Booking.com
שלומי אדר,קרדיט צילום יונה שליי

גניבות פנים אירגוניות – כל הסימנים המחשידים ואיך להתמודד איתם.

שלומי אדר, מומחה לתשתיות ביטחון, מסביר כי אחד הגורמים הבעייתיים המאיימים על חסינותם של עסקים הוא גניבות פנים ארגוניות המתבצעות על ידי עובדי המקום.

תופעות שכיחות מן הסוג הזה יכולות להיווצר כתוצאה מגיוס עובדים ברמת אמינות נמוכה, פיקוח רופף ואי יישום בקרות פיננסיות בסיסיות. כל אלו יוצרים סביבה המאפשרת גניבות והונאות פנימיות כפי שגילו בשנים האחרונות בתי השקעות גדולים, מפעלים, ולאחרונה חברת הכבלים יס.

מאת: מיכל פרנקו

כיצד ניתן למזער את התופעה באירגון?

כיום, מרבית הארגונים לא משקיעים מחשבה או תקציב לטיפול בגניבות של עובדים או במניעת התנהגות שאינה נאותה. ארגונים שמטפלים בבעיה עושים זאת באמצעות פונקציות שונות מתוך הארגון, כגון: קציני ביטחון, מנהלים ולעיתים אף מחלקת משאבי אנוש.  מאחר ובעלי התפקידים הללו, אינם מוכשרים ייעודית לטיפול בתופעה הזו, הדבר מוביל לא פעם לבחירה לא נכונה של שיטות בקרה ואמצעי התמודדות. פעמים רבות צפויים בעלי התפקידים הללו לנקוט בפעולה נקודתית לבעיה מזדמנת, תוך התעלמות – לא מכוונת – מהתמונה כולה. על מנת לטפל בתופעה ולמגר אותה עדיף לפנות לגישה מתודולוגית מערכתית שתקטין את הנזקים לארגון, ותספק כלים טובים יותר להתמודדות פנימית.

על אילו פעולות הכרחיות צריך המעסיק להקפיד כדי להימנע מתופעות של מעילה וגניבות?

  • בדיקות רקע טרום תעסוקה שימזערו את הסיכוי להעסקת עובדים שיש פגם ברמת אמינותם. רצוי מעבר לשני השלבים הראשונים, המקובלים של קורות חיים וראיון עבודה, לערוך בירור רקע  על מועמד לעבודה דרך גורמים שונים אשר יכולים לתת תמונה ברורה ומקיפה יותר על התאמתו לתפקיד כמו חיפוש בפרופילים , אתרים ורשתות חברתיות. ניתן ללמוד על אופי, פעילויות,  יציבות ועוד תכונות על המועמד. השימוש בפוליגרף ,שהיה עד לא מזמן מקובל בקרב חברות במסגרת תהליך קבלת עובדים נתון למגבלות והסתייגויות משפטיות וארגוניות.

חשוב מאד לתת את משימת חיפוש המידע, לאדם אשר מכיר את האתרים השונים, מקצועי ולמד את התחום ואף יודע ומיומן לערוך את החיפוש / ראיון עבודה בצורה מייטבית.

  • תקשור מדיניות האתיקה של הארגון – יש ליידע את העובדים בנהלים הקשורים להונאה, להשריש ולהפנים את האינפורמציה וליידע מה הן ההשלכות הכרוכות בהפרות מדיניות זו.
  • יש לייצר סביבת  עבודה חיובית, שמעודדת את העובדים לעקוב אחר המדיניות והנהלים, על מנת שיפעלו  לטובת האינטרסים של הארגון.
  • יש לבצע ביקורות  פנימיות אקראיות ומתוזמנות על מנת לאתר נקודות תורפה חדשות. רצוי לבצע מבדק – ביקורת תקופתית, שבוחנת  אם חלה שחיקה ברמת האתיקה התעסוקתית ומוסר העבודה של העובד בשל השפעות שליליות בתוך הארגון או בשל אירועים ונסיבות החיים הפרטיים. בהמשך יש לבדוק את האפקטיביות של הביקורות. מבדקים אלה  שומרים את העובד "במתח" תמידי ובידיעה שיש פיקוח ואכיפה כך שהעובד ישקול את הכדאיות שלו בטרם יבצע נזק או מעילה כלשהי בארגון.
  • רצוי לספק   לעובדים, ספקים ולקוחות מערכת דיווח אנונימית על כל הפרה של המדיניות והנהלים.
  • יש לחקור כל  אירוע ולדווח עליו. חקירה יסודית ומהירה של הפרות מדיניות ונהלים, והאשמות וחשדות על הונאה – יסייעו לקבל החלטות מושכלות ולצמצם את ההפסדים.

מה תפקידה של הנהלת החברה במניעה של תופעות מעילה וגניבה?

על הנהלת החברה לשמש דוגמא לעובדים, להוביל מהלכים ובעזרת יישום המלצות אלו ונוספות ניתן להפחית באופן משמעותי את פרצי האבטחה ואפשרויות המעילה/גניבה על ידי העובדים,  ובכך להגן על נכסי הארגון.

מה כדאי לעשות במקרה שיש חשד לפעילות הונאה?

אם אתם חושדים בפעילות הונאה של עובדים, ורוצים למנוע הישנותם של מקרים כאלו, רצוי לפנות לסיוע מקצועי כדי לנהל בדיקה / חקירה מהימנה ולהגיע לתוצאות יעילות.

לאתר אדר ביטחון:About קובי ברדה

אילייה הגיב:

כתבה מעניינת רלוונטית ולדעתי יעילה לארגונים בימים אלו

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: