהלים בחייהם הבוגרים ללא שמץ של מושג כיצד לנווט את עצמם בהיבט הכלכלי על מנת לשמור מצד אחד על רמת חיים נאותה ומנגד להתנהל ללא הלוואות או מינוס בבנק ואף לבסס את העתיד הכלכלי. " ומפרט על הדרך בהם הוא פועל על מנת להגיש עזרה : "תהליך הייעוץ האישי למשפחה מורכב מפגישות אישיות, הכנת דו"ח פיננסי, מציאת פתרונות לדילמה הכלכלית, ליווי טלפוני ואיתור מגוון הזדמנויות פיננסיות כגון הפחתת עלויות הביטוח או העמלות, זכאות לתביעות, החזרי מס שונים, איתורם של כספים אבודים וכדומה. תכנית הייעוץ הבסיסית מורכבת לרוב מכמה מפגשים במהלך מספר חודשים בהתאם לצרכי המשפחה. במהלך המפגשים נלקחים בחשבון הפרמטרים המשפיעים על התנהלותה הכלכלית של המשפחה, כשהנתונים מנותחים ביחד עם הלקוח וניתנות המלצות לפתרונות עבור ניהול כלכלי נכון ומאוזן."

 

לפרטים נוספים וטיפים לניהול משק הבית ניתן להכנס לאתר הבית:

לאזור הוידיאו באתר  ASKIMO

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: