Booking.com
הצרת היקפים, יוצר - PublicDomainPictures, אתר - PIXABAY.COM

חילוף חומרים: גלי איך הסלבס מצליחים לרזות

חילוף חומרים – כולנו שמענו את צמד המילים הללו כמה וכמה פעמים,ואנחנו מגיבים לצמד המילים – חילוף חומרים, לפעמים כמו שאנחנו מגיבים למילה אחמדיניג'אד מפחיד, מאיים, צריך לעשות איתו משהו,אבל אנחנו לא יודעים הכל עליו.יש הרבה תהיות וטעיות בנוגע לחילוף החומרים,האם הוא אחראי על ירידה במשקל,האם ניתן לשפר אותו והמחשבה המהותית ביותר היא שכמות מרובה של ביקורים בשירותים זו אכן אינדיקציה לקצב חילוף החומרים? מדור המומחה יצא לפגוש את ג'ניה רומסקי,מאמן כושר אישי ומשיק התוכנית –דיאטת החירום 2.0 .

חילוף חומרים – מהו?
בגוף שלנו מתרחשים שני תהליכים בו זמנית, כניסה של אנרגיה(קלוריות) וניצולם לתהליכים ותיחזוק הגוף,ואגירת אנרגיה בתאי השומן "למצבי חירום",כאשר לגוף תסתיים האנרגיה הזמינה ,הוא ישתמש אנרגיה שאגר במאגרי השומן וכך יציל את עצמו, או לפחות ידחה את הקץ.
אילו פרמטרים משפיעים על קצב חילוף החומרים?
גורמים רבים יכולים להשפיע על קצב חילוף החומרים, העיקריים שבהם הם:
1) כמות מסת השריר – ככל שמסת השריר גבוהה יותר כך גם קצב חילוף גדל.ולהפך ככל שאחוז השומן גבוה יותר ומסת השריר קטנה יותר,כך קצב חילוף החומרים קטן.
2) דיאטה/כמות קלוריות – בכל תהליך של ירידה במשקל קצב חילוף החומרים יורד אוטומטית, אם תרצי או לא. זה קורה מהסיבה הפשוטה שהגוף שלנו מקבל פחות קלוריות מה שאומר שנכנסת פחות אנרגיה לתאים. בכל תהליך של ירידה במשקל אנו נראה בדרך כלל האטה בקצב חילוף החומרים בין 15%-10% .
3) הורמונים כאלו ואחרים – במידה ויש לך בעיות בפעילות בלוטת התריס,בעיות עם האינסולין ו/או קורטיזול – קצב חילוף החומרים שלך יירד ולפעמים יירד בצורה מאוד משמעותית.
4)שינוי הנתונים האישיים – עם השנים ישנה האטה בקצב חילוף החומרים שלנו. חשוב מאוד לא להזדקן, או לפחות אם רצה הגורל ואת כן מזדקנת,יש לשמור על  אורח חיים בריא שכולל תזונה נכונה ואימוני משקולות.
מצד אחד אין לנו ברירה אלא להזדקן, מצד שני ניתן להילחם בהעלאת קצב חילוף החומרים, ובכך לשמור על איזון מסויים.
דיאטת חרום 2.0

דיאטת חרום 2.0

איך תדעי מה קצב חילוף החומרים בגופך?
קצב חילוף חומרים בסיסי מגדיר מהי כמות הקלוריות(אנרגיה) הדרושה על מנת  לתחזק את התהליכים הבסיסים אשר מתרחשים בגופנו. עיכול,נשימה,פעילות הלב והכליות,המוח ועוד פעולות רבות דורשות אנרגיה. קחו לדוגמא את השינה היקרה שלנו – במצב שינה אנו מבזבזים לא מעט קלוריות כלל וכלל מהסיבה שהמערכות בגופנו עובדות. אז את בטח שואלת איך את מחשבת מהו מספר הקלוריות שהגוף שלך זקוק על מנת לתחזק את המערכות והפעלות הבסיסיות שלו,פשוט מאוד.יש נוסחאות רבות,יש מדוייקות יותר ומדוייקות פחות -אף אחת מהן אינה מדוייקת לגמרי. הנוסחה משתנה מגברים לנשים.
נשים – (10*משקל) + (6.25 * גובה) – (5*גיל) – 165 
כעת את יודעת מהו ה- BMR(קצב חילוף החומרים הבסיסי) שלך.
התמודדות עם BMR נמוך:
חשוב לזכור, שהנוסחה לגילוי קצב חילוף החומרים הבסיסי היא נוסחה כללית ומאוד קרה, (נוסחה זו לא מתאימה לאנשים מאוד שמנים או לספורטאים) . . .
זאת אומרת במידה ובשלב כלשהו בחייך עשית או שאת עושה כרגע דיאטה דלת קלוריות, הBMR שלך צונח משמעותית, משהו שהנוסחה אינה מראה כי היא איננה יודעת מה ההיסטוריה שלך,אלא מחשבת לפי הנתונים היבשים הנוכחיים שלך. יש כמה דרכים על מנת להבין שהדיאטה שאנו עושים כרגע פוגעת בנו:
1)בעיות במחזור.
2)נשירת שיער.
3)חולשה, עייפות,עצבנות וחוסר ריכוז.
4)עצירה מוחלטת במשקל(ואף עליה),למשך זמן ארוך(3-4 שבועות).
5)בדיקות דם לא תקינות.
כמעט תמיד ניתן לתקן את הנזק שנגרם עקב דיאטות דלות קלוריות,דרך לא פשוטה מחכה לנשים אשר עשו "דיאטת כאסח",אך בכל זאת זה אפשרי.
ג'ניה רומסקי

ג'ניה רומסקי

כמה דרכים לטיפול ותיקון הנזק הקיים :
1) חשוב מאוד לעלות את כמות הקלוריות בהדרגה.
יש להוסיף כל שבועיים כ- 200-300 קלוריות לתפריט במשך חודש(משך הזמן שתעשה בו עלאת הקלוריות תלויה בחומרת המצב),חשוב להבהיר שיש סיכוי יותר מסביר שתהיה עליה במשקל,יחד עם זאת,את העליה הזאת יהיה ניתן בעתיד לתרגם לתהליך הרזיה נכון או במילים אחרות-אורח חיים בריא.
2)הוספת אימונים אנאירובים(משקולות):
סוג אימון זה יגרום לפיתוח מסת שריר(לרוב הוספת מסת שריר  זו תהיה מינורית ).ככל שיש לנו כמות גבוהה יותר של מסת שריר כך קצב חילוף החומרים גדל.
3)הקפדה על שינה:
יש לישון מינימום 6 שעות, השינה שלנו משפיעה על כל פרמטר בחיינו בכלל, ועל האימונים בפרט – שאלה גורמים לשיפור בחילוף החומרים,כמו שכבר נאמר מקודם.

האם ביקור מרובה בשירותים מעיד על מהירות חילוף החומרים?
המון פעמים אנשים חושבים שכמות הביקורים בשירותים זו אינדיקציה לקצב חילוף חומרים מהיר – זה הזמן לנפץ גם את המיתוס הזה – אין שום קשר בין מהירות חילוף החומרים שלך לבין כמות הפעמים שאת מתילה את מימיך או את גלייך:-)
זה מאוד נעים להזין לסיפורים האלה  בחדר המלחמה.
יחד עם זאת על מנת שנמנע אי נעימויות עתידיות, תפנימי שאין שום קשר בין הנושאים המהותיים הללו. לרוב זה כן קשור, לסוג האוכל שאכלת ,לכמות וליכולת של הקיבה להתמודד עם סוג האוכל  הזה.
"יש לי חילוף חומרים איטי – אין סיכוי שאצליח לרדת במשקל"
זה משפט מפתח של כל בנאדם אשר אינו מצליח לעמוד במטרה שלו וביעדים שהגדיר לעצמו. או ש… זה משפט של כל בנאדם לוזר שנכנע למטרות שלו כי קצת קשה,גם זו נקודת מבט.
חילוף חומרים איטי/מהיר זה משהו גנטי ועובדתי, לא ניתן לשנות את זה באופן ניכר, לכן אין שום היגיון בהאשמת חילוף החומרים שלך בכישלון התהליך.
מבחינה פיזיולוגית זה מאוד פשוט(במידה ואין בעיות בריאותיות), תוציאי יותר אנרגיה ממה שאת מכניסה ואת תרדי במשקל,עם חילוף חומרים מהיר או בלי,את פשוט תרדי  במשקל!

זה כמו שאדם נכה ללא רגליים יגיד שאין לו דרך להגיע ממיקום א' למיקום ב', ברגע שהוא ינוע,וזה לא משנה איך, בסופו של דבר הוא כן יגיע למיקום ב'. ברגע שאת תשרפי את כמות הקלוריות המתאימה את תרדי במשקל, ולא משנה אם יש לך קצב חילוף חומרים גבוה או נמוך.

עוד על דיאטת החירום 2.0 של ג'ניה לחצו כאן

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: