Booking.com
שינת תינוקות, יוצר - PublicDomainPictures, אתר - PIXABAY.COM

התינוק לא מתהפך! מה לעשות?

התינוק בן 10 חודשים ועדיין לא מתהפך? אתם בלחץ ולא יודעים מה לעשות? ד"ר רפאל פרטר, כירופקרט ילדים מומחה והמנהל הקליני של מרכז רפאל לרפואה משלימה, מסביר מה עשויות להיות הסיבות לכך ומה ניתן לעשות.

למה התהפכות התינוק כל כך חשובה?

ההתהפכות היא אחת מאבני הפינה בהתפתחות המוטורית של התינוק. היא משפיעה על המוח, על יכולת הילד לחשוב, לזכור, לקרוא, לכתוב ולבצע פעולות מורכבות יותר. התהפכות התינוקות מתקיימת לרוב בגילאי 2-4 חודשים.

בדרך כלל, בשלב הראשון, התינוק מתהפך מהבטן אל הגב, ובשלב השני מהגב אל הבטן. ההתהפכות היא שלב חשוב שלא ניתן לדלג עליו מכיוון שהוא מלמד על התפתחות יציבה של מערכת העצבים, השרירים, הקואורדינציה בין הצד הימני והשמאלי של המוח, על שליטה בשרירי הליבה והגפיים. מחקרים רבים מצביעים על קשר גבוה בין התפתחות מוטורית להתפתחות נפשית והתנהגותית.

מתי נדע שהילד צריך עזרה?

תהליך ההתהפכות מתחיל כבר מהיום הראשון של התפתחות המוטורית של הגוף (מגיל 0) ולכן אין צורך לחכות לבעיות ורק אז לטפל בהם. אפשר לעזור לתינוקות כבר בשלבים הראשוניים של מערכת העצבים והשרירים כדי לעזור להתפתחות בריאה של כל הפעולות המוטוריות.

מרכז רפאל

מרכז רפאל

כל ילד מתפתח בקצב שונה, אך מגיל 3 חודשים ומעלה יש כמה נורות אזהרה שיש לשים לב אליהן: הילד לא מצליח לתמוך בראש, הוא מתקשה לאגרף את כף היד ולאחוז בעצמים, מתקשה להתמקד בגופים נעים, אינו מחייך, אינו מגיב לרעש חזק, אינו מגיב לפרצופים חדשים ומרגיש לא נוח עם אנשים ומצבים חדשים. במידה ואחד או יותר ממקרים אלה מתקיים לאחר גיל 3 חודשים, כדאי לעקוב ובמידת הצורך להגיע למומחה שיבדוק את ההתפתחות המוטורית של הילד.

כיצד ניתן לסייע לילד להתהפך?

ההנחה שאי אפשר לעזור לילד וצריך לתת לו להתהפך בזמנו, איננה נכונה – ניתן לעזור לתינוק להתפתח ואף רצוי לא לחכות להיווצרות בעיה מורכבת יותר. להלן כמה עצות פשוטות ויום-יומיות המסייעות להתפתחות המוטורית של התינוק והתהפכותו:

  1. השכיבו את התינוק על הבטן

אפשרו לתינוק להיות על הבטן מספר פעמים ביום. בגיל חודשיים לערך, התינוק מתחיל להרים את הראש, ובין גיל חודשיים לארבעה חודשים, הוא מתחיל להישען על המרפקים או הידיים ולהרים את החזה. תנו לו להישאר על הבטן בהשגחתכם. גם אם הוא מעט מיילל זה בסדר ואין צורך להתרגש, הוא מפתח את שרירי הצוואר ואת השקע הצווארי שיוביל בהמשך להתפתחות עמוד השדרה ושלושת הזוויות בעמוד השדרה. כמו כן, שכיבה על הבטן תסייע לתינוק לפתח את השריר הצווארי מותני והקיפוזה הבריאה של הגב העליון.הורים רבים נוטים להניח את התינוק באותה התנוחה כל הזמן, אך חשוב לתת לתינוק להיות באופן שווה על הבטן, הגב והצדדים. כדאי לשנות כל הזמן את התנוחה והאופן שבו התינוק שוכב. ניתן לדוגמא בפרקי זמן של כ-10 דקות להחליף לתינוק תנוחה מהבטן, לגב, לצד ימין, לצד שמאל. בדרך זו, התינוק מפתח את שרירי הגב, הצוואר והגפיים, המסייעים לו במלאכת הגלגול וההתהפכות.

  1. הרימו את התינוק דרך הצד

תרגיל זה מתאים כבר בגיל כמה שבועות; מחזיקים את התינוק בין הזרועות, מתחת לחזה ועוזרים לו לקום. אם הראש נשמט – חשוב לתמוך בראש עם האצבעות בזמן ההרמה כדי למנוע את נפילתו. כשהתינוק מתחיל להחזיק את הראש בצורה יציבה, עזרו לו לקום, סובבו את הגוף אל הצד ותנו לו להרים את הראש מהצד לבד. כך הוא יפתח את שרירי הצד של הראש שיעזרו לו בהמשך להרים את הראש ולהתגלגל מהבטן לגב ומהגב אל הבטן. כמו כן, אפשרו לתינוק לשחק על הצד – השכיבו אותו על הצד עם תמיכה מאחורי הגב ותנו לו לשחק. הוא יפתח את שרירי הצד של הגוף שיעזרו לו בהתהפכות.פעילות מומלצת נוספת היא לתרגל את הילד באמצעות נדנודי סדין; פרשו סדין/חיתול רחב על ספה רחבה או מיטה והניחו את התינוק על גבי החיתול כשהוא שוכב על הגב. החזיקו את החיתול בשתי הקצוות של אותו צד והרימו את החיתול כך שהתינוק מתחיל תנועת גלגול עדינה, אך ללא התהפכות שלמה. הורידו את החיתול לגובה המשטח ויישרו את התינוק. בצעו זאת מספר פעמים על כל צד, הקפידו על רכות, איטיות ועדינות. תרגיל זה מפתח את מערכת השרירים הצידית של הגוף ומחזק אותה.

  1. הניעו את הגפיים ביחד ולחוד

בזמן שהתינוק שוכב על הגב, קפלו את ברכיו אל הבטן ויישרו אותם בחזרה. באותה צורה כופפו את המרפקים, כופפו את היריכיים ומתחו את הכתפיים כלפי מעלה. יש לעשות זאת בעדינות ואיטיות, מומלץ תוך כדי שיר או ריקוד. הפכו את התרגול למשחק עבור התינוק. המלצה נוספת היא להניע את הגפיים באלכסון – כופפו את רגל ימין אל יד שמאל, ואת יד שמאל לרגל הימנית – ביחד ולחוד. פעם אחת הדגישו יותר את תנועת היד ופעם אחרת הדגישו את תנועת הרגל. פעולה זו מעודדת התהפכות ולאחר מכן את שלב הזחילה שמגיע בגיל 4-6 חודשים.

  1. חזקו את שרירי הגוף של התינוק

הנטיה שלנו כהורים היא להקל על הילדים שלנו, כך שאם התינוק נתקע בשלב של סיבוב תנועה, או אם הוא רוצה להשיג דבר מה, מיד נעזור לו. אך העזרה הזו אינה תמיד מועילה לתינוק – חשוב לתת לו, בכל גיל, להתאמץ ולעבוד קצת כדי לפתח את עצמו. לדוגמא, אם אתם עוזרים לתינוק לקום למצב ישיבה, הניחו אותו על משטח ישר (למשל שטיח), שבו מולו, החזיקו את שתי ידיו בידיכם ותנו לו למשוך את ידיכם על מנת להרים את עצמו. בתחילת הפעולה תמשכו אותו מעט ושחררו כדי שיחווה את הפעולה, אבל אל תרימו אותו כל הדרך. אם התינוק מוכן, הוא יחקה את התנועה וימשוך את עצמו כלפי מעלה כשהוא נעזר בידכים. כך גם כשהתינוק שוכב ויש פעילות מעניינת בגובה העיניים שלו, תנו לו לעשות בעצמו את הפעולה של הרמת הראש 3-5 פעמים ואל תביאו את מוקד העניין אל מתחת לעיניים.דרך תרגול נוספת היא להחזיק עצם מול התינוק ולתת לו להושיט את היד או להתגלגל אל עבר העצם החביב עליו. הפכו את זה למשחק והשתדלו לשחק איתו לעיתים קרובות. חשוב לשים לב שהתנועות איטיות ומתונות. כמו כן, מומלץ לעשות הפסקות כל כמה דקות ולוודא שהתינוק מרוכז ואינו קצר רוח, כדי לא להתיש או להכעיס אותו.

התפתחות התינוק מקבילה בגוף ובאופי

אם התינוק יעבור את שלבי ההתפתחות באופן חלק ובריא, כן הוא יתפתח באופי, בנפש ובהתנהגות. אם התינוק יחווה קשיים ותסכול, אכזבות ודאגות, מרפאות ורופאים, כך הוא יפתח אופי קשה ועקשן. עזרו לתינוק לצמוח ולצלוח את ההתפתחות תוך השגחה על התהליך. ההורים מכירים הכי טוב את הילד שלהם וכל יום הם ממשיכים להכיר אותו קצת יותר – קחו חלק בהתקדמות שלו, היו חלק מהתהליך וסייעו לו להתפתח ולהתקדם. הכוח שברא את הגוף גם מפתח ומרפא את הגוף כל יום מחדש וכל שנותר לנו לעשות הוא לעזור לילד שלנו להוציא את זה לפועל.

המידע באדיבות ד"ר רפאל פרטר– כירופרקט מומחה מפתח שיטת "חילוץ עצמות" והמנהל הקליני של מרכז רפאל לרפואה משלימה.

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: