Booking.com
אלי כהן,קרדיט יחצ

הכל על השיטות כיצד מדבירים חרקים

הקיץ בפתח ואיתו מכת מזיקים ונחשים ארסיים. אלי כהן, יו"ר התאחדות המדבירים בישראל ומנכ"ל "אלי כהן הדברות", נותן טיפים לאזרחים המודאגים מספר חודשים לאחר אסון ההרעלה בירושלים. מזג אויר חם ויבש הקדים את זמנו העונה וכבר נעשו אלפי פניות בבתים בכל רחבי הארץ לחברות ההדברות, על מנת לבצע טיפולים בתוך הדירות ובמעטפת הבניין. עונת המזיקים בשיאה ואלו מוצאים חממה גם במוסדות חינוך, גינות ופארקים ציבוריים. עם זאת, לאור טרגדיית ההרעלה בירושלים, נפגע אמון הציבור בענף ההדברה.

מאת: חני שניידר

אלי כהן, ספר לנו עליך כיו"ר התאחדות המדבירים בישראל.

"דבר ראשון, אני נמצא בענף הלחימה במזיקים כ- 30 שנה ומנכ"ל חברת "אלי כהן הדברות". לצערי הרב, לפני מספר חודשים מצאו את מותן שתי ילדות, יעל ואביגיל גרוס ז"ל, כתוצאה מפעולת גז שאסור לשימוש בבית מגורים. לאחר הטרגדיה הקמתי את 'התאחדות המדבירים בישראל' במטרה לעלות את רמת המקצועיות והבטיחות בענף ההדברה, ולעמוד לרשות ותועלת הציבור. בהתאחדות אנו פועלים להרחיק את המדבירים שעובדים ללא רישיון ובאופן לא מקצועי ומבוקר, זאת בשיתוף פעולה עם המשטרה הירוקה והמשרד להגנת הסביבה. אנו גם מקדמים חקיקה בענף ונותנים מענה מידי לדיירים בבתים מאוכלסים הזקוקים להדברה בטוחה".

אזרחים שמזמינים מדביר לביתם צריכים לחשוש?

"ממש לא, מדובר בענף שעובד עם חומרים מאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה ועובר וועדות רבות. האסון בירושלים היה למיטב זכרוני אירוע חד פעמי ובו עברה על החוק של מדביר עצמאי. אנו פועלים למנוע רשלנות ומסחרה בתחום וליישר קו בכל הנוגע לתכשירי הדברה ונוהלי בטיחות. ענף ההדברה פועל במשך עשרות שנים ועשרות אלפי הדברות מבוצעות בשנה ללא שום תקריות חריגות".

איך הגיעו בשבועות האחרונות נחשים ארסיים לתוך דירות מגורים?

"עם בוא האביב הנחשים מגבירים את פעילותם בעיקר בערים גדולות עם בנייה מאסיבית ותשתיות ישנות ולא מתאימות. בעיקר צריך להיזהר מנחשיים ארסיים, גם הצעירים, שיש להם בלוטות ארס מלאות וההכשה שלהן קטלנית.

מה עוד צפוי לנו הקיץ?

אפשר גם כבר להבחין ביתושים וג'וקים שאוהבים את האזורים היבשים, הגינות והמדשאות. המזיקים פוקדים אזורים אורבניים צפופים הגובלים לרוב עם נחלים, פארקים ואזורי תעשייה. כמובן שריבוי המזיקים בערים תלוי בשליטת העירייה בנושא- עד כמה היא מקצה משאבים ודואגת לניקיון העיר באופן קבוע וכמובן מבצעת טיפולי הדבר מונעים, בעיקר בשווקים, מתחמי מזון, פתחי ביוב ועוד".

מהן הפעולות הבסיסיות שנדרשות כדי לצמצם הופעת מזיקים בתוך בתים? יש לך כמה טיפים בנושא?

"יש הרבה מה לעשות. המקקים, למשל, פולשים לבית דרך החלונות, הסדקים, תעלות הניקוז וחדרי האשפה. הם אוהבים לחות ומזון. חשוב לבצע מראש הדברה מונעת במעטפת הבניין הכוללת בורות ביוב, גרם מדרגות, חדרי אשפה ומקלטים, לאטום סדקים, להתקין רשתות בחלונות ולשמור על ניקיון. בסביבת הבניין כדאי גם לסגור פתחים וחורים ולסגור ברזים דולפים. כדי למנוע מכת יונים אפשר להתקין דוקרנים שגורמים לאי- נוחות ורשתות. על מנת להימנע מעכברים וחולדות בתוך הדירה, אין להשאיר שאריות מזון חשופות על השיש והרצפה ולהעביר מזון מקופסאות הקרטון למיניהן לכלים אטומים, למשל מפלסטיק. חשוב גם להגביר את התדירות בה מרוקנים את שקיות האשפה ולאחסן במקום לא נגיש מזון המיועד לבעלי חיים".

אם בכל זאת אני צריך להשתמש בפעולת הדברה מה חשוב שאדע?

"מומלץ לבצע הדברה בתוך דירות מגורים על ידי ג'לים בטיחותיים המאפשרים לדיירים להישאר בדירה ללא כל חשש. לא צריך לפנות שום דבר, גם לא כלי אוכל למשל. יש לשים את הג'ל במקומות מסתור, התיקנים נמשכים לג'ל ומושמדים. גז כמו הפוספין, בו השתמשו בטרגדיה בירושלים, נועד למגזר המסחרי ולא הפרטי, כאשר גם אם דולף גז רעיל מדובר במקום פתוח ולא מיושב. מי שלא מעוניין בשימוש בג'לים אלא בריסוס נוזלי, עליו לעבוד עם חומרים מקבוצת הפירתרואידים או המיקרוקפסולריים, חומרים המאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה וידידותיים לאדם, החי והצומח. למרות כל האזהרות, דיירים שנוהגים להזמין שירותי הדברה לא צריכים להיכנס לפאניקה. חברות ההדברות משתמשות בחומרים מאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה, ובשימוש נכון אין כל חשש. חשוב שכל מדביר ירשום את החומרים בהם השתמש בכל טיפול בכל דירה, על מנת שבטיפול הבא ישנו את החומר כי עם הזמן מזיקים פיתחו עמידות נגד תכשירי ההדברה".

מה לגבי הדברה ירוקה?

"למעשה הג'לים קוטלים שציינתי עונים כביכול להגדרה 'הדברה ירוקה', שמתייחסת לרוב לתכשירים בעלי רמת רעילות נמוכה מאוד ולא פולטים גזים רעילים. אך אין אף גוף בארץ או בעולם שהגדיר פורמלית מהי 'הדברה ירוקה', זה מושג שיווקי וכל חברה קובעת ומגדירה לעצמה סטנדרטים וקריטריונים. היום אלו נחשבים חומרים מקבוצת הפירתרואידים או המיקרוקפסולריים. אמצעים נוספים הנחשבים ידידותיים לסביבה כוללים גם מלכודות לתיקנים, למכרסמים ולעש, פיתיונות, קפיצי נירוסטה, דחליל בדמות עוף דורס ורשתות למיניהן".

היכנסו לאתר של התאחדות המדבירים בישראל

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: