Booking.com
החשיבות של בקרת מכרז, יוצר - cegoh, אתר - PIXABAY.COM

בקרת מכרז בינוי ותשתיות, משמעותו חיסכון ניכר בתקציב ובזמן

נהוג לתאר פרויקט איכותי בכך שעמד בשלושה מרכיבים זמן, איכות ותקציב.

למרבית ההפתעה כולם טומנים את ראשם בחול ובצורה שאינה מובנת, לא מעמיקה ונובעת הרבה מאוד כתוצאה משיקולים פוליטיים בלבד ולכן מחליטים ומוציאים פרויקטים לביצוע מהר ובלחץ ללא הקפדה יתרה על איכות התכנון וכתוצאה מכך יוצא המכרז, אשר תוצאתו אמורה לשרת את הציבור, בצורה מרושלת ולא איכותית. הפרדוקס הוא כי מחד אנו נמצאים בתקופה מבורכת בה העין הציבורית הבוחנת פקוחה לרווחה והצורך בתשתיות נמצא בעדיפות לאומית ומאידך, עדין חלק מהפרויקטים חורגים מלוחות הזמנים ועם כשלים שהאזרח נאלץ להתמודד עימם ביום יום.

מדור המומחה יצא לפגוש את אינג' אילן פדר, הבעלים של חברת ד.א.פ הנדסה ובניין בע"מ והבעלים של חברת D.I.F  האמריקאית.

האם בקרת מכרז לא מעכבת תהליכים?

"אין שום אפשרות מעשית וגם תאורטית לקצר ממשית את לוח הזמנים של התכנון והכנת המכרז ולדחוף את הפרויקט קדימה, נהפוך הוא, כאשר מוציאים מכרז אשר אינו "מהודק" מקצועית וחוסכים לכאורה חודשיים שלושה בתהליך, בסופו של יום, הדבר מביא עמו עלויות גבוהות יותר בצורה משמעותית, הארכת משך הביצוע ולבסוף, לאיכות ירודה ובזבוז כספיי ציבור" מסביר פדר.

תוכל להסביר למה כוונתך?

לוחות זמנים – לכאורה יצא המכרז של המחלף הגדול כחודשיים לפני הזמן עקב המאמצים והלחץ של אותו פוליטיקאי להודיע על כך רשמית לעיני המצלמות אולם, נשכחו תיאומים בין התוכניות השונות, או פינוי המטרדים ההכרחיים, או שסתם נשכח אותו דו"ח קרקע, שמשמעותו בהמשך הנו הצורך לבצע החלפת קרקע מסיבית בשטח, כך שהטיפול בחסרים הללו, ההמתנות לעדכוני התכנון בשטח, טעויות אותם צריך לפרק ולתקן מחדש, גורמים לכך שמשמעות הקיצור בלוחות הזמנים הינה הארכתם באופן משמעותי.

תקציב– פה העניין ברור ומוחשי אף יותר, כמויות שלא נבדקו בזמן המכרז, עבודות חריגות ולא מתוכננות שעולות הרבה כסף למשלם המיסים כיוון שאף גורם לא העלה על דעתו שיש מקום אולי לבצע בקרה על מסמכי התכנון לפני שמוציאים לביצוע פרויקט בשווי עשרות מיליוני שקלים.

איכות– הרי אין זה נסתר מן העין כי המהירות גורמת לכך שיהיו חריגות בתקציב, הרס וחזרה על עבודות שכבר בוצעו; חריגות אלה גורמות ללחצים נוספים המופעלים על כלל הגורמים במערכת אשר חושבים כעת כיצד לחסוך, כיצד להפחית באיכות המוצרים ולנסות להתכנס לתקציב שבכל מקרה יחרוג משמעותית.

חריגות כספיות בפרויקט אשר נובעות מחומר מכרז לא מבוקר, מביאות לצמצום איכויות אשר תוכננו מראש. וכך, לשם ההמחשה, בבית ספר במרכז הארץ הותקנו דלתות רגילות בכתות לימוד במקום דלתות אקוסטיות שתוכננו מראש, לאותן כיתות ששכנו בסמיכות ליחידות המזגנים הרועשות, דבר שהוביל לאיכות למידה נפגמת וכל זאת בשביל לכסות את אותן החריגות.

אינג' אילן פדר, צילום - יחסי ציבור

אינג' אילן פדר, צילום – יחסי ציבור

מי משתמש בשירותי בקרת מכרז?

חלק מגופי הממשלה והרשויות המובילות בישראל, הבינו במהלך השנים האחרונות כי התרופה הטובה ביותר הינה ביצוע בדיקה איכותית של המכרז, על ידי גוף חיצוני ובלתי תלוי, וזאת לפני שהועבר לביצוע על ידי הקבלן. הבקרה מאפשרת בחינה אינטגרטיבית של כלל תכניות היועצים השונים תוך הסתכלות על תוצאת הפרויקט הרצויה.

אפשר דוגמא?

על מנת להמחיש את דבריי, אבקש לשתף בסיפור אישי: כאשר הייתי מהנדס צעיר, בשנת 1995, הוטלה עלי משימה לנהל את פרויקט הרחבת מסוף אלנבי שבמסגרתו ניהלתי את מבנה הפלסטינאים היוצאים במסגרת מחויבותה של ישראל בהסכמי אוסלו. הרגשתי עול כבד על כתפי, לבנות מבנה שהיה צריך להסתיים בזמן, יאסר עראפת חיכה בקוצר רוח…

במסמכי המכרז אותם קבלתי לידי, הופיע שורה תמימה על שוחת בזק בשטח אותה יש להעתיק, ללא כל תכניות  מתאימות.

כשגיליתי את חומרת הבעיה, נסעתי הלוך ושוב עם הקבלן לירושלים על מנת לבצע את התיאומים הנדרשים ואת התכנון למול בזק על מנת להעתיק את השוחה ואת קווי הטלפון שהיו בשטח הפרויקט.

הרמתי הרים וגבעות וגרמתי לכך שתוך שלושה שבועות בוצע תוואי תקשורת חדש מסביב למבנה וכך יכולנו להתחיל בביצועו. כלל העבודה והתכנון היו צריכים להופיע מראש במסמכי המכרז, כך שאילו המכרז היה נבדק כראוי, היינו מתחילים בעבודה זו מיד עם תחילת הפרויקט.

הודות למאמצנו הצלחנו לסיים בזמן, אולם ראו כמה חוסר תשומת לב בהכנת חומר התוכניות לפרויקט וחוסר תיאום בין מסמכיו יכולים לגרום נזק !

הסיפוק היה רב כאשר מר ערפאת המרוצה לחץ את ידי.

לא, הוא לא…ואף לא יצחק רבין עליו השלום, אף אחד לא שמע על הגיבור הצעיר….

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: