Booking.com
40X60 מגן דוד במלח על עץ (1)

דרך החתחתים של אילנה ירון

לאור תחיית דמותה ופועלה של המשוררת הלאומית 40X60 מגן דוד במלח על עץ (1), שנחשבה לפמיניסטית בזמנה אך גם לאישה אדוקה וחשוכת ילדים תערוכתה של האמנית הרב תחומית אילנה ירון נחשבת לאקטואלית מתמיד.בימים אלו נפתחת בגלריה בעין הוד תערוכת ציוריה של האמנית אילנה ירון המתכתבת עם שיריה של המשוררת.בתערוכתה החדשה בגלריה בעין הוד מוצגות עבודות משתי סדרות תערוכותיה בשנים האחרונות. סדרה ראשונה של קומפוזיציות יפות, על פי מילונה הויזואלי של אילנה ירון, המפרשות את התרשמותה מהטקסטים הייחודים, הפיוטיים אך גם הבוטים של המשוררת הדתיה והפמיניסטית זלדה. התערוכה הוצגה בהיכל התרבות בפתח תקוה והסופר חיים באר פירש בפתיחת אירוע את משמעות ציוריה. בסדרה מאוחרת יותר השנה, בונה אילנה ירון סדרה של דימויים בשחור לבן ומתווי צבע מופשטים המתייחסים לטקסטים של הסופר אלי ויזל, ניצול השואה. הסדרה הוצגה בחלל מוזיאון צימביליסטה באוניברסיטת תל אביב.

 

מתי זה החל ואיך? מה נותן לך השראה ליצירותייך?

גדלתי בת"א מוקפת אומנות ואהבה לתרבות מגיל צעיר. בבית הוריי נחשפתי לאמנות ישראלית ואירופאית ובגמר התיכון נסעתי לפריס ללמוד אמנות באקדמיה לאמנות.בשם Paul Collin  . אהבתי זו הייתה שמורה עמי למרות שבמשך השנים למדתי מדעים ופיתחתי קריירה בתחום המדע. כשהתנאים אפשרו חזרתי לאמנות במלוא מרצי וכוחותיי, מלווה בדורון פולק, בבתיה מגל, בבעלי ובמש פחתי. את השנים במדע ליוויתי במגוון קורסים כגון אוצרות, הערכה אומנותית וכמובן תולדות האומנות וצילום אצל דר' אריה שרון.

אילנה ירון

ביצירותייך את משלבת טכניקות שונות. מהי העבודה שלך? והאם יש בכך אמירה?

עבודתי הנה חופשית תוך שימוש ברגשות הנובעים מתערובת של חוויות שהצטברו במשך השנים בלימודי האמונות ובחוויות אישיות וחברתיות.

בעבודתך, ניתן להבחין בנקל באקספרסיביות. האם זה נעשה במודע? האם את מכוונת לפלטת צבעים מסויימת? צבעים מועדפים?

אני משתמשת בטכניקות שונות משולבות זו בזו כגון שימוש בחול, בזפת, בדבק, ברשת, בחוטים, בחבלים, בתחבושות ובדים. יש בידי אוסף של חומרים שאספתי ברחוב אותם אני ממחזרת ונותנת להם חיים חדשים. הדיקט והעץ מהווים מקור לשימוש חוזר בעבודתי.

האם היית מגדירה עצמך כאמנית חברתית? לאחרונה הרבית להתעסק עם סמל המגן דוד. להתמקד במשוררת זלדה ובמה שהיא מייצגת, מהיכן את שואבת את הנושאים?

עבודתי מצטיינת בסגנון חופשי עם טכניקה מעורבת עם רגשות חזקים הנראים לעיתים תמימים למראה. אני מציירת בצבעי אקריליק ושמן בצבעים לבן שחור צהוב וכחול. בהיותי דור 2 לשואה .אינני אמנית חברתית אך נושאים חברתיים מעסיקים אותי.לאחרונה אני עוסקת בסמלים ביהדות- סמל המגן דוד ובמשוררת זלדה המחברת עבורי את העבר ההווה והעתיד. הנושאים נשאבים מכובד החוויות והזיכרונות אשר ממלאים אותי.

50×70 אהבה בוערת בדם (1)

היכן היית רוצה לראות את עצמך עם אמנות בעוד מספר שנים?

כיוון שהעתיד הוא בלתי צפוי, אשמח לחלוק עמכם את עתידי בעוד 10 שנים

אוצר התערוכה: דורון פולק

שעות פתיחה: א'ג'ד'ה' 10:00-16:00

יום ב'-סגור

ימי שישי:10:00-14:00

שבת:11:00-16:00

הכניסה חופשית

נעילת התערוכה 1.3.2017

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: