Booking.com
ד"ר אורה גולן - קרדיט צלם: משה שי

השיטה של ד"ר אורה גולן לשילוב גוף ורגש.

במרחק 40 דקות מתל אביב ו-25 דקות מחיפה מתחוללת תופעה מסקרנת ומרתקת, כזו אשר תהפוך כל מגרעה ליתרון, כל חשש להזדמנות וכל מכה לאתגר.במשך כשני עשורים פיתחה לעצמה ד"ר אורה גולן שם מוכר בארצות הברית, שם טיפלה בעשרות מטופלים מדי יום וזכתה לביקורות מפרגנות, אולם השנים חלפו, המשפחה לחצה ובסופו של יום החליטה גולן לחזור ארצה אל הנוף המרהיב של קיבוץ נחשולים הסמוך לזיכרון יעקב, שם בתוך נוף קסום הפונה אל חוף הים, היא מצליחה (בעזרת צוות של 8 אסיסטנטיות) לשפר ולטפל בשורה רחבה של מטופלים הכוללת פוליטיקאים, סלבריטאים, ספורטאים ומובילי דעה הרואים בה כמפלט מצרות היומיום.

מאת: גיא פישקין

ד"ר גולן התמחתה בתחום הרפואה התפקודית (Functional medicine organization) אצל ד"ר ג'פרי בלנד שהיה מנהל המחקר של ד"ר לינוס פאולינג, חתן שני פרסי נובל בכימיה ( על מולקולר מדיסין), ופרס נובל לשלום בשיתוף עם איינשטיין (על מאבק בהתעצמות הפצת הנשק הגרעיני).

ארגון הרפואה התפקודית דוגל בהתחקות אחר התפתחות תהליכים הרסניים ומחלות כרוניות בגוף, מה גורם להם, מה ניתן לעשות כדי לטפל בהם וכיצד למנוע אותם. בארגון זה חברים רופאים קונבנציונאלים רבים, חוקרים, ומדענים מכל העולם וכל האינפורמציה שנלמדת שם מבוססת מחקרית.

מאז 1990 פיתחה ד"ר גולן טכניקה לזיהוי ונטרול חסמים רגשיים. הטיפול עצמו קצר ביותר (אורכו כ-20 דקות בלבד) והוא מתבסס על 4-6 מפגשים העוסקים בהתמודדות עם כשלון, תחרות והצלחה. זו טכניקה ייחודית של הפעלת התנגדות לשרירים, מלל, מגע עדין והדמיה. "הטיפול זהה לכל האנשים שבאים אליי ותקף כמעט לכל בעיה אפשרית, החל מחרדות, בעיות זוגיות, אכילה רגשית, פחדים, בעיות קשב וריכוז ועוד", מסבירה גולן ומוסיפה.

"אני עובדת במהירות גדולה ובדייקנות מתימטית וללא שיחות, בצורה שבה השיטה שמקורה בפונקציות גופניות תבטא אספקטים רגשיים של האדם. כך אני גורמת לאופציות ביצוע רבות להפוך ולהיות דומיננטיות. המטרה היא לעזור לאנשים לחזור לתפקד גם במצבים שנראים להם הקיצוניים והקריטיים ביותר, ללא שום מורא או חשש. ברגע שזה קורה, איכות החיים של אותו אדם משתפרת פלאים והוא מסוגל לממש את יכולותיו ולנטרל את המחסומים הרגשיים"

כמי שמתמחה בכירופרקטיקה, איך הגעת דווקא לפיתוח שיטה שכזו הנראית לקוחה מעולם הפסיכולוגיה?

"ראשית חשוב לי לציין שאני לא פסיכולוגית ואף רחוקה מכך. מדובר כאן בעולם אחר לחלוטין העוסק בשילוב והרמוניה בין הגוף לנפש. הכירופרקטיקה עצמה משמשת לשחרור השלד והשרירים, אולם במקביל דרך העבודה על השלד פועלים גם עצבים המשפיעים על האיזון בגופנו. זהו למעשה המקור לכל הבעיות שלנו והבסיס להיווצרות השיטה". ומציינת " חשוב להדגיש כי ישנו מכלול של בעיות הגורמות לכאב או לסבל ולא תמיד הפתרון נמצא בטיפול קונבנציונלי .

לעיתים מקורו  של הכאב מגיע  מבעיה רגשית  (לעומת בעיות שמקורן היה מבני כמו בעיות שרירים, חוליות, או בעיות שמקורן פיזיולוגי כמו תזונה לקויה, אלרגיות, רגישויות, חרדות ועוד) ואז השיטה של נטרולי המחסומים הרגשיים מתחילה להביא להקלה משמעותית למטופלים שלא השתפרו בדרכים אחרות. "

בכל זאת, הליך הטיפול מעט קשה להבנה. מסוגלת להמחיש אותו עבורנו?

"שמע סיפור. עוד בתחילת שנות ה-90 החלו להגיע לקליניקה שלי בפארק אבניו במנהטן מטופלים עם מגוון רחב של בעיות פיזיות. אחת המטופלות בזמנו סבלה מכאב ראש כרוני. אני זוכרת שהתחלתי לטפל בה בהליך רגיל של כירופרקטיקה ושינויי תזונה. במקביל התחלתי לשאול אותה שאלות במטרה להבין מתי היא חשה כאבים. מסתבר שבסופי שבוע אלו גברו משמעותית. במשך מספר מפגשים התמדתי בנגיעות פיזיות בנקודות מסוימות וזה פשוט עבד – הכאב עבר לחלוטין. אין ספק שמדובר היה בסוג של אלתור בראשית הדרך, אבל קשה להתווכח עם התוצאות.

הקליניקה הצנועה של גולן וצוות המטפלות (בעבר שימשה כמכבסה של הקיבוץ) ממשיכה לעבוד שעות נוספות, אולם למפתחת השיטה חשובה הצניעות והיא מספרת  "עצם התחושה שעזרת לבן אדם היא עולם ומלואו. למעשה היכולת לנטרל מחסומים הרגשיים מאנשים הסובלים מהן, היא אחד הסיפוקים היותר גדולים שיש".

 אולם אם יש דבר אחד שמצליח לגרום לגולן הנינוחה לצאת משלוותה הם הטיעונים לפיהם השיטה איננה אמינה. "מי שחושב שמדובר בקסם של הוקוס פוקוס טועה ובגדול. חשוב לי להבהיר. מדובר כאן על שיטה המבוססת על מחקרים מדעיים".

איזה מסר חשוב לך להעביר באמצעות השיטה?

 "אנשים צריכים להיות מודעים לעצמם. חשוב לדעת שעומס רגשי מפריע לתפקוד התקין שלנו וגורם לסבל פיזי ופגיעה באיכות החיים של ילדים, נוער ובוגרים. ניתן לטפל וגם ניתן לפתור את הקושי הזה.

לאתר ד"ר אורה גולן

About גיא פישקין

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: