Booking.com
יניב לזרוביץ ,צילום-מיכל רז הרדוף

בגיל חמישים תגיע לירח – המדריך השלם לתכנון תקופת הפרישה.

תוחלת החיים שלנו הופכת לארוכה משנה לשנה. הפורשים של ימינו אמורים לחיות כ- 30 שנה לאחר הפרישה וזה דורש מאיתנו חשיבה מחדש על דרך ההתנהלות הפיננסית. יניב לזרוביץ', מנכ"ל ויו"ר חברת "פרסונל סרוויס" מסמן יעדים בדרך לגיל הזהב החדש.

מאת: רון קסלר

רובנו מסתכלים על גיל הפרישה כיעד רחוק שרק אחרים מגיעים אליו. על היום שבו נקבל את קצבת הפנסיה בכלל איננו מוכנים לדבר.  השאלה היא האם אנחנו בכלל מוכנים כלכלית ליום הזה. יניב לזרוביץ, הבעלים של חברת פרסונל סרוויס, חברה העוסקת בניהול פיננסי פנסיוני של  נכסי המשפחה, מצביע על גיל 50 כנקודת המרוץ בדרך לפנסיה העתידית."אריכות חיים היא הישג", אומר לזרוביץ', תמיד איחלנו לעצמנו ולקרובינו לחיות עד גיל 120 שנה , הפורשים של ימינו אמורים לחיות כ- 30 שנה לאחר הפרישה וזה דורש מאיתנו חשיבה מחדש על דרך ההתנהלות הפיננסית"

 מה אנחנו צריכים לקחת בחשבון בגיל 50 שלא לקחנו בגיל 30?

"לקראת גיל 50, אנו חייבים להבטיח לעצמנו בטחון כלכלי בתקופת הפרישה בכדי שנוכל לפרוש בכבוד ואף להגשים את כל החלומות שרצינו לממש בפנסיה. זה נכון שהיום חיים יותר וזו בהחלט ברכה. השאיפה של כולנו היא לחיות חיים ארוכים ברווחה כלכלית ,לשמור על רמת החיים לה הורגלנו במהלך חיינו. אנו חייבים להבטיח לעצמנו בטחון כלכלי בתקופת הפרישה בכדי שנוכל לפרוש בכבוד ואף להגשים את כל החלומות שרצינו לממש בפנסיה.

אבל בגיל הפנסיה הרי ההוצאות יורדות.

"חשוב לי לנפץ כאן מיתוס נפוץ" מבהיר יניב לזרוביץ'. "רבים החושבים שההוצאות הכספיות יורדות בגיל הפרישה אך זו טעות נפוצה ההוצאות לא יורדות ולעיתים אף עולות . הזמן הפנוי גדל ויש צורך למלא אותו בפעילויות שעולות לא מעט כסף כגון: טיולים בארץ ובחול, קניות, חוגי העשרה, קברטים, הצגות קונצרטים וכו'. מצד אחד ישנם הרבה דברים שהבטחנו לעצמנו לעשות בפנסיה ומצד שני יש לא מעט הוצאות שמומנו על יד המעסיק כגון: רכב, טלפון נייד, דברים שחלקם ממומנים היום על ידי המעסיק שלנו"

אבל זה לא נגמר בזה, כמובן שהשאלה הגדולה שמרחפת מעל כולנו כשאנחנו חושבים על גיל הפנסיה היא נושא הוצאת הבריאות: זוהי הוצאה נוספת שגדלה משמעותית עם השנים.

"עלינו להבין שחיינו בפרישה תלויים רק בנו ובכדי להגיע ליעדים הכלכליים ולהגשים את התוכניות שלנו אנו חייבים לתכנן" מסביר לזרוביץ'. " כפי שלא נצא לטיול בחול מבלי לתכנן את המסלול אז כמובן שתכנון עתידנו הכלכלי הוא קריטי להצלחתו"

מהו תכנון פנסיוני פיננסי ואיך הוא מתבצע?

 "התכנון הוא למעשה לקיחה בחשבון של שלושה אלמנטים: נכסים, סיכונים והתחייבויות אשר יחדיו  יוצרם מפה פיננסית שהיא ממש תוכנית פיננסית למשק הבית שאמורה למקסם את ההון הצבור, להתאים את רמת הסיכון שהכספים מנוהלים לצרכיו של החוסך ,לשמור על ערכו של הכסף בעולם של ריביות נמוכות, לנהל את הסיכונים בניהול ההשקעות, להפחית את העלויות שאנו משלמים במוצרים השונים, לבצע בקרה על התוכנית הפיננסית וללוות את החוסך יד ביד להגשמת היעדים הכלכליים שהציב לעצמו.  בתוכנית מנהלים את הסיכונים של החוסך ואחד האתגרים הגדולים הוא להכין תוכנית שלוקחת בחשבון גם מקרים של משבר כלכלי עולמי ,קטסטרופות רפואיות ולהיות מוכנים כלכלית למצבי עולם קיצוניים"

מהם למעשה שלושת המרכיבים שהמפה הפיננסית מכילה?

" הנכסים הם – נכסים פנסיונים, תיק השקעות, חסכונות, פק"מ, נכסי נדל"ן, הסיכונים הינם כל רכיבי הביטוח של משק הבית וההתחייבויות הן ההלוואות של משק הבית – משכנתא, אם יש כאלה"

ואז למעשה יש מפה לטיול?

" ממש כך. בסוף התהליך החוסך יודע בדיוק מה יש לו ,מהם היעדים הכלכליים שלו בכדי שיוכל לפרוש ברווחה כלכלית ורק עצם העובדות הנ"ל יוצרות תחושת הקלה שקיפות והבנה שיש יד מקצועית מכוונת שמלווה אותך עד השגת היעדים. גיל הפרישה כבר לא נראה כל כך רחוק ומאיים"

About רון קסלר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: