Booking.com
זרע, יוצר - geralt, אתר - PIXABAY.COM

טיפולי פוריות – האם יש תקווה חדשה באופק?

מדינת ישראל היא מעצמה מובילה בשיעור טיפולי הפוריות לנפש, אולם אחוזי ההצלחה, כך מסתבר על פי נתוני משרד הבריאות, מאוד נמוכים ביחס לשאר העולם ועומדים על רק כ – 18% הריונות כתוצאה מטיפולי הפריה חוץ גופית. המשמעות היא שזוגות רבים מאוד שעוברים טיפולי פוריות, ארוכים וכואבים, נותרים ללא תינוק. על מנת לברר האם יש תקווה חדשה באופק, פגשנו לראיון את ד"ר אסף כהן, דוקטור לביולוגיה (Ph.D.) המשמש כמרצה באוניברסיטה העברית ובמכללת לוינסקי. נשוי לאילת השחר ואב לילדה. את התואר הראשון והשני עשה באוניברסיטה העברית ואת התואר השלישי (הדוקטורט) עשה באוניברסיטת בר אילן. הוא עוסק בפיתוחים בתחום הפוריות בבני אדם ורפואת שיניים ובחינוך ולאחרונה עומד בראש מיזם ישראלי רפואי חדש, לפיתוח אביזר חדשני העתיד לחולל שינוי דרמטי בתחום של טיפולי פוריות ולתת תקווה למיליוני זוגות הסובלים מבעיות פוריות, להביא ילד לעולם באופן פשוט ובטוח. צוות המיזם, שוקד כשנתיים על פיתוח הרעיון החדשני והוא זקוק ל – 380 אלף שקלים לצורך השלמת הפיתוח ההנדסי של האביזר ורישום הפטנט ולשם כך פונה ד"ר אסף כהן לזוגות העוברים טיפולי פוריות וכן לציבור הרחב לקבלת תמיכה כספית באמצעות מימון המונים באתר הדסטארט בקישור הבא: http://www.headstart.co.il/project.aspx?id=9943&lan=he-IL

מאת: עדי טל רוני

נכון להיום איזה טיפולי פוריות קיימים ומי נזקק להם ?

מנתוני משרד הבריאות עולה כי בישראל כ – 20% מהזוגות נזקקים להליך כלשהו של טיפולי פוריות על מנת להביא ילד לעולם. בשלב הראשון מדובר בטיפולים פשוטים יחסית, החל מנטילת הורמונים בצורת טבליות תוך המשך ניסיון טבעי ועד להזרעה תוך רחמית שכוללת הזרקת זרע שעבר השבחה, ישירות לרחם האישה. הטיפולים המסובכים יותר, המתקיימים בשלבים מתקדמים, כוללים הפרית מבחנה (IVF) לסוגיהן השונים. הפריות מבחנה תמיד תהיינה כרוכות בהזרקת הורמונים במינון גבוה מאוד לאישה, שאיבת ביציות תחת הרדמה מלאה, הפרית הביציות במעבדה (בצורות שונות) והחזרת עוברים לרחם האישה. גם שיטות הטיפול המתקדמות ביותר כיום מגיעות כיום בישראל לסביבות 18% הצלחה.

האם תמיד היו בעיות הפוריות בקרב האוכלוסיה במימדים כאילו?

האמת היא שבעיות הפריון מחריפות עם השנים. ספירת הזרע, למשל, צנחה באופן דרמטי בשנים האחרונות בישראל בעשרות אחוזים ובעולם בכלל ישנה דעיכה של 1%- 2% בספירת הזרע עם כל שנה שחולפת. קיימים לכך מספר גורמים שאינם בשליטתינו, לדוגמא בעיות גנטיות, אולם ישנם לא מעט גורמים הפוגעים בפוריות שרווחים אצלנו בחיי היום יום, לדוגמא תזונה לקוייה, חשיפה לחומרים רעילים, לא מעט מהם מקורם בפלסטיק, עישון, שימוש יתר בטלפונים סלולריים ונשיאתם על הגוף, לחץ נפשי גבוה ועוד.

אילו שינויים משמעותיים פיתוח האביזר יכול לחולל בתחום טיפולי הפוריות ?

קודם כל מדובר על יצירת ההפרייה בתוך גוף האישה ולא במבחנה במעבדה. יש לכך משמעויות רבות אין צורך בחשיפת האישה להורמונים כלל או רק למשטר הורמונים מינימאלי על מנת לעורר ביוץ. הנתון הזה מצמצם דרמטית את מידת התחלואות העתידיות שבהן עלולה להפגש האישה בהמשך החיים. העובר נוצר בסביבה הכי ידידותית וטיבעית בשבילו להיווצר בגוף האישה. זה חוסך המון סכנות שבדרך לאותו צבר תאים רגיש שנקרא "עובר בן מספר שעות", למשל חשיפות לאור, שבהחלט עלול להזיק לו. מבחינת תאי הזרע אנחנו מייצרים תהליך מבוקר של הכוונה של תאי הזרע ישירות אל הביצית. זה אומר שסידרי גודל גבוהים במיוחד של תאי זרע מתחרים על מנת להגיע ולהפרות את הביצית. גם צד האיכות של תאי הזרע טופל על ידינו, ואין היום שיטה שמביאה אל הביצית תאי זרע שמורים לאחר השבחה באיכות כזו. עלות הטיפול בשיטה שלנו היא בערך עשירית ואף פחות מעלות הפריית מבחנה. בשורה התחתונה השיטה שלנו לא רק מקפלת בתוכה פוטנציאל הצלחה שלא קיים כיום, אלא גם הרבה הרבה יותר ידידותית לזוג ובעיקר לאישה המטופלת.

מה היו תוצאות הניסויים המדעיים ?

ניסויי המעבדה שערכנו עד היום באמצעות תאי זרע חיים ומודלים ביולוגיים הראו כי אנחנו החלט "רוכבים על הגל". ראינו במו עינינו כמויות אדירות של תאי זרע מגיעות פיזית ממש לאזור שהוגדר בניסוי "הביצית". ההערכה כרגע היא שמספר תאי הזרע שנמצאים על המסלול הנכון למפגש עם הביצית עולה בערך פי 50. כך לדוגמא, אם בטיפול הזרעה תוך רחמית, מתוך מנת זרע נתונה, כ – 10,000 תאי זרע הם פוטנציאלים להפריית הביצית, בעזרת השימוש באביזר החדשני, יעשו כ – 500,000 (חצי מיליון!!!) תאי זרע את דרכם ישירות לכיוון הביצית כשהם במצב פיזיולוגי טוב יותר. הנתון של כמות ואיכות תאי הזרע הוא נתון קריטי בבני אדם בקביעת הסיכוי ליצירת הריון. מעבר לכך בעבודה עם מודלים אנטומים מדוייקים, האביזר פשוט "תיקתק את העבודה".

 

ד"ר אסף כהן

ד"ר אסף כהן

הפרויקט מעורר סקרנות, בטח ישנן הרבה שאלות מקרב הציבור הרחב. מה עוד תוכל להוסיף ?

רבים שואלים האם נדרשת הרדמה בטיפול? והתשובה היא שלא, האישה ערה לאורך התהליך. הטיפול גם לא כואב, הטיפול עצמו לא דורש הזרקת הורמונים, אך, כאמור, יכול להיות שבלא קשר לטיפול, יש צורך לעורר ביוץ אצל האישה. הטיפול אינו מצריך אשפוז. אני נשאל גם מה מידת הסיכון לזיהום אצל האישה? והתשובה היא שכחלק מפיתוח המוצר הצלחנו גם לצמצם משמעותית את מידת הסיכון לזיהום אצל האישה.

טיפולי הפריה להריון, יוצר - AnoukvanMarsbergen, אתר - PIXABAY.COM

טיפולי הפריה להריון, יוצר – AnoukvanMarsbergen, אתר – PIXABAY.COM

האם קיימים אנשי מקצוע נוספים התומכים בפיתוח האביזר החדשני?

גייסנו לאחרונה ועדה מדעית אשר כוללת את פרופ' שמחה יגל, גניקולוג מומחה, מהמרכז הרפואי הדסה, הר הצופים, את פרופ' רונית קוכמן גניקולוגית מומחית המתמחה בטיפולי פוריות, אף היא מהדסה, הר הצופים. היו עוד רופאים ומהנדסים שקידמו את הפרוייקט עד לנקודה הזו, וגם להם מגיעה תודה גדולה. עוד אנשי מקצוע שמאד עזרו היו למשל גם פרופ' ערן משורר, ד"ר איתי טק'ץ , דרור אליעז וברוך לבנון, יו"ר הארגון הישראלי למימון המונים.

איך עובד מימון ההמונים ?

את קמפיין מימון ההמונים למיזם אנחנו מנהלים באתר הדסטארט ומטרתו לגייס 380 אלף שקלים ממספר רב של אנשים פרטיים בדגש על זוגות העוברים טיפולי פוריות. הכסף יושקע בסיום הפיתוח ההנדסי של האביזר, וברישום הפטנט. את הגיוס מלווה פעילות הסברה ברשתות החברתיות וכן פעילויות של יחסי ציבור בכלי התקשורת המנוהלים על ידי נאוה עינבר. למיזם נפתח עמוד פייסבוק באמצעותו ניתן להתעדכן במידע חדש אודות הפיתוח וחשוב להגיע לשם, להגיב ולשתף.

לינק לתמיכה בפרויקט:

http://www.headstart.co.il/project.aspx?id=9943&lan=he-IL

 

לינק לעמוד הפייסבוק:

https://www.facebook.com/pointedflow

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About עדי טל-רוני

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: