Booking.com
חידוש ברית נישואין - אתר - PIXABAY.COM, יוצרת - kgorz

הרי את מחודשת לי

חידוש ברית הנישואין בטקס ייחודי עם אמירה אישית מאפשר לבני הזוג להכריז שוב על אהבתם בטקס שבו הם יקבעו את מהלכו ותוכנו, ויביאו לידי ביטוי את הדרך המשותפת שלהם. אם את החתונה הראשונה קיימתם כדת וכדין, עם רב דתי וכתובה, ולא פסחתם על שבירת הכוס. הפעם, אתם רוצים שהטקס יהיה ייחודי, שלכם, שיהיה מותאם לערכים שלכם, ויציין את הדרך המשותפת שעשיתם יחד עד כה. אתם רוצים לתת ביטוי לחוויית הזוגיות המשותפת ולהכריז שוב על אהבתכם והפעם גם בפני הילדים והנכדים. אתר המומחה יצא לפגוש את אבי פסקל, רב חילוני, בוגר מכון 'תמורה' – המכון הגבוה להכשרת יהדות חילונית הומניסטית, אומר, כי " הזוגות המבקשים לחדש את ברית הנישואין גם אחרי עשרות שנים של חיים משותפים עושים זאת מסיבות שונות. חלקם עולים חדשים או ותיקים, קיבוצניקים שבשעתו לא יכלו לקיים טקס חתונה הולם בגלל הנסיבות. אחרים רוצים לציין את שמחת האיחוד ביניהם בנוכחות ילדיהם, נכדיהם ואפילו ניניהם, ויש גם זוגות שמבקשים לערוך את הטקס כדי לציין איחוד מחדש לאחר משבר בנישואין".

מאת: מיכל פרנקו

כיוון שמדובר בטקסים חילוניים, השואבים את השראתם מטקסי הנישואין הקיבוציים, אין רב בסיפור. "אינני רפורמי, ובטח לא דתי" אומר הרב פסקל. "הזרם החילוני הומניסטי, אשר הסמיך אותי לרבנות, אינו זרם דתי. זוהי תפיסת עולם הרואה ביהדות כתרבותו של העם היהודי. הדת הינה חלק מתוך התרבות היהודית, כמו גם מגוון גדול של דברים נוספים".

מה זה רב חילוני?

רב חילוני רואה את התרבות היהודית העשירה, הקדומה והמתחדשת, כמקור השראה, ומחויב לפיתוחה וליצירת שינוי בחברה הישראלית. עיקר תפקידו בסיוע ליהודים להעצים את חייהם היהודיים ולחיות חיים בעלי משמעות. מטרתו של הרב החילוני היא להציב את החילוניות כזרם חיוני המייצג את הרוב, לצד הזרמים הדתיים המאפיינים מיעוטים בעם היהודי. הדרך של הרבנים החילוניים מאפשרת לאנשים להיות מעורבים, לפרש וליצור משמעויות אישיות בצמתי הדרכים החשובים ביותר בחיים. "היהדות שלנו היא תרבותנו ולא דתנו" אומר פסקל. "היהדות היא מקור השראה עבור הרבנים החילוניים,אך לא מקור סמכות. איננו רפורמים, קונסרבטיבים, או אורתודוכסים. להיות יהודי בשבילי זה לקיים באורח החיים היבטים תרבותיים יהודיים, לצד העבודה והפרנסה. יהדותי באה לידי ביטוי בין השאר ביציקת תכנים אישיים ואותנטיים לטקסיםיהודיים".

מהלך הטקס

מהלך טקס חידוש הנישואין ותוכנו נקבע על ידי בני הזוג ובני משפחתם. "רק מעטים מהזוגות רוצים לקיים טקס חתונה מסורתי, כי הם כבר היו שם. אני, כרב חילוני, מנחה אותם במפגשים המקדימים לקחת את סיפור המסגרת, לשמר אולי סמלים מסוימים כמו שבירת הכוס, לשלב קטעים מהביוגרפיה הזוגית, קטעי שירה ופרוזה על אהבה וזוגיות, ובעיקר ליצור מעמד חגיגי ומשמעותי שיתאים להם ולמשפחתם". הנוכחות של הילדים והנכדים מאוד חשובה לכולם, כי הטקס נעשה לא רק למען הזוגיות, אלא למען המשפחה כולה.

הילדים והנכדים הם חלק בלתי נפרד מהטקס ויש להם תפקיד. אם זה להחזיק את החופה, לברך, להופיע בקטעי שירה, נגינה, או קריאה מהמקורות המסורתיים והמודרניים, אפשר גם לערוך כתובה שהיא בעצם מסמך שבו שני בני הזוג מאשררים את הטקס, וגם המשפחה מוזמנת לחתום על הכתובה. הכתובה מנוסחת על ידי הזוג בעזרה ובהנחיה של הרב החילוני. בכתובה מסכמים בני הזוג את שנות הנישואין ומבטאים את רצונותיהם ותקוותיהם לעתיד.

 

הרב אבי פסקל

הרב אבי פסקל

יסוד הזוגיות – אהבה

זוגות המחדשים את נישואיהם מעידים, כי הם יודעים לשמור על אהבתם, הם השכילו לטפח ולהצמיח אותה, וכך כמו יין טוב היא משתבחת עם השנים.

"לעיתים אינטנסיביות היומיום מביאה אותנו לקחת את האהבה כדבר מובן מאליו", אומר הרב פסקל, "ומה שפעם הוקרנו, התפעלנו ממנו ונפעמנו מעוצמתו, נראה פתאום בנאלי. אנו מוצאים את עצמנו נשאבים לשגרה, לעבודה, למטלות, לטיפול בילדים, ולא מוצאים זמן לשיחה בשניים, להקשבה לבן הזוג, ליצירת חוויות משותפות".

חידוש הנישואין מהווה הזדמנות מצוינת לברך על כוחה של האהבה, להוקיר את בן הזוג ולציין את נפלאותיה של הדרך המשותפת, על מהמורותיה ושיאיה. הטקס יפיח בזוגיות רוח של התחדשות וציפייה, המשכיות האהבה ויצירתה מחדש בכל יום.

הרב פסקל רואה את ייעודו בשירות הציבור החילוני בכל עניין יהודי ועוסק בעריכת טקסי חיים המבוססים על התרבות היהודית ועל ערכים הומניסטיים.: חתונה, לידה/ברית, קבורה, בר מצווה וטקסי חגים. "אני עורך טקסי חיים לאוכלוסייה החילונית המובהקת על גווניה השונים, לכן קהל היעד הוא קהל חילוני אידיאולוגי שמעוניין לבטא את היהדות באופן שתואם את אורחות חייו ואת ערכיו. קהל נוסף הוא עולים מחבר העמים המעוניינים לצרוך יהדות כתרבות חילונית וגם סרבני רבנות אורתודוכסית ומסורבי רבנות אורתודוכסית. הקוד האתי של  עורכי הטקסים שלנו מחייב להשיא כל אדם המבקש זאת, בלא התניה במעמדו במרשם האוכלוסין, בדתו, בשיוכו הלאומי, בהעדפותיו המיניות או בבחירת בן זוגו" מבהיר פסקל.

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: