Booking.com
התערוכה של שי אביבי

אמנות פטריוטית היא השם החם באמנות ישראלית היום.

הציורים של שי אביבי עוסקים בחיפוש אחר היופי, אחר אור, צבע וכתם. האור המקומי והצבעוניות האופיינית, הים-תיכונית, נוכחים ודומיננטיים. המראות הארץ ישראליים, הם מקורות ההשראה שלו, הם מרגשים אותו, השדות, התלמים, ההרים, העצים, הים, המדבר המרחבים והמצוקים. הלוקליות הישראלית  שלו באה לביטוי במבט ישיר אל תוך האור והצל האופייני לארצנו, מתגעגע למרחבים, אולם גם אותנטי ונטול פשרות. בכל ציוריו  של שי אביבי יש נאמנות למראה אותו צייר, אולם גם קיימת פרשנות אישית.נפגשנו עם שי לראיון חגיגי ופטריוטי במיוחד.

*האם יש לך רקע באמנות ואם לא מתי החלה הרפתקת הציור  שלך?

החיבור שלי לציור התחיל עוד בגיל צעיר ותמיד ציירתי או רשמתי משהו. בהמשך התחלתי להשתתף בחוגי ציור שונים ובסדנאות עד שלפני כעשר שנים החלטתי להפוך את הציור לעיסוק עיקרי ולמדתי אצל טובי המורים והציירים בארץ, בסדנא לציור ורישום בירושלים וב"התחנה" בית הספר לציור ורישום בתל אביב ואצל רבים וטובים אחרים.

למעשה אני בתהליך של לימוד וחיפוש כל הזמן. זה תהליך שלשמחתי לא נפסק אלא רק מתגבר ואני מוצא את עצמי מתעמק עוד ועוד בכל מה שקשור בציור. החל מההיסטוריה של הציור והציירים עצמם בעבר ובהווה, כל ההיבטים הטכניים של הציור הצבעים הבדים והחומרים, הבנת האור והצל וכל מה שביניהם ומסע מתמיד בחיפוש אחרי היופי. החיפוש הוא גם פנימי, להבין מה מעניין ומושך אותי , מה מאתגר ולאן אני שואף, להתעמק וגם להתנתק. להגיע למקומות ואיכויות שלא הייתי.

שי אביבי-רוקח

*מה נותן לך השראה ליצירתך?

אני מוצא ושואב השראה במקורות הציור מתקופת הרנסנס ואילך, בציור הפיגורטיבי והריאליסטי, בציירים בעבר ובמיוחד בהווה. ההשראה מגיעה מהתבוננות וחיפוש אחרי היופי הרב שיש מסביב, נופים, טבע, מרחבים ואנשים. אני חושב שיופי בכלל מניע אותי.

שי אביבי

*ביצירותיך אתה משתמש בנופי ארץ ישראל הקסומים ,נוסטאלגיה וישראל של פעם והטבע המזוהה שלנו ,  ויוצר למעשה "סיפור" נוסטלגי משלך, מהי דרך העבודה שלך? והאם יש בכך אמירה?

אני לא מחשיב את עצמי כאדם נוסטלגי,  הפירוש המתקבל בעיני מי שמביט בציורים הוא רגש שמתקיים רק בו, אם זה געגוע או  רגש אחר. וזה מה שבעצם אמנות אמורה לעשות.

אני מתבונן ומצייר את מה שאני רואה ברגע זה עכשיו, רגע שהוא חד פעמי וחולף ואותו אני מנסה לתפוס.

האופן בו נופל האור על השדה או העץ או הבית או כזה לאותו רגע בלבד. ביום אחר, בשעה אחרת ובעונה אחרת בהם הכל יהיה אחר לחלוטין.

בתוך כך אני מבין שאני גורם לאנשים המביטים בציור שלי להתחבר לזיכרון נוסטלגי או געגוע שקיים בהם של ארץ ישראל היפה. יש בזה משהו, בעצם הרבה, אני בהחלט חושב שהתברכנו בארץ יפה.

אני מוצא יופי רב בכל מה שסובב אותי, נופי מדבר, חורש, שדות, ים, נוף אורבני וכל מה שקיים ומשתנה סביבי ללא הפסקה.

בדרך כלל יוצא לצייר בחוץ לפחות פעם בשבוע, עם כן ציור מתקפל וצבעים ומחפש מוטיבים שיעניינו אותי. לפעמים זה מרחבים שדות ולפעמים משהו אחר לגמרי. בציור בשטח מנסה לתפוס ולצייר את המוטיב העיקרי שבציור ולרוב ממשיך אותו בסטודיו. בעבודה על פורמטים גדולים אני עובד על בד קטן בשטח ולאחר מכן גרסה גדולה יותר בסטודיו.

שי אביבי-התערוכה

*בעבודתך, ניתן להבחין בנקל בצבעוניות העזה אך גם בגווני הקשת הירוקים והחומים,. האם זה נעשה במודע? האם את מכוונת לפלטת צבעים מסוימת? צבעים מועדפים?

אני מוצא עניין רב בכתמיות הצבעונית ובאור והצל שאני רואה מולי וסביבי ומנסה ללכוד אותם. הצבעים הם צבעי הארץ שקיימים ומיוחדים לארץ שלנו, והאור הישראלי, במיוחד בקיץ, מכה בך ויוצר צל ישיר חזק.

השמש והצל והנוף האופייני לנו יוצרים כאן חגיגת צבעים שאני נהנה לצייר. אני משתמש בצבעי שמן איכותיים עם פיגמנטים חזקים  ולא מגביל את עצמי לפלטת צבעים אחת.

בבסיס  פלטת הצבעים נמצאים אותם צבעי יסוד שמרכיבים את כל הצבעים והגוונים: כחול אולטראמארין, צהוב ואדום קדמיום, ולבן כמובן. צבעי האדמה בבסיסם הם רו וברנט אמבר וסיינה.

*היכן היית רוצה לראות את עצמך עם אמנותך בעוד מספר  שנים?

אני מאחל לעצמי להמשיך לצייר באותו מרץ ועם אותה תשוקה כמו עכשיו. זהו המפתח והמניע להתפתחות האישית שלי. בנוסף  לציורי הנוף שעושה כעת עד כה אני מקווה לשלב גם ציורי פיגורטיביים ופורטרט.אני משתעשע ברעיון לצייר את כל (או לפחות חלק גדול) ממצוקי הארץ. זה נראה לי אתגר של מספר שנים.

סלון יפו לאמנות

מחסן 2

שעות ביקור בתערוכה: א'-ה' 12:00-22:00שישי : 10:00-19:00

שבת 10:00-22:00

אתר האמן

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: