טיפול בילדים באמצעות כלבים, אתר - PIXABAY.COM , יוצרת - katcsend

טיפול בילדים ובקשישים באמצעות כלבים טיפוליים

כלבנות טיפולית הוא תחום התופס תאוצה בעולם וכן בישראל. הוא מהווה תחום ייחודי המתאים לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים מסוגים שונים. בשונה מעבודה טיפולית עם בעלי חיים, ייחודו של הכלב הוא בסגולותיו התרפויטיות: הכלב מעניק לנו אהבה ללא סייג, ללא שיפוטיות או ביקורת, ומאפשר לנו לחוש חשובים, נאהבים ורצויים. ביכולת שלו להגיב, להביע וליצור קשר ישיר עם המטופל. רגשות ההזדהות שמעורר בנו הכלב תורמים לפיתוח אמפתיה כלפי כלבים ועם תיווך נכון גם כלפי הסביבה המורחבת. דרך המגע בכלב, אילופו ועבודה על משימות שונות שיש לבצע בעזרתו, ניתן לשפר את חיי האדם הבוגר והילד במגוון תחומים מוטוריים, תקשורתיים, רגשיים וחברתיים.

מאת: מיכל פרנקו

כיצד מסייע הטיפול באמצעות כלבים לילדים?

איריס טנא, כלבנית טיפולית ומאלפת כלבים, מסבירה כי הטיפול באמצעות הכלב מאפשר לילד לשפר את איכות חייו בפן הרגשי-חברתי, בפן ההתנהגותי, הפיזי והקוגניטיבי.

"המפגש של ילדים בעלי קשיים עם כלבים הוא מפגש מעצים ומרגש. לראות את ההבעה על פניו של ילד שאינו מקובל בחברה, כשהכלב רץ לקראתו, קופץ עליו ומלקק אותו, זו חוויה חיובית של קבלה, אהדה, העצמה אישית של הילד". הטיפול באמצעות הכלב מטפח אחריות וביטחון ומצד שני מאפשר לו להביע רגשות ולהחצין חום ואהבה. דרך קשר כזה לומד הילד לפתח כישורי חיים ומרכיבים רגשיים-חברתיים.

הכלב הטיפולי מגיב בצורה ספונטאנית ומידית למצבים והתנהגויות בחדר הטיפול, מה שמאפשר  למטפל לשקף את הסיטואציה בעיניי הילד ולנתח אותה. זה עוזר מאוד להבין אילו התנהגויות של הילד מעוררות תגובות מסוימות, מבלי להיות שיפוטי או מאשים.

במקרים של הפרעות התנהגותיות קשות, הכלבן הטיפולי משתמש בהתנהגויות של הילד לטובת פעולות שהכלב יעשה על מנת להרגיע את הילד. כך למשל, הכלבים מאומנים לסייע לילד להפחית בהתנהגויות חזרתיות (קפיצה במקום, נפנוף בידיים). במקרים רבים, נדרש מגע קצר של הנחת יד על הזרוע על מנת להרגיע את הילד ולסייע לו להפסיק את ההתנהגות החזרתית. עם זאת, ההכרח לעשות זאת שוב ושוב בכל פעם שההתנהגות החזרתית מתרחשת, הופכת את הפעולה למייגעת ואף מתסכלת עבור ההורה. כלב הנחייה מאומן להגיב להתנהגות החזרתית האופיינית לילד אותו הוא מלווה, וכאשר הילד מתחיל בתנועות חזרתיות, הכלב יודע להניח את אפו או כפו על הילד בעדינות, ובכך מעודד אותו להפסיק את רצף התנועות.

ילדים הלוקים בתסמונת דאון לומדים בעזרת הכלב מגע נכון, עידון אגרסיות ושליטה עצמית. ילדים היפראקטיביים ילמדו לטפל ביצור עדין, התלוי בהם לחלוטין, ועל ידי כך לשלוט טוב יותר בתגובותיהם ובהתנהגותם, וללמוד סבלנות ועדינות מהי. המגע עם הכלב הוכח כמחולל שינויים בתהליכי הפרשת חומרים כימיים בגוף, משפיע על רמות מתח בשרירים, יוצר שינויים חיוביים באופן הנשימה, ומשפר מודעות עצמית ומודעות גופנית בקרב המטופלים. כלבנות טיפולית מסייעת לילד לווסת את התנהגותו, לשלוט טוב יותר ברגשותיו, ולשפר את רמות הקשב והריכוז שלו.

פורטרט עסקי איריס טנא

פורטרט עסקי איריס טנא, קרדיט:ליונל דרמון

הטיפול מותאם גם לאוכלוסיית הקשישים, אומרת איריס טנא .

מחקרים מראים, כי לכלב יש תפקיד חשוב בהפגת בדידות בגיל המבוגר. הכלב נותן תחושה לקשיש שיש מישהו שאוהב אותו.  עוד נמצא, כי אנשים מבוגרים שטופלו או ששהו במחיצת כלבים, חלה אצלם ירידה ואיזון בערכי לחץ הדם, ברמת הכולסטרול בדם ובקצב פעימות הלב. נמצא גם כי חולי אלצהיימר, שיש להם אינטראקציה עם כלב, סובלים פחות מהתפרצויות חרדה. באמצעות ליטוף הכלב משתחררים אנדורפינים, הגורמים לירידת מתח וחרדה.

המשחק עם הכלב והפעלתו תורמים לקשיש שיפור מוטורי והגדלת טווח התנועה של המפרקים.  "יש הרבה קשישים נכים" אומרת איריס, "ברגע שהם רואים את הכלב הם רוצים ללטף אותו ולהתקרב אליו. הם לא שואלים מה שלומי, הם שואלים מה שלום הכלב. הם כל כך מתרגשים ורוצים לגעת בו, לשם כך הם צריכים להזיז את עצמם, לקום מהמיטה, להזיז את הגוף ואת הידיים. בתהליך הטיפול הם מסרקים  את הכלב, מדברים איתו, מלטפים אותו, מחבקים אותו. הם עוברים חוויה רגשית ומוטורית כאחד".

אלו כלבים מתאימים להיות כלבי טיפול?

לכלבי הטיפול יש תכונות מיוחדות וכישרונות שאין לכל כלב: הם ייצורים שניחנו ברגישות, באמפתיה, בנכונות לתת (ולקבל!) תשומת לב, בסקרנות ובערנות. כלבים שאוהבים מגע ויש להם צורך בליטופים.

גם אם הכלב ידידותי לילדים, ללא הכשרה מתאימה הוא לא תמיד יוכל לתרום לתהליך הטיפולי. המטפל צריך לדעת לעבוד נכון עם כלבו, להכיר את צרכיו ועולמו של הכלב. בזמן הטיפול, המטפל והכלב עובדים יחד כצוות. הכלבים שעברו הכשרה יודעים למלא אחר פקודות כמו לתת יד, להביא כדור, לקפוץ בחישוק, להתגלגל, לרקוד, למשוך צעצוע ועוד. לאיריס ארבעה כלבים באמצעותם היא מטפלת בילדים ובקשישים, אלכס וכתם, כלבים מעורבים לייקה מסוג בורדר קולי ושלג . הכלבים של איריס יודעים לפתוח דלת, לשים חפץ בתוך הארון ולסגור את הדלת, להדליק ולכבות אור ולציית לפקודות רבות אחרות. "בפועל, מתאימים לכל אדם על פי אופיו את הכלב המאולף המתאים לו. אם הילד רגיש, הוא יקבל טיפול עם כלב רגוע ורגיש. אם מדובר בילד בעל מזג סוער, הוא יקבל כלב קצת יותר נמרץ שמתאים לאופי שלו."

 

איריס, בת 53 , אמא לארבעה בנים, אחד מהם ילד שאומץ על ידי איריס ובעלה, כשהיה בן 13 "הוא נכנס לנו ללב" כדברי איריס. במקור קיבוצניקית מחולדה, שהלכה אחרי בעלה והשתקעה בקרית אונו. אחרי שנים שבהן עבדה עם ילדים בגני חובה ובגנים משולבים, החליטה איריס לעזוב את עבודתה וללמוד במשך שנתיים וחצי, אילוף כלבים וכלבנות טיפולית . היא הצליחה להגשים את חלומה ולחבר בין העולמות שהיא אוהבת – אנשים, ילדים וכמובן כלבים, שתמיד היו חבריה הטובים ביותר.

היא מטפלת במסגרות שונות: בבתי ספר, בבתים לדיור מוגן, במרכזי יום לקשיש וגם טיפולים יחידניים בביתה. " אני מרגישה שזה הייעוד שלי בחיים – לתת ולטפל באנשים. לראות את השינוי שאנשים עוברים, את ההתגברות על פחדים, מכשולים וקשיים, לראות את השמחה בעיניהם – מרגש אותי בעוצמות שלא ניתן לתאר במילים" .

לאתר של איריס טנא – 2 על 4

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: