Booking.com
פרופ' שמעון עמר,קרדיט יחצ

חינוך אחר במכללה האקדמית "אוהלו"

דווקא בקצרין הרחוקה והפריפריאלית מתמודדים עם הנושא הכי מורכב במערכת החינוך, ומכריזים על עידן חדש בהכשרת המורים. במכללת "אוהלו" בקצרין, הושק במסגרת פרויקט בינלאומי בשיתוף חברות הענק סטילקייס ואינטל מתחם כמותו לא קיים בישראל. במתחם פורץ הדרך – אשר עלות הקמתו נמוכה משלל תכניות הלימודים הקיימות כיום – יוכשרו מורים באופן בו נרצה שילדינו יתחנכו בעתיד. במכללה שמים דגש על 'פדגוגיה אחרת' שתוביל לחינוך אחר, ומציעים מסלולים שלא קיימים בשום מקום בארץ. "כנשיאי מכללות לחינוך אנחנו חייבים להתבונן קדימה, ולהיערך לקראת אתגרי העתיד", מסביר ראש המכללה, פרופסור שמעון עמר, "מערכת החינוך חייבת לשנות את פניה".

מאת: קובי ברדה

מהו מיזם "מתחם העתיד", וכיצד הוא יכול לשנות את פני הכשרת המורים?

"במשך שלוש שנים ישבנו, אני וצוות החשיבה במכללת "אוהלו", ופיתחנו מיזם שיגשים את החזון להכשרת מורים פורצת דרך. מהיכרותי העמוקה עם עולם ההיי-טק, מאוד חשוב לקרוא את המפה העכשווית, ובעיקר את המפה העתידית. גייסנו את חברות הענק הבינלאומיות סטילקייס ואינטל לפרויקט, והמתחם הוקם בשטח המכללה. המדהים הוא, שעלות הקמת המתחם בכל בית ספר בארץ תהיה נמוכה פי כמה מעלות תכניות כגון 'מחשב לכל ילד' הקיימות כיום במערכת החינוך. הטכנולוגיה היא רק כלי, אבל שינוי מקיף בהכשרת המורים זה הדבר היחיד שיעשה את ההבדל ויכין את התלמידים לחיים".

מה בעצם לא עובד במערכת החינוך אותה אנחנו מכירים?

 "חברת סטילקייס, מומחית בעלת שם עולמי בייצור סביבות עבודה,  בנתה את מתחם כיתות העתיד על סמך מחקרים רבים אותם אספה לאורך השנים. במתחם הייחודי ממוקמות כיתות חדשניות וטכנולוגיות, בהן ניתן לשבור את אספקט הזמן והמרחב המיושנים. הכיתה הקלאסית, עם שיעורי הבית וכדומה אינה תואמת את מה שהילדים אחר כך פוגשים בחוץ. הסביבה שפיתחנו יוצרת תחושת אי וודאות, וגורמת לילד למצוא את הדרך והכיוון בעצמו. הכיתות, בהן יוכשרו השנה פרחי ההוראה ב"אוהלו", בנויות כך שהתלמיד באמת יכול ללמוד וליצור ידע חדש משלו. ניתן ללמוד בהן למידה עצמאית או משותפת, להרחיב על נושא מסוים ולעניין בו את שותפיך ללמידה. ישנו מרחב המאפשר חשיבה עצמאית, מרחב המאפשר "עימות ואימות" – עימות עם ההנחות הראשוניות, ואימות השערות על ידי חקר – כיתות המאפשרות דיונים ודיבייטים ומרחב לאיסוף הידע ועיבודו. את הידע התלמידים רוכשים לבד, והמורה נמצא כדי להנחות ולהכווין".

מה זה "חינוך אחר" בעיניך?

"אני רוצה להפוך את המורה לאטרקטיבי ורלוונטי לימינו. לשם כך צריך לשנות את ההכשרה שלו. במכללת "אוהלו" יש מסלולים להכשרת מורים שלא קיימים בשום מקום אחר בארץ, מהכשרה משותפת יחידה מסוגה של מורים בחינוך הממלכתי-דתי והחינוך החילוני, דרך הכשרת מורים לחינוך גופני ובית ספר למקצועות הכרם והיין. החלטנו לקיים יום בנושא למידה משמעותית, כך שהיא תתקיים הלכה למעשה. הזמנו מומחים מהעולם לתחום, אשר יעבירו את הרצאותיהם דרך שימוש באמצעים טכנולוגיים המותאמים לעידן החדש. "וואנס סטיבנס, מחלוצי השימוש באינטרנט בהוראה וממקימי WEBHEADS – קהילה מקוונת מובילה להדרכת מורים ומחנכים מרחבי העולם – הגיע לגולן כל הדרך מאיחוד האמירויות, שם הוא מרצה. סטיבנס נותן הרצאות בכל העולם בנושא שימוש נכון באינטרנט בהוראה, ובהרצאתו בגולן הוא דיבר על כל הדרכים להוראה אפקטיבית דרך האינטרנט. כיאה לתחום הרצאתו, גם ההרצאה שלו התקיימה בוודיאו-קונפרנס. "גם בניו זילנד יודעים כיצד ניתן לקיים למידה משמעותית. אן מארי האנט, מומחית למחקר מקצועי באוניברסיטת ChristChurch בניו זילנד, העושה מחקר על חינוך לעתיד, הרצתה אצלנו בווידאו קונפרנס על הנושא "כיצד מכינים תלמידים לעתיד כך שיהיו מורים ותשבים בעולם הדיגיטלי".

 ד"ר קרן לוי, שארגנה את יום הלמידה המשמעותית ב"אוהלו", מה את חושבת על השינוי שמגיע מהמכללה שלכם?

"המרצים של "אוהלו" הולכים לעבוד ממש קשה, כי אנחנו כבר בעיצומו של תהליך הלמידה המשמעותית. אנחנו לא מחכים. ביום הלמידה המשמעותית קיבלו מרצי המכללה כלים ללמידה משמעותית הלכה למעשה. המרצים שמעו על פיתוח מודל ה4CS בחינוך (creativity, collaboration, critical thinking, communication), ועל רכישת והעברת מיומנויות המאה ה-21 בטכנולוגיה, בהוראה ובחינוך".

לאתר מכללת אוהלו

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: