Booking.com
הסיגריה האחרונה עם טיפול בליזר קר, יוצר - Unsplash, אתר - PIXABAY.COM

הסיגריה האחרונה

עשן של 335 אלף סיגריות נכנס לריאותיו של מנשה במהלך 40 שנה. זה עלה לו מאות אלפי שקלים. לא מעט שיטות, חלקן מוזרות במיוחד, הוא ניסה כדי להפסיק. ואז הוא גילה שלפעמים הפיתרון מחכה מתחת לאף.

במשך קרוב ל-40 שנה קשה היה להפריד בין מנשה, איש מערכת הביטחון מהצפון, לבין הסיגריה. "עישנתי קצת יותר מקופסה ביום", הוא מדווח. "בחשבון פשוט זה יוצא כמעט 8,400 סיגריות בשנה, ובערך 335 אלף סיגריות שעישנתי במהלך חיי. זה עלה לי יותר מ-300 אלף שקל במצטבר – סכום שהיה מכסה לי חלק נכבד מהמשכנתא".

אחת לכמה חודשים החליט מנשה להפסיק. לא רק החליט, אפילו ניסה. שוב, ושוב. "ניסיתי שלל דרכים, שיטות, לחשים וכשפים", הוא מודה. "בשלב מסוים אפילו חיפשתי דרכים יקרות במיוחד להפסקת עישון אחרי שאישתי אמרה לי שככל שאני משלם יותר אני מרגיש מחויב יותר למטרה".

אז מנשה בהחלט היה מחויב למטרה, רק שהוא נכשל. שוב ושוב ושוב. ואז הוא חגג יום הולדת 56, ימים ספורים לאחר שאביו הלך לעולמו מסרטן. "זה היה חתיכת צלצול השכמה", הוא מודה. אם הצלצול לא הספיק, הוסיף בנו הקטן – רק בן 9 – של מנשה גם סטירה מצלצלת ישר ללב: "אבא, אני אוהב אותך, אני לא רוצה שתמות. בבקשה תפסיק לעשן".

כבר למחרת בבוקר התחיל מנשה לחפש דרך להפסיק לעשן. "מכיוון שכבר ניסיתי בעבר מסטיקים, סיגריות אלקטרוניות – שיש לי חשש כבד שהן הכניסו לי לגוף חומרים מזיקים לא פחות, מדבקות מוזרות, דיקור סיני, מסאז' זימבאבואי, שיקוי הומיאופטי ואיזה טיפול אלטרנטיבי שנתן לי פסיכולוג, שכלל הפעלת אלימות כלפיי בכל פעם שרציתי סיגריה – נראה לי שהוא סתם היה סאדיסט, לא הייתי אופטימי במיוחד", הוא מספר.

ובכל זאת, בהמלצת קרובת משפחה, הוא החליט לנסות משהו אחר. "אמרתי לו שאם הצליחו לגרום לי להפסיק", אומרת בת הדודה מירית, "אין סיכוי שלא יצליחו איתו. אני עישנתי יותר מקופסה וחצי ביום, במשך 20 שנה. הייתי מאפרה מהלכת, הרחתי כמו חפיסת מרלבורו שעברה טיגון במחבת וכבר שנתיים אני נקייה".

כדי להפסיק לעשן, מירית למנשה, צריך לעבור תהליך מורכב שדורש הכנה וליווי לכל אורכו, ולעבוד גם הצדדים הפיזיים אבל גם על המנטליים, "אחרת חבל לך על הזמן ועל הכסף", אמרה. מנשה הסכים לנסות, שוב, משהו חדש: הפסקת עישון באמצעות לייזר קר.

"זה נשמע קצת מוזר", מודה מנשה. "אבל הרעיון הוא הקרנה של לייזר קר – משהו בלתי מורגש מבחינה פיזית, ואני אדם די רגיש לכאבים – לאזורים מסוימים בגוף. במקביל קיבלתי גם ליווי צמוד, קצת יותר יעיל מהליווי של אישתי והילדים שבדרך כלל רק גרמו לי לברוח חזרה לסיגריות".

שבעה חודשים חלפו ומנשה עדיין לא נגע מאז בסיגריה. יהיו שיאמרו שמדובר בנס, אחרים ימלמלו על צירוף מקרים. "אלה העובדות", אומר מנשה. "ברור לי שהטיפול העלים רק את הצורך הפיזי בסיגריה, אבל בזכות הסיוע שקיבלתי גם הצורך הנפשי – לעשן אחרי ארוחה או בבילוי חברתי, עם בירה ביד – נעלם. היום אני בעיקר מצטער שלא הגעתי לזה קודם, כי בגילי כבר קשה לנקות את הריאות לגמרי מכל הזוהמה שהכנסתי אליהן במשך שנים, ואני באמת רוצה לחיות".

רוצים לקרוא עוד על טיפולי גמילה חדשניים מעישון?

לפרטים נוספים ניתן להשאיר פרטים פה

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: