Booking.com
הילד והליך הגירושין, אתר - PIXABAY.COM, יוצר - PublicDomainPictures

גישור בגירושין מתוך ראיית טובת הילד.

מהי טובת הילד? מהו מקומו של ההורה בחיי הילד? מהם דמי מזונות ומי משלם אותם? אתר המומחה יצא לפגוש את  סתיו אדם, מגשר בין אישי, ובין הורים לילדים. תומך בגישה הגישורית האקטיבית.

מאת: חני שניידר

טובת הילד מהי?

בשנים האחרונות המינוח "טובת הילד" נשמע יותר ויותר בתקשורת, למעשה הפך המינוח הזה לסוג של מטבע לשון כל כך שחוק שלמעשה שכח מהי טובת הילד באמת, בית המשפט מסתכל על טובת הילד מהזווית הכלכלית בלבד, כול עוד צרכיו מסופקים (על ידי האב בדרך כלל) נחה דעתו של בית המשפט, אלא שיש להתייחס בכובד ראש לשאלה הזו מהי טובת הילד באמת? מילוי צרכיו הכלכלים פלוס מינוס או חיבור שווה ככל שניתן לשני הוריו? אחת הנקודות אותן אני מציף ומדגיש בגישור הינה טובת הילד, על פי תפישת עולמי אכן טובת הילד מהותה בקשר בילתי אמצעי ושווה ככל שניתן עם שני הוריו, לא הורה מטפל והורה מבקר, אלא משמורת משותפת שמתבססת כברירת מחדל (כל מקרה לגופו) על 50% מהזמן בכל אחד מהבתים, מילוי כל צרכיו של הילד על בסיס המשוואה של שיפמן – צורכי הילד אל מול זמני שהייה אל מול משכורות יחסיות, הנקודה הזו שמה את הילד מחוץ למשוואת הקונפליקט ולמעשה מאפשרת שיח נטול נקודות מחלוקת כמעט לחלוטין ולמעשה המשך נשיאה באחריות מבלי להפלות בין ההורים.

מקומו של ההורה בחיי הילד?

אחת מנקודות המחלוקת הקשות ביותר כאשר מגיעים לפירוק החבילה היא הפינקסאות, איזה הורה היה/תה מעורב/ת יותר בחיי הילד/ים טרום הגירושין ומה פתאום עכשיו הוא/היא התעורר/ה  עכשיו ומעוניין/ת להיות מעורב/ת יותר??? על פי תפישת עולמי זה בכלל לא משנה, בואו נשים שוב דגש על מה שחשוב, נניח שאחד ההורים 'התעורר/ה' בגין הגירושין, מי מרוויח מכך? הילדים …ומכאן שזה צריך לקבל עידוד ודחיפה …מקומם של שני ההורים אצל הילדים שלהם חשוב, אין הורה עדיף , אין הורה שאצלו יגדלו יותר טוב מהשותף הטבעי, וכן שמתגרשים שיש ילדים זה לא באמת גירושין זו מערכת יחסים וזה תלוי בכם איך זה יוצג בפני הילדים.

סתיו יוסף אדם

סתיו יוסף אדם

מזונות כן לא למה?

הלכה העברית והאזרחית גורסות היום שיש להחיל את המזונות על האב בלבד, ישנן הוראות שעה שמהותן הורדה במזונות בהתחשב במשכורת האב ו/או בסוג המשמורת, בפועל אפשר לספור על 2 כפות ידיים את פסקי הדין בהם נפסקו מזונות מופחתים או בכלל לא בגין נושאים אלו, למעשה בדרך כלל נפסקים 1350 ₪ לילד לפני מדור יחסי ומחציות, דבר שמעמיד את האבות הגרושים, ואני מדבר על מעמד הביניים, אלו שאינם מרוויחים מעל ל-12,000 ש"ח נטו בבעיה של קיום. ישבה ועדה שנקראת ועדת שניט ויצאה במסקנות ברורות. המזונות צריכים להיות מחולקים על פי יחסי ההורות …או במילים אחרות: צורכי הילדים אל מול זמני שהייה אל מול משכורות יחסיות, תוך כדי שברירת המחדל היא משמורת משותפת, משוואה זו לא רק שהינה משוואה הוגנת אלא גם משוואה שלמעשה מפסיקה את המצב הבלתי נסבל של חלוקת ההורים לפי המקובל, הורה מטפל – תלוי

והורה משלם -מנותק, יבואו חכמים ויטענו …האבא עזב את הבית שישלם ..ויודעים מה צודקים אם הורה כלשהו אינו מקיים את חובותיו ההוריים שישלם והרבה. מבוגרים מחנכים דרך הכיס. לא תמיד אפשר לשכנע במילים.  לעיתים דברים מחלחלים אלא רק אם הם עולים כסף.  אז מזונות ילדים בהחלט כן. יש לנו כהורים אחריות. אבל בואו ונסתכל כיצד אנו מביאים זאת בצורה שתאפשר את תשלום הוצאות של הילדים ומעבר לזה  לחלק לכל אחד ואחת את תחומי ההאחריות האישית שלו/ה.

עד פה דיברנו על טובת הילד ואני שמח לראות שזוגות שמגיעים אלי הינם כאלו שמבינים שזו האחרונה מחייבת הבנה שאין win win  אלא יש התפשרות. כן משמורת משותפת עולה יותר  ממשמורת בלעדית, יש פה שני בתים, יש פה כמעט הכול בכפולות . רמת החיים תרד אצל שני ההורים בצורה שווה פחות או יותר וכן, זה משפיע על הילדים אלא שמצד שני הם מקבלים זוג הורים שהסכסוך בינהם אינו קשור לילדים, יתרה מזו הם בכלל מחוץ למשוואה.

בואו נדבר לרגע על רכוש, קחו את מה שיש וחלקו אותו לשניים, וכן אני מתכוון גם לנכסי קריירה, קופות גמל, חסכונות וכול המשתמע מכך שנצבר בזמן הנישואין, אל תחפשו היכן להחביא, לא תתעשרו מכמה עשרות אלפי שקלים, גם לא מכמה מאות אלפי שקלים, זה רכוש ששייך לשני הצדדים ושוב אם אנו מסתכלים על טובת הילד , חשוב ששני ההורים יצליחו למצוא את עמק השווה ולא להגיע לכדי חיכוכים שמהותם חוסר אמון בסיסי הנובע מהברחת נכסים.

אז מה היה לנו כהמלצה :

  1. משמורת משותפת כברירת מחדל (כל מקרה לגופו).
  2. מזונות על פי משוואת ועדת שיפמן – צורכי הילד אל מול זמניי שהייה ומשכורות יחסיות
  3. הסתכלות על טובת הילד כבסיס לכול ההידברות.
  4. חלוקת רכוש הוגנת.
  5. אם יתקיימו 4 התנאים האלו המרוויחים הכי גדולים יהיו הילדים וגם שני הצדדים. שינהם יוכלו להמשיך הלאה עם חייהם תוך כדי שהם שומרים על הדבר הכי חשוב –הילדים.

לדף הפייסבוק

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: