Booking.com
שינוי צרכי המשפחה

השבחת דירה בעקבות שינוי מצב משפחתי

עם אדריכלית צאלה זוארץ דיברנו בעבר על חשיבות האדריכל בהליך השבחת הדירה . היום נדבר עמה על שינויים במצב משפחתי המשפיעים על הדירה בה אנו חיים וכיצד שינויים אלו יכולים להוביל להליך של השבחה.

מאת: מיכל פרנקו

איזה שינויים במצב המשפחתי מניעים אותנו לשינויים בדירה בה אנו גרים ?

בדרך כלל נישואין/מעבר לחיות ביחד, גירושין, ולידה הם שינויים שכיחים במצב המשפחתי אשר יוצרים הליך בו אנו בוחנים מחדש את המגורים בהם גרנו עד השלב הקודם ואת מידת ההתאמה שלהם למצב החדש אליו נכנסנו. לפעמים זה רק כי אנו מתבגרים ומה שהתאים בעבר כבר לא נכון היום.

את יכולה לתת לי דוגמאות ?

כמובן, את/ה עוברים לגור עם בן/ת זוג, לפעמים גם עם חיית מחמד חדשה, וזה משנה לך את החיים ומאלץ אותך להסתגל לסביבת המגורים, גם אם גרת בה, מחדש.  אם אתה נפרד מבן זוג אז נוצר לך חלל חדש שהיה "תפוס" ועומד "פנוי" לרשותך, וכמובן, אם המשפחה גדלה ומצטרף אליה בן משפחה חדש – אתה נדרש להתאים את החלל (ואת החיים שלך) מחדש.

אין אפשרויות אחרות ?

יש, והיא אפילו מאד מקובלת – מעבר לדירה חדשה / אחרת, אבל בבסיס, הפתרון זהה והוא הסתגלות מחדש.

זה בסך הכל נשמע די פשוט, לא ?

פה בדיוק האבחנה בין פתרון או מענה פשוט לבין ניצול ההזדמנות לשדרוג ו/או השבחה…

אתה יכול להחליט שבעצם "כלום לא השתנה" ולערוך שינויים קטנים על בסיס הקיים, ואתה יכול לנצל את המצב המשפחתי החדש שלך לחשיבה ולבחינה כוללת – האם דירת המגורים מתאימה לצרכים החדשים והאם נדרשים שינויים אשר ייתנו לך מענה טוב יותר. התאמת הדירה לצרכים החדשים, זוהי בעצם ההשבחה.

זה כרוך בהרבה כסף ?

לא בהכרח.

לפעמים זה כרוך "רק" בהחלפת חדרים בבית, ואני מדגישה את המילה "רק" כי זה לא דבר מובן מאליו לפנות את החדר בו ישנת מס' שנים, לעבור אל חדר אחר ולהעניק את החדר הישן שלך למישהו אחר (לילד שלך). בנוסף, אני רוצה להדגיש כי בדרך כלל, גם החלפת חדרים מובילה בהכרח לשרשרת של שינויים (למה שימש החדר הקודם ? מה המענה החדש לצרכים הקודמים ?).

צאלה זוארץ,קרדיט יחצ

צאלה זוארץ,קרדיט יחצ

אז למה בעצם את מתכוונת ?

חשוב מאוד להיות מודע לתהליכים האלה מוקדם עד כמה שניתן ולנסות להיערך אליהם מבעוד מועד. ככל שהמודעות הזו תהיה מוקדמת יותר אזי ניתן יהיה לתכנן את השינויים מראש, ולהקטין את גורם ההפתעה והלחץ. כדאי להיוועץ בגורם מקצועי – אדריכל, שזה מקצועו, ולא בגורמים שלא הוכשרו לכך. כדאי לבחון חלופות תכנוניות, ניתן לבחון חלופות תקציביות, ולבחור את החלופה שמתאימה ביותר "לנו" – לכל אחד ואחת מאיתנו.

אני רוצה להציג שלוש דוגמאות להמחשה. אחת בה בוצעו שינויים מינוריים, אחת בה בוצע שינוי מהותי, ואחרונה בה בוצעו שינויי צרכים :

  1. דירת האדריכלית – עם הולדת בתי הבכורה ביצעתי חשיבה מחדש אשר בעקבותיה פיניתי את החדר "השקט" בו ישנו לטובת הבת שנולדה. אנחנו עברנו אל חדר העבודה, מה שאילץ אותנו לתכנן פינת עבודה מוקטנת במקום חדר עבודה שלם. ניתן לראות בקישור תוכניות מצב לפני ואחרי.
  2. דירה בלב העיר – לקראת הולדת הבת השלישית, חפשו הדיירים במשך תקופה דירה חלופית גדולה יותר אשר תתאים לצרכים החדשים אולם לא מצאו. מתוך העדפה להישאר באותו אזור מגורים, ומאחר והבת השלישית נולדה כבר, החליטו הדיירים על השבחת הנכס הקיים וביצעו שיפוץ כולל בדירה בה הם גרו. השיפוץ כלל חלוקה מחדש של חדרי השינה, החלפת מיקום המטבח וכיוון חדר האורחים. כך הם קיבלו בעצם השבחה של הדירה שלהם והתאמה מלאה לצרכים החדשים שלהם. ניתן לראות בקישור תוכניות מצב לפני ואחרי.
  3. דירה במגדל ONE – זוג הורים בגיל השלישי אשר גרו בעיר לוויין בבית פרטי עם גינה החליטו כי מאחר והילדים בגרו ועברו לת"א ולהם קשה לתחזק את הבית, לעבור לת"א ולהיות קרוב לילדים. הסלון והמטבח בדירה שנרכשה הוגדלו והותאמו לאירוח על חשבון חדר ומסדרון, כך שהדירה תתאים ותמלא אחר הצרכים החדשים של הדיירים. ניתן לראות בקישור תוכניות מצב לפני ואחרי.

 

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: