Booking.com
דיאטת חרום 2.0

"חיים בגוף חדש" – קבוצת תמיכה למנותחי קיצור קיבה של מיקה קפטור

אחרי שהורידה בעצמה 38 קילוגרם ממשקלה בניתוח שרוול, המאמנת מיקה קפטור מלמדת מנותחים טריים איך לקבל את "האני החדש" שלהם. קפטור: "אנחנו לומדים לזהות ולהתיר את ההקשרים שבין המשקל שלנו  לבין  ההערכה העצמית, הערכת הסביבה, היכולות והכישורים. הרעיון הוא לבנות מערכת יחסים חדשה ובריאה עם האוכל".

מיקה קפטור, עד כמה המקרה הפרטי שלך הוביל אותך לתחום עיסוקך?

"המאבק בעודף משקל מלווה אותי בערך מגיל 4 – אותה נקודה בזמן שבה גיליתי שאני שונה מילדים אחרים לא רק בכך שאני אהובה, חכמה, ובכלל ילדה נהדרת ויחידה במינה – אלא גם בכך שיש בי "פגם" – אני שמנה. ואיכשהו, במהלך החיים – לא משנה מה עשיתי, לאיזה הצלחות הגעתי, איזה כישורים פיתחתי ומיומנויות שרכשתי ותפקידים שמילאתי – הכל מתגמד כשהמוכרת בחנות בגדים אומרת לך 'אנחנו לא מחזיקים מידות כאלה…' – ולכל הצלחה מתווסף טעם של חמיצות.

"אבל לומדים להתמודד, ולדבר עם עצמנו, ולשכנע שה'בפנים' יותר חשוב מה'בחוץ', ושהרזון אינו ערובה לאושר. הכל נכון, והדרך לקבל את עצמי כפי שאני היא דרך נכונה, אמיתית, גם אם היא ארוכה וכל כך קשה.

"אבל כאן נכנס עניין הבריאות: מה שבגיל 30 נראה כעודף משקל וסוגיה אסטטית ופסיכולוגית, הופך במרוצת הזמן לבעיה מסכנת חיים. וכך הגעתי למינונים משמעותיים בתרופות נגד סכרת, בעיות גב רציניות, תרופות נגד לחץ דם  וכבדות – קושי בלתי נסבל פשוט להתנועע, שלא לדבר על לרקוד, לעלות במדרגות, וגם לעבוד בקצב הפנימי שלי. הגוף שלי הפך למגבלה.

"ב-2014 שכלתי את אבי, ואחרי מותו הייתי בתחושה חזקה שאני על פרשת דרכים: לוותר ולהמשיך 'להתגלגל' כמו שאני, או לעשות עוד שינוי. הפעם, היה ברור לי, משמעות השינוי היא לבחור בחיים עצמם. וזה מה שעשיתי – בחרתי לחיות. משמעות הדבר עבורי היה לחזור להיות קלילה יותר, בריאה יותר ומתפקדת. רציתי לצמצם את הפער שבין המראה החיצוני לבין התחושה הפנימית של מי שאני באמת. ההחלטה הנוספת שקיבלתי הייתה לעשות ניתוח קיצור קיבה ('שרוול' במקרה שלי). ההתלבטות הייתה לא פשוטה. מה שהכריע בסוף היה שילוב של שתי תובנות והסכם שעשיתי עם עצמי.

"התובנה הראשונה – שאין ברשותי כיום את כל הזמן שבעולם, אלא חלון הזדמנויות שמאפשר לי תקופה של חיים בריאים עד הזיקנה; התובנה השנייה הייתה שבעצם ניסיתי המון שיטות להרזיה במשך החיים, ולא הצלחתי בהן. מכאן שאולי הגיע זמן למשהו אחר, קיצוני יותר, שיצור 'מגבלה פיזית' ובכך יקל עלי לשמור על המשקל הנמוך. וההסכם היה הדבר החשוב, אמרתי לעצמי: עד עכשיו היית הכי חכמה, הכי יודעת, והכי מנוסה – ולא הצלחת. לכן עכשיו, אם את עושה את הניתוח, התנאי הוא שהפעם תקשיבי למומחים! לא ממציאה, לא מעגלת פינות, לא מתווכחת – עושה מה שאומרים לך.

"וכך היה. השלתי כ-38 ק"ג ממשקלי, ירדתי ממידה 56 למידה 44 בבגדים, ירדתי במספר וחצי בנעליים, הרגשתי נהדר. אבל, כ-6 חודשים אחרי הניתוח, התחלתי לחבר בין מה שקורה עם הגוף שלי לבין כל מה שאני יודעת על תהליכי השינוי והמורכבות שלהם. ראיתי, שכדי לצאת מ'הראש השמן', עלי לזהות את הדפוסים הרגשיים וההתנהגותיים שכל הזמן זורקים אותי חזרה לאוכל. עלי ללמוד להיכשל, לטעות וללמוד מהטעויות כדי לא לפחד יותר מההשמנה. עלי לתרגל ולהטמיע את ההרגלים החדשים, וללמוד לראות את מה שבאמת נכון לי .

"כלומר, כדי שהשינוי יהיה לטווח ארוך ויהפוך אותי לאדם רגיל, ללא ה'פגם' של ההשמנה – השינוי צריך לבוא מבפנים, מתוך תובנות עומק ושימוש בכלים שעוזרים להתמודד עם הקשיים שבדרך. כך נוצר החיבור החדש – בין המקצוע שלי כמאמנת לתהליכי שינוי לבין החוויה האישית המעצימה והמטלטלת.

"על סמך הניסיון האישי והידע הרחב בתחומי ההתמחות שלי, ראיתי שקיים צורך בקבוצת תמיכה  מסוג אחר – לא של תזונה, לא של פעילות גופנית (כאלה יש בשפע, והן חשובות בפני עצמן), אלא קבוצה שתסייע למנותחי קיצור קיבה לשנות את מהות הקשר שלהם עם האוכל, הקשר שלהם עם עצמם. ללמוד לזהות ולהתיר את ההקשרים שבין המשקל שלנו לבין  ההערכה העצמית, הערכת הסביבה, היכולות והכישורים. לומדים מחדש לבנות מערכת יחסים בריאה עם האוכל".

מה הניסיון וההכשרה שלך?

"אני בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ובספרות אנגלית ותואר שני במינהל ציבורי. אני מאמנת אישית (איק"א) , מעבירה תהליכי אימון ניהולי ואימון לקריירה. עוסקת גם באימון בקבוצה והנחיית קבוצות. אני מתמחה באימון בתהליכי שינוי במהלך החיים בשני אפיקים עיקריים: התפתחות וצמיחה אישית וניהול.

"קרוב ל -10 שנים אני עוסקת בתחום האימון לתהליכי שינוי .

בגיל 52, אחרי 25 שנות ניסיון בתפקידי ניהול בכירים בתחום ההשכלה הגבוהה, עשיתי תפנית בקריירה ובחרתי להתמקד בתחום האימון האישי והניהולי, הנחיית סדנאות וקבוצות".

 

מיקה קפטור

מיקה קפטור

מיקה קפטור

מי נהנה מהשירות שלך?

"מנותחי קיצור קיבה (שרוול, מעקף, מיני-מעקף, טבעת) החל מ-3 חודשים אחרי הניתוח. תהליך התמיכה הוא משמעותי במיוחד להצלחת תהליך השמירה על הירידה במשקל לאורך זמן. בתקופה של כחצי שנה עד שנה אחרי הניתוח קיימת תחושה של הצלחה, 'ירח דבש' במערכת היחסים המחודשת עם האוכל, עם הקיבה הקטנה ועם הכללים המומלצים. אך מגיע זמן, שבו ההרגלים הישנים מתעוררים, ומתחילות ה'מעידות' וה'נפילות'. לכן, חשוב בתקופה זו ללמוד איך להתאושש מהנפילות וללכת הלאה, איך לזהות את נקודות החולשה, איך להתמודד עם הרגשות העוצמתיים שמתעוררים סביב הירידה במשקל והשינוי שחווינו, איך ללמוד לקבל את עצמנו כפי שאנחנו עכשיו, איך לא להמיר התמכרות לאוכל בהתמכרות אחרת (ספורט, עבודה, וכיוב') – ללמוד איך ליהנות מהחיים שבהם האוכל לא מנהל אותנו".

מה האנשים מקבלים בתוכנית?

"קודם כל – מקבלים בטחון להמשך התנהלות באורח חיים שפוי, מתוך בחירה במה שנכון וחשוב לנו בחיים. מקבלים כלים ומיומנויות – איך לזהות ולצפות מחדש קושי רגשי או סביבתי, שעלול להוביל ל"נפילה", ל"שבירה" או לעלייה במשקל. וכשמזהים את הקושי – מה לעשות כדי למנוע את ה"נפילה". לא פחות חשוב – לומדים להתאושש אחרי שנשברים ולחזור למסלול, תוך למידה מטעויות וצבירת ניסיון וביטחון עצמי.

התמיכה ניתנת בשני מסלולים:

מסלול ליווי אישי – 10 עד 12 מפגשים בני שעה אחת לשבוע (אפשרי גם בסקייפ)

מסלול קבוצת תמיכה – 10 עד 12 מפגשים בני שעתיים אחת לשבוע בקבוצה קטנה ואינטימית (עד 12 משתתפים).

בשני המסלולים התוכנית מעניקה כלים התומכים בשינוי הפנימי ובשינוי ההתנהגותי הנדרש לשמירה על הירידה במשקל.  כלים כמו:

  • העצמה אישית – היכרות עם הכוחות המקדמים אותנו בחיים בכלל ובתהליך השמירה על אורח החיים הבריא בפרט;
  • זיהוי נקודות החולשה האישיות – דברים שמכשילים אותנו פעם אחר פעם כשמדובר באוכל – השפעת הרגשות על דפוסי האכילה, הפחדים, והאמונות שלנו על עצמנו ועוד.
  • כלים להתמודדות ולהתאוששות מ"נפילות" ו"מעידות" (מבוסס על מודלים של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי)
  • גילוי דרכים שבהם נוכל למנף את הצלחתנו בתחום הירידה למשקל למימוש חלומות נוספים בחיינו.

בנוסף, יתקיימו  מפגשים חודשיים לבוגרי התוכנית (בשני המסלולים) לצורך שיתוף, תמיכה הדדית, לימוד נושאים חדשים, חשיפה למומחים מתחומים שונים ועוד.

האם התוכנית יכולה להוות תחליף לטיפול רפואי תומך? או להתכתב איתו?

"התוכנית אינה מהווה תחליף לליווי רופא משפחה וליווי של מומחים בתחום התזונה והספורט. למעשה, התוכנית לא נוגעת בתחום הספורט והתזונה באופן פרטני, אלא ביחס של המשתתפים לגוף שלהם, לאוכל ולפעילות הגופנית. ברור שהשינוי ביחס אל עצמנו ואל הגוף שלנו גורר שינוי בהרגלי התזונה והפעילות הספורטיבית. אחד מהתנאים להשתתפות בתוכנית הינה מעקב שוטף אצל דיאטן/ית בריאטרי/ת".

האם את ממליצה, במחשבה לאחור, לאנשים הסובלים מהשמנה חריגה לעבור את התהליך שאת עברת?

"הניתוח הוא צעד קיצוני, הכרוך בסיכונים – ולכן, לדעתי, ההחלטה היא מאד אישית, שהאדם צריך להגיע אליה בעצמו, בהתחשב בנסיבות חייו, בניסיון הקודם ובמטרות שהוא מציב לעצמו בחיים. רק כשהסכנה לחיים כתוצאה מההשמנה עולה על זו שכרוכה בניתוח, ניתן להמליץ באופן חד-משמעי על הניתוח".

מהו הטיפ המשמעותי ביותר שאת יכולה להעניק למי שצפויים לעבור תהליך קיצור קיבה או תהליך כירורגי אחר הקשור בטיפול בהשמנה חריגה?

"הדבר החשוב ביותר שיש להבין בנוגע לניתוח הוא שלא מדובר ב'קסם' או ב'נס'. הקיבה הקטנה מהווה כלי, סוג של 'גלגלי עזר', שיש ללמוד להשתמש בהם נכון. השנה הראשונה מספקת לנו חווית הישג אדירה – הרזיה מהירה ומשמעותית. אבל היא גם מכניסה אותנו לאשליה שמעתה והלאה אפשר להמשיך כמו קודם כי הקיבה הרי קטנה, נכון?  אז זהו – שלא! לקיבה יש יכולת לגדול ולהימתח אם לא שומרים על הכללים. ובעיקר – אם לא מטפלים בגורמים שמלכתחילה הובילו אותנו להשמנה. במקרה כזה הסיכוי לחזור למשקל המקורי הולך וגדל".

לפני ואחרי – מיקה

מתי צפויות להיפתח סדנאות?

במהלך השנה נערכים 3 מחזורי קבוצת תמיכה ושני מחזורי סדנאות בחיפה ובאשדוד.

ניתן לארגן קבוצה במקומות אחרים בארץ, בכפוף למספר המשתתפים.

מידע על קבוצות התמיכה והסדנאות באזור מגוריך ניתן לקבל באתר 

או בדף הפייסבוק: 

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: