Booking.com
לירון פיין,צילום יחצ

הוצאה לאור באמזון, או: איך להתחמק מהמלכודת של שוק הספרים הישראלי?

כל כותב מתחיל מכיר את המציאות העגומה של שוק הספרים הישראלי: מצד אחד, להוצאות הגדולות יש מדיניות "סירוב מנומס אוטומטי" לכל מי שלא כתב רב מכר בעבר, ומצד שני, ההוצאות הפרטיות ישמחו להוציא לכם ספר אם תשלמו להן 30-40 אלף ש"ח מראש. לירון פיין, סופר ומומחה לאמזון, מצא את הדרך להוציא את הספרים שלו בענקית הספרים הבינלאומי, זוכה לביקורות נלהבות ואפילו עושה מזה כסף יפה. תקראו טוב. ותכתבו

 מאת: גדי פרלוביץ'

"הוצאות הספרים הקטנות כבר מזמן לא עוסקות במכירת ספרים, אלא במכירה לסופרים", כך טוען לירון פיין, סופר ישראלי ומומחה להפקת ספרים באמזון, ומצביע על עובדות שקשה להתווכח איתן. "כדי להוציא ספר היום בישראל ההוצאה גובה 30-40 אלף ש"ח מהסופר, ובתמורה מדפיסה 1,000 עותקים. גם אם הסופר ימכור את כל 1,000 הספרים שלו, הוא יקבל בחזרה רק 12 ₪ על כל ספר. כלומר: השקעת 30,000 ש"ח, הצלחת… וקיבלת חזרה רק 12,000 ש"ח. הגיוני?

"גם לי המתמטיקה הזו לא מסתדרת, אבל לירון מסביר: "סופרים בישראל כל כך להוטים להוציא את הספרים שלהם, שהם פשוט מתעוורים וחותמים על כל חוזה שמישהו נותן להם. פעמים רבות, כשאני מראה להם את החישוב הפשוט הזה, הם תופסים את הראש בייאוש. הם היו באשליה שנכון, זה יקר מאוד, אבל אם הספר יצליח הם ירוויחו. אבל אף אחד לא קולט שאפילו במקרה של הצלחה אופטימלית הם מפסידים המון כסף. זה מטורף".

ומה לגבי המוציאים לאור?

"המו"לים עושים דיל מצויין", לירון מסביר. "מבחינתם, בכל חוזה כזה הם מכרו מראש 1,000 ספרים, במחיר של 30-40 ש"ח לספר, בקלות רבה, בלי להתאמץ ובלי לדאוג לשיווק. למעשה, מהרגע שהספר מונח על המדף – הוא תופס מקום… של ספר אחר אותו הם מכרו לסופר אחר. לכן אורך החיים של ספר כזה הוא רק שבועיים".

אז איך הגעת לאמזון?

"לאמזון הגעתי לאחר מסע מלא אכזבות בעולם הספרים הישראלי. למעשה, את הספר הראשון שלי הוצאתי בישראל לפני יותר מעשור, בהוצאה קטנה. לאחר מכן הוצאתי ספר נוסף בהוצאה עצמית, ועוד שני ספרי ילדים… על כולם קיבלתי הרבה מחמאות ומעט תמלוגים. את אמזון גיליתי רק לפני שנה וחצי, ממש במקרה. גיליתי ונדהמתי: אמזון היא כיום כמעט מונופול בשוק הספרים האמריקאי. היא פיתחה מערכת הוצאה לאור דיגיטלית עצמאית שמעבירה את הכוח מידי ההוצאות לידי הסופרים – ומספרי הנייר לספרים הדיגיטליים. כמחצית הספרים שנמכרים היום באמזון הם דיגיטליים, ו-30% מרבי המכר הם של סופרים עצמאיים. כמוני".

הכוח בידיים של הסופרים – מה המשמעות של זה?

"המשמעות היא שכל אחד יכול להוציא היום ספר דיגיטלי באופן עצמאי, בלי הוצאת ספרים, ולקבל 70% תמלוגים על הספר שלו. אמזון לא גובה תשלום על הפלטפורמה, ולמעשה מעניקה שפע של כלים מקצועיים להוציא ספר מהודר ויפהפה, בפורמט מודפס או דיגיטלי, באופן המקצועי ביותר. יש גם שפע של כלים ואתרים שעוסקים בשיווק של הספר. את השנה וחצי האחרונות הקדשתי ללמידה אינטנסיבית של אמזון, שכללה תרגום והפקה של הספרים האישיים שלי לאנגלית. לאט לאט החלו לפנות אלי כותבים אחרים כדי שאעזור להם בתהליך, ולכן כתבתי מדריך חינמי, בעברית, שכל אחד יכול להוריד מהאתר שלי ולהוציא בעצמו את הספרים שלו".

אבל מה קורה עם התרגום? הרי מדובר בספרים באנגלית…

"נכון", אומר לירון, "יש לנו בארץ כותבים נפלאים – אבל עד כה עלויות התרגום היו עצומות: 30, 50, 60 אלף ש"ח לספר ממוצע, ולפעמים אפילו יותר. אני, באופן אישי, לא יכולתי להוציא כאלה סכומים על תרגום הספרים שלי – ולכן פיתחתי ושיכללתי שיטת תרגום, שמבוססת על מיקור חוץ ועורכים אנגליים ואמריקאיים. כך קיצצתי את עלויות התרגום לפחות מחמישית. מדובר על תרגום איכותי מאוד, ולראיה – הביקורות המרגשות שהספר האחרון שלי מקבל. אף אחד מהמבקרים לא חושד אפילו שהספר נכתב במקור בעברית".

ומה לגבי עלויות נוספות?

"בתכל'ס אין – אבל זה הכל עניין של זמן עבודה. בעיקרון, סופר ישראלי שמוכן להשקיע זמן רב ולמידה – יכול להוציא את הספר המתורגם שלו באפס עלויות, אולי רק עוד איזה 100 דולר על עיצוב מקצועי של כריכה. אבל זה באמת דורש לימוד, אימון, ניסוי וטעייה כפי שאני עברתי. סופרים רבים מעדיפים לחסוך לעצמם את הזמן הזה, ולהפיק את הספר מראש באופן מקצועי ונכון. בשבילם פתחתי מסלול הפקה של ספר, בעלות נמוכה מאוד, יחסית. קרוב לעשירית ממה שמשלמים להוצאות הספרים. אבל חשוב לי לציין שהקיבולת שלי מוגבלת, ואני לא מקבל כל ספר להפקה".

ולשאלת מיליון הדולר: באמת מרוויחים באמזון?

"קודם כל, ושיהיה ברור, אמזון היא לא המקום לאנשים 'גרידיים'. שמעתי הרבה שטויות על מוצרי מידע באמזון, על 'כסף אוטומטי', 'רבי מכר', וזה באמת גבב של שקרים. אני חושב שסופר צריך להוציא ספר כי יש לו מה להגיד לעולם, כי הוא כשרוני, כי זה בוער בו. מה שכן – הפקת הספר לא צריכה לעלות לו הרבה, והוא כן צריך להיות מסוגל להחזיר את ההשקעה בזמן סביר.

מצד שני, אם הספר שלך באמת טוב, והוא מופק בצורה טובה ומקודם בצורה נכונה, הוא בהחלט יכול להכניס כסף. הספר האחרון שלי, למשל, עשה בחודש האחרון כ-10,000 ₪ בתמלוגים. מכובד, אבל צריך לזכור שספר הוא לא מוצר מדף כמו מלח. אנשים צריכים לאהוב אותו".

את המדריך להוצאת ספר באמזון ניתן להוריד חינם מאתר  של לירון פיין.

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: