Booking.com
חגי שלו-צילום טובל'ה שפרכטר

המדריך לפיצוח, בדרך לאקזיט של האפליקציה שלך.

לאחרונה התפרסמו שמועות על מכירת WAZE לפייסבוק תמורת כמיליארד דולר. זהו שווי עצום לחברה הצעירה, שמחזיר שוב לכותרות את המיזמים המצליחים במדינת הסטארט-אפ. המיזם הישראלי מצטרף לעוד כמה מיזמים שעשו אקזיט והותירו עשן וורוד של הצלחה מאחוריהם. בעידן שבו כולם מנסים להצליח, הרבה אנשים מנסים להבין איך להקים מיזם מצליח.

מאת: רון קסלר

"התמקד בלתת ערך ללקוחות הפוטנציאליים שלך ולא בעשיית כסף" אומר חגי שלו, רו"ח בהשכלתו, ב-7 השנים האחרונות מלווה יזמים ומסייע להם להגשים את חלומם".

כלומר, לנסות לעשות כסף בלי לחשוב על לעשות כסף?

"כן. את רבים מהיזמים מניעה השאיפה להתעשר, ואין בכך שום רע כמובן. העניין הוא שאם תתמקד בכסף, קרוב לוודאי שבמשבר הראשון תגיד לעצמך: 'טוב, זה לא הולך, אין כאן סיכוי לעשות כסף' ותוותר. ואז תחמיץ את אחת התכונות החשובות של יזמים מצליחים – נחישות והתמדה. הדרך הטובה ביותר לעשות כסף היא להביא כמה שיותר ערך לכמה שיותר אנשים, כך שיהיו מוכנים לשלם לך בכסף טוב תמורתו.

חגי שלו מדגים את העיקרון הזה על חברת WAZE: "הם ( WAZE, ר.ק) פרסמו כי ב-2013 החברה תחסוך לנהגים 82 מיליון שעות, 2.1 מיליארד דולר ו-844 אלף טונות של זיהום דו תחמוצת הפחמן. זהו ערך עצום שנותנת החברה לנהגים, לסביבה ולעולם, אז מה הפלא שתג המחיר שלה הוא מיליארד דולר? הערך של החברה הוא החיסכון בכסף שהיא יוצרת והתוצאה היא תג מחיר גבוה"

הרגע שבין הבזק הרעיון לבין הצורך בתוכנית מסודרת למימושו הוא אחד המכשולים המאתגרים בדרכו של היזם.

"תכנון הוא הכרחי" מסביר שלו, "אני חסיד גדול של גישת 'פריצת הדרך' לפיה קובעים את ה'מה' לפני ה'איך'."

מה המשמעות בשפה היומיומית?

"התחל עם חזון שמחבר לרגש ומניע אותך, המשך עם יעדים (ה"מה", ר.ק) ורק אח"כ קבע את האסטרטגיה להשגת היעדים ואת אבני הדרך (ה"איך" ר.ק). ואז, בצע את תכניתך צעד אחר צעד בהתמדה ונחישות, ויחד עם זאת שמור על גמישות והיה ער להזדמנויות שצצות, כי כל תוכנית היא בסיס לשינויים. גם ערכים הם חלק מהתוכנית וחשיבותם רבה. כך למשל, אם חוזרים לדוגמת WAZE, כנראה חשוב להם לשמור על זהות ישראלית ולכן התפרסם שהשארת הפעילות בישראל היא תנאי לעסקת המכירה. זו גישה ערכית במיטבה."

הרבה מדברים על אישיות היזם כבסיס להצלחה. מה עמדתך?

"אף אחד לא נולד מושלם. הבשורה הטובה היא שכל הרגל, חשיבתי או התנהגותי, אפשר לשנות. לכן, חשוב לך היזם לשמור על גמישות מחשבתית ופתיחות לשינוי עצמך. המיזם הוא תמיד תמונת ראי של היזם. לכן, השקע בעצמך, צור בך נכונות לשווק כי בלעדי זה אי אפשר להצליח, רכוש הרגלים מנצחים, פתח אינטליגנציה רגשית ולמד מיומנויות תקשורת והנעה.

חגי שלו, אשר שימש כחשב בהנפקת חברת לננט מקבוצת רד-בינת בנסד"ק, שם דגש על היזם והרעיון ובד בבד מפנה זרקור חשוב על האנשים שמקיפים את היזם: "בנה צוות. מוכשר ככל שתהיה, אינך יכול לעשות הכל לבד". ובחזרה לדוגמת WAZE הוא ממחיש: "ב-WAZE למשל יש 3 מייסדים ומנכ"ל. בנוסף, רכוש מיומנויות רתימה והנעה כי ניהול היום קשור בעיקר בצוותיות של המיזם. לא כל הצוות חייב להיות עובדים שכירים, והיום בהחלט מקובל להעסיק גם פרילנסרים, בוודאי בהתחלה. בנוסף, מומלץ לעבוד עם מנטור כחלק מהצוות. לבסוף, גם משקיעים הם חלק מהצוות. כשאתה מגייס כסף, גייס "כסף חכם". כלומר, משקיעים שיש להם ערך מוסף אסטרטגי מעבר לכסף, כאלו שיכולים לפתוח לך דלתות."

הרבה אנשים מתקשים למצוא את קוו המשווה בין הצורך לשיווק עצמי ובין תכונות אנושיות בסיסיות שקיימות בהרבה מאיתנו כמו צניעות, יושרה וכו'. דמות היזם האידיאלי, הנתפסת כאיש שיווק אשר מרבה לפאר את רעיונותיו ולשלבם בכל שיחה, מרתיעה אותם וגורמת להם לחשוב שלא יהיו מסוגלים "לספק" את הסחורה של עצמם.

על כך אומר חגי שלו, שמאחוריו גם 22 שנות ניהול, מרביתן בהי-טק: "חשוב מאד לשמור על סבלנות, כבוד הדדי ויושרה. אנחנו כישראלים אוהבים לעשות קיצורי דרך, ומומלץ כאן לשמור על מוסריות , צניעות ואינטגריטי. בצד זה, כדאי להיות נדיב, לעצמך, לעובדים, למשקיעים וללקוחות, כי נדיבות משדרת למוח הלא-מודע שלך תחושת שפע, שהיא קריטית להצלחה. כמו כן, מקסם את שווי המיזם שלך ולא את השווי של החלק שלך. כשהמיזם מצליח, הרבה בזכות העובדים והמשקיעים, כולם מתוגמלים ביד נדיבה, כולל כמובן אתה עצמך."

התחלנו עם לעשות כסף בלי לחשוב על כסף. ומה לסיום?

"קח אחריות. היה פרואקטיבי, אל תקטר, אל תתלונן ובוודאי אל תאשים, לא אחרים ולא את עצמך".

בקיצור, האקזיט הוא רק חלק מהדרך?

"בדיוק. יזמות היא מסע ארוך. חשוב גם ליהנות מהדרך. בכל קושי, וקשיים יהיו, שאל את עצמך מה אתה יכול לעשות ואיך תוכל לגבור עליו".

לאתר של חגי שלו, מאמן עסקי ומומחה לשינויים עסקיים

About רון קסלר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: