Booking.com
מדריך להקמת עסק קטן,אתר MORGUFILE צלם cohdra

המדריך לכל מה שצריך לדעת לפני פתיחת עסק קטן

מה חייבים לדעת לפני שמקימים עסק? מה עדיף עוסק מורשה או עוסק פטור ומהו ההבדל בין אלה לבין חברה בע"מ? אתר המומחה יצא לקבל את כל הטיפים על כל מה שצריך לדעת רגע לפני שמקימים עסק, מרו"ח צבי המאירי.

מאת: קובי ברדה

מה לדעתך כדאי לקחת בחשבון לפני שמקימים עסק?

  1. ההחלטה על הקמת עסק היא החלטה קשה, אשר צריכה להתקבל לאחר חשיבה מעמיקה וכנה עם עצמך כשבסופה היא צריכה לענות על השאלה הבסיסית: האם יש לי את הכישורים הנדרשים להיות בעל עסק? ובכלל זה – אחריות, ניהול זמן, אסרטיביות וסבלנות ללקוחות ולספקים וכמובן הממון המתאים. אם התשובה שמתקבלת היא חיובית בכל הפרמטרים אזי יתכן ואני באמת מוכן לצאת לדרך חדשה.
  2. האם המשפחה מוכנה למה שכרוך במהלך? ההחלטה על יציאה לדרך עצמאית לאלו אשר הם בעלי משפחה, צריכה להיות בראש ובראשונה החלטה משפחתית ובעיקר זוגית. חשוב להבין שהיציאה לעצמאות תשפיע בכל הרבדים על החיים המשפחתיים והזוגיים על כן צריך לבדוק האם יש לי תמיכה מבית? האם לבן/בת הזוג שלי יש את אורך הנשימה והסבלנות המתאימה? האם יש לנו זוגיות יציבה אשר תוכל לעמוד בלחצים ככל שיהיו?
  3. האם אני מכיר את התחום שבו אני רוצה לעסוק היטב? מי הם המתחרים שלי? האם יש לי ערך מוסף על פני המתחרים?
  4. האם התחום אשר אני רוצה להיכנס אליו דורש רישוי במידה וכן, האם יש לי את האפשרות להעסיק עובד מורשה? הדוגמאות לכך רבות ודי אם אזכיר עורך דין רופא או מתווך נדל"ן הנדרשים לרישוי.
  5. האם התחום שאני רוצה להיכנס אליו הוא תחום נדרש? בחיתוליו או בעצם כבר רווי או נשלט על ידי מספר מאוד מצומצם של עסקים והתחרות הולכת להיות מאוד קשה?
  6. האם יש לי תוכנית עסקית הכוללת מטרות ויעדים?

באיזה צורה לדעתך כדאי לפתוח את העסק כחברה בע"מ ,עוסק פטור או מורשה?

השיקולים רבים ואין תשובה אחת לכולם. כדאי מאוד להיוועץ עם רואה חשבון כי פעמים רבות תכנון מס נכון לפני פתיחת העסק, יוכל לחסוך כסף רב לעסק.

החלטה על עוסק מורשה או פטור ולא חברה, תפתח התלבטות נוספת: האם נפתח תיק במע"מ של עוסק פטור, או של עוסק מורשה?

האם לנהל לבד את הנהלת החשבונות, או לתת לרואה החשבון לנהל עבורנו אותה?

לכל השאלות האלה כדאי להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך, מאחר וההחלטה בעצם תלויה בהרבה פרמטרים ובהם עד כמה אני כעצמאי מבחינה אישיותית אוכל להתמודד עם הסוגיות הכספיות וההתנהלות מול הרשויות השונות לבד וללא עזרה מאיש מקצוע המכיר את המערכת.

יש הבדלים בין היישות המשפטית של חברה בע"מ לעוסק מורשה או פטור?

התשובה היא כן כמובן…

חברה היא ישות עצמאית משפטית, כאשר החברה שייכת לאותם יחידים או חברות המחזיקות במניות של החברה כשברוב החברות האחריות של בעלי המניות היא אחריות מוגבלת (בע"מ משמע בערבון מוגבל) למעט המקצועות שנהלי האתיקה המקצועית לא מאפשרים להם הקמה של חברה בע"מ (עו"ד, רו"ח וכו'). המשמעות היא שמי שנושא באחריות והמחויבויות היא החברה שהיא כאמור ישות עצמאית משפטית.

לעומת זאת עוסק פטור או עוסק מורשה שייכים לבעלים בצורה ישירה (מספר התיק אפילו הוא מספר ת.ז של העוסק) והאחריות הן האזרחיות והן הפלילית מוטלת לפתחו של הבעלים של אותו העסק.

מתי משתלם להקים חברה בע"מ?

כל מקרה נשפט לגופו. מה שיכול להיות רלוונטי מאוד לשכיר המרוויח כמה עשרות אלפי ₪ וידוע יותר כ"חברת ארנק" יכול להיות לא רלוונטי במקרה של כמה שותפים שייתכן שעדיף להם לעבוד על דרך של שותפות. בעיקרון כאשר המחזור השנתי של העסק חוצה את ה – 300,000 ₪ ,זה זמן נכון לשקול מעבר לחברה בע"מ וזאת משום שסך כל המיסים של עוסק מורשה יהיה גדול יותר מזה של חברה בע"מ.

מעבר לזה שאם נדרש הון משמעותי להשקעה בציוד, אשראי ופעילויות של גיוס או שימור לקוחות שווה לבדוק את ההיבט המיסוי שייתכן ויהיה נכון יותר בצורה של חברה.

מה החסרונות של חברה בע"מ ?

ניהול של חברה בע"מ מייצר עלויות שנגזרות מהיקף הפעילות של העסק. עלויות כמו רישום חברה, ניהול חשבונות והגשת דו"חות המחייבים ליווי של רו"ח. אפילו עלויות של הקמה ותחזוקת חשבון הבנק של חברה יקר באופן משמעותי מזה של עוסק מורשה או עוסק פטור.

אני שכיר בכיר והחלטתי לפרוש לעצמאות, מה תמליץ לי?

ההמלצה הכי טובה שאני יכול לתת ושיכולה להיות שווה המון כסף זה להיוועץ באיש מקצוע. לפעמים כל מיני תכנוני מס יכולים לחסוך הרבה כסף וללא איש המקצוע המתאים אני בספק אם אדם אשר פותח עסק לראשונה היה יודע לקחת את אותן ההחלטות. לדוגמה לקוח פנה אלי ורצה לבקש ממני לפתוח עבורו בחודש בדצמבר חברה בע"מ. שאלה ראשונה ששאלתי אותו הייתה האם חייבים להקים את החברה כעת או שמא עדיף שנמתין לתחילת ינואר ובכך למשל נחסוך לו את העלויות של האגרות של החברה המשולמות על בסיס שנה קלינדרית, ובהקשר זה חברה שמוקמת ב – 1 לינואר תשלם את אותו הסכום של חברה שפתחה את שעריה ב – 31 לדצמבר, קצת כמו לקנות רכב עם טסט לכמה חודשים ויש עוד דוגמאות רבות ומגוונות.

מכאן שלדעתי המשפט הכל כך אמריקאי "כדי לעשות כסף צריך להוציא כסף" מתאים מאוד גם לכאן!

לדף של רו"ח צבי המאירי באתר המומחים ASKIMO

לדף של רו"ח צבי המאירי

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: