Booking.com
רינה בן עמי - קרדיט- יפעת פרלמן-דומי

אינדיה מיה India Mia – מסע אנושי של אישה אל הודו שלה

"אינדיה מיה" הנו ספר הביכורים של רינה בן-עמי, כתבת ומאמנת אישית (Transfear – לעבור את הפחד ביחד) המלווה ומתעדת מסעות אנושיים, בעיקר בתקופות מעבר בחיים. הספר מתאר את סיפור מסעה של הכותבת אל הודו המדינה, וגם אל 'הודו שלה' – אל מסעותיה הפנימיים לעצמה ואל תחושת החופש הפנימי שלה. לאורך כל הספר מובלטים "משפטי אור", תובנות שאספה במסעותיה המזמינות את הקוראים לעצור ולהרהר בחייהם, להביט בהם דרך זווית חדשה, ולעתים אף מותירות אותם נטולי מילה או נשימה.

מאת : חני שניידר

ספרי, איך בעצם הכול התחיל?

"לפני כ-12 שנה, אחרי היריון מורכב ולידה שכמעט ושלחה אותי מהעולם הזה, ילדתי את איתמר, ילדי השלישי. זו הייתה חוויה עוצמתית שלא התפניתי להרהר בה ובמשמעות שלה באותו הזמן, כי איתמר נולד עם בעיה בכליה וכל תשומת הלב שלי הופנתה לטיפול בו. בגיל חצי שנה, איתמר נכנס לניתוח ארוך ומורכב ואני הרגשתי שאני מתה. הייתי צריכה, כנראה, לחוות שוב את המוות כדי להתחיל ולהרהר בחיים. זה טלטל אותי. הבנתי שאני רוצה לחיות, ושהחיים אינם מובנים מאליהם. הבנתי גם שהחיים שלי חייבים להיות בעלי משמעות… עלו מתוכי הרבה מאד שאלות.

שני האירועים הללו הכניסו אותי לתקופת מעבר שבמהלכה עשיתי 'בדק בית' בתחומים רבים בחיי. בדק בית שאפשר לי להגיע להבנות, ובעקבותיהן גם לערוך שינויים שיתאימו לי ולחיים שאני רוצה לבטא בחיים האלה. זה היה ממש כמו להיוולד מחדש, רק שהפעם באמצע החיים.

למה לצאת למסע דווקא להודו?

"תמיד חלמתי להגיע להודו, ואחד מהביטויים של חיים בעלי משמעות, הוא מימוש והגשמה של חלומות… זה חלק בלתי נפרד מזה.

שנית, אם יש מקום בעולם שהחיים שם, על כל צורותיהם, נחווים בעוצמה, זה בהודו. זוהי חוויה חושית מאד עוצמתית. אי אפשר להתעלם ממה שרואים ומרגישים בה, ואני, כזכור, רציתי להרגיש שאני בחיים.

אבל נדמה לי ששתי הסיבות המרכזיות לכך, נבעו משני דברים שלמדתי מהמפגש שלי עם המוות: האחד, שבחיים שלי הקודמים, די נשארתי באזורי הנוחות שלי, ולכן גם יכולת ההתפתחות שלי היתה מוגבלת. אלברט איינשטיין פעם אמר שרק מטורף ממשיך לעשות את אותם הדברים שהוא עושה ומצפה לקבל תוצאות שונות. במובן הזה, הבנתי שבמשך שנים הייתי מטורפת. השני, זה שהחיים מזמנים לנו אינספור מפגשים וחוויות שלא תמיד יש לנו שליטה עליהם… הבנתי שלמעשה, יש לי מעט מאד שליטה, אם בכלל, על הדברים שמתרחשים בחיי, והדבר היחיד שאני יכולה לשלוט בו זה האופן שבו אני מגיבה למה שקורה, וגם זה לא פשוט.

אז נסעתי להודו לבד, בלי תכנית או מפות, כדי לצאת לחלוטין מאזור הנוחות שלי, וגם כדי להתמסר אל הלא נודע… כדי שכל מה שיקרה במסע יהיה ביטוי של מה שקורה ב'זמן עכשיו'.

ספר אינדיאה מיה,רינה בן עמי - קרדיט יחצ

ספר אינדיאה מיה,רינה בן עמי – צילום: רינה בן עמי

זה לא היה מפחיד?

בוודאי שזה היה מפחיד, אבל באותו הזמן כבר לא יכולתי להרשות לעצמי להישאר באותו המקום שהייתי בו, פנימית וחיצונית. הבנתי שאני צריכה להתחיל לצאת מאזורי הנוחות, שלכאורה בטוחים, כדי לאפשר לעצמי לגדול.

חוץ מזה, כמאמנת אישית ידעתי שפחד הוא חלק בלתי נפרד מהחיים, ושהוא מאפיין תקופות מעבר. השאלה הגדולה הייתה איך אשתמש בפחד – כתחושה שתיצור או תעמיק את המשבר, או כזו שתניע התפתחות, ותהפוך משבר למעבר? אחת מהתובנות שלמדתי, שמצוינת גם בספר, היא: ש"בכל מקום שיש בו פחד, מסתתרת הזדמנות לגדול". אני בחרתי להשתמש בפחד כהזדמנות לגדול.

אז כתבת בעצם סוג של יומן מסע אישי. מה גרם לך להוציא אותו לאור כספר?

קודם כל, תמיד כתבתי. לכן, כתיבה עבורי היא כלי שמאפשר לי להוציא מתוכי החוצה דברים, וגם להעביר הלאה מידע ומסרים.

אבל מה שגרם לי לפעול כדי להוציא אותו לאור ועכשיו להפיץ אותו ברבים, אלו שני דברים: אחד, זו ההבנה שכולנו, בני אנוש, די זהים בחוויות שלנו בחיים. ולכן, סיפור המסע שלי דומה, באופן כזה או אחר, לסיפורי מסעותיהם של אנשים רבים אחרים. ולכן, גם התובנות שהגעתי אליהן יכולות לסייע להם. השני, זו האחריות שלי כבת אדם להעביר הלאה, אל אחיי ואחיותיי, את מה שהקל עלי, כדי שיקל גם על אחרים. זוהי האחריות האנושית שלי להרחיב את המעגלים ולאפשר לזה לקרות.

וסיפור המסע, זה כי אני מאמינה בלמידה והטמעה שלה באמצעות חוויה, ומסע מעביר חוויה.

מהו המסר ו/או המתנה העיקרית שאת מבקשת להעביר לקוראים?

אנחנו נמצאים כאן בעולם כדי שכל אחד יחיה, יחווה ויבטא את עצמו באופן המלא שלו, ובהרמוניה עם הסביבה. אבל כדי שזה יתאפשר, כל אחד מאתנו צריך לעבור בחיים האלה מסע של התפתחות אישית, שבמהלכו הוא חווה לא מעט תקופות מעבר שיכולות לטלטל, אבל גם לשמש כגשר אל השלב הבא.

בסוף הספר מוצגים שישה עקרונות משמעותיים שיכולים להקל על כל אחד במסע חייו, בעיקר בתקופות מעבר: אמת, פשטות, איזון, משמעות, תנועה וחותם אישי.

הספר אינו נמכר בחנויות הספרים הגדולות. מדוע?

"חותם אישי" ו"איזון" הם שני עקרונות שמופיעים בספר המשמש, למעשה, כחותמי האישי ומטרתו להעניק שירות לאנשים בעולם. עם זאת, במתכונת הקיימת היום למכירת ספרים בחנויות הספרים הגדולות בישראל, כשהכותב מקבל כל כך מעט מהיצירה שלו, גם כשהוא נושא במרבית או בכל ההוצאות הכרוכות בהוצאה לאור של הספר, חסר עקרון מאד משמעותי בחיים – איזון.

לכן, נכון לעכשיו ניתן לרכוש את "אינדיה מיה" באמצעות אתר הספר: www.indiamia.com, או באמצעות אתר המחברת: www.transfear.com. הרוכשים סדרת אימון אישי, מקבלים את הספר כמתנה עם הקדשה אישית של המחברת.

את הספר האלקטרוני ניתן לרכוש באמצעות: "אינדיבוק", או "מנדלי מוכר ספרים".

 

 

 

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: