Booking.com
טיפול אלטרנטיבי לחולי סרטן, צלם - rhythmuswege , אתר - PIXABAY.COM

טיפול בסרטן ורפואה משלימה – האם ניתן לשלב בין השניים ?

הרפואה ה – “לא קונבנציונלית” או בשמה האחר "רפואה אלטרנטיבית" הייתה במשך שנים מטרה לביקורת קשה ולא זכתה באמונם של הציבור ושל אנשי המקצוע. ישנם גבולות ברורים של יכולות רפואה משלימה בתחום הסרטן, הרפואה האלטרנטיבית אינה באה להחליף טיפול כימי (כימותרפי) או הקרנות. זוהי רפואה משלימה, שנועדה להקל על הסבל שסובל חולה הסרטן, תוך התייחסות אישית לכל חולה ולרצון העז שלו לשיפור איכות החיים. פגשנו את פרופ' מיכה ברחנא, רופא משפחה, מומחה באפידמיולוגיה ובריאות הציבור ומרצה בכיר באוניברסיטת חיפה, אשר שימש בעבר כמנהל הרישום הלאומי לסרטן במשרד הבריאות העומד בראש מיזם ישראלי חדש של תיק רפואי לחולי סרטן הנקרא סרטן אינפו, כדי לשמוע את דעתו על הרפואה המשלימה בתחום הסרטן. נטל גם חלק במענה: ד"ר גדעון עירון, רופא והומאופט.

מאת: עדי טל רוני

מה היא רפואה משלימה ?

רפואה משלימה הינה אוסף של שיטות טיפול מגוונות כגון: אקופונקטורה, הומיאופתיה, טכניקות להרפיה וטיפול בצמחים. הרפואה המשלימה מוכרת גם כ״רפואה אלטרנטיבית״ או ״רפואה לא קונבנציונלית. המינוח המקובל באנגלית הוא CAM Complementary -and Alternative medicine. הרפואה ה“לא קונבנציונלית" הייתה במשך שנים מטרה לביקורת קשה ולא זכתה באמונם של הציבור ושל אנשי המקצוע.  השיטה, מוצעת לעתים קרובות בידיהם של אנשים שלא הוכשרו לכך ועלולה לגרום לנזק לחולים ולשיטה בכלל. חשוב להבין ולהציב את הגבולות הברורים של יכולות רפואה משלימה בתחום הסרטן ולהשלים עם זה שהרפואה האלטרנטיבית אינה באה להחליף טיפול כימותרפי או הקרנות. זוהי רפואה משלימה, שנועדה להקל על הסבל שסובל חולה הסרטן, תוך התייחסות אישית לכל חולה ולרצון העז שלו לשיפור איכות החיים, יחד עם זאת הביטוי ״רפואה״ משלימה לעתים חוטא לאמת שכן גבולות אותה ״רפואה״ אינם ברורים ונוקשים ותחת המינוח הזה נכללות שיטות שהם אינם רפואיות כמו טיפולים בתנועה, התעמלות בצורות שונות או עיסויים ושאר שיטות המנעימות את סבלו של החולה אך ביניהם למונח של ״רפואה״ אין הרבה.

מי מוסמך לטפל באמצעות רפואה משלימה ?

ההתייחסות הינה לרפואה משלימה הניתנת ונעשית על ידי מי שעבר הכשרה והסמכה לתת טיפולים אלו, שלא לומר ש״רפואה״ היא מקצוע שניתן על ידי רופאים בעלי רישיון לעסוק ברפואה בתחומים מוגדרים, וזאת להבדיל מבעלי תואר דוקטור כשתואר זה ממש לא מעיד על כך שמי שנושא אותו הוא רופא או בעל רישיון לעסוק ברפואה על פי חוק, ובכללם מספר גובר והולך של רופאים בעלי רישיון לעסוק ברפואה העוסקים בתחום. רוב האנשים פונים אל הרפואה הטבעית כאל כלי עזר, כאל אפיק נוסף בטיפול הקונבנציונלי. כדאי לזכור תמיד כי רצוי לשלב את השיטות זו בזו ולא להחליף את האחת באחרת, ויש גם להבין שלכל שיטה יש יתרונות וחסרונות משלה ואין הן מהוות תחליף האחת של השנייה.

פרופ' ברחנא,קרדיט יח"צ

פרופ' ברחנא,קרדיט יח"צ

למה הרפואה הקונבנציונלית שוללת את הרפואה המשלימה ?

מקורה של הגישה השוללת שימוש בשיטות נלוות נובעת ככל הנראה מפחד וחרדה של הצוות הרפואי מהפניית אנשים למטפלים שאינם בעלי הכשרה מתאימה ומספקת, שמבטיחים הבטחות שווא ואינם יודעים, ואין להם את הכלים או ההשכלה להבין לעומק את מהות המחלה ואת הטיפולים בה. חשש אפשרי נוסף הקיים אצל המטפלים ברפואה המקובלת הוא שהחולה יתפתה לעזוב את הטיפול המקובל. מצד שני, בעולם המודרני חולים נוטים לנסות ולרצות להתנסות בשיטות טיפול משלימות שכן הן נחשבות טבעיות והוליסטיות. הבעיה המרכזית בתחומי הרפואה המשלימה היא שאין מספיק מחקר מבוקר, באותה רמה ובאותם סטנדרטים של מחקרים בתחומי הרפואה הרגילים, ורופאים הרגילים לעבוד ולהחליט החלטות על סמך מה שנקרא ״רפואה מבוססת עובדות״ הנשענת על מחקרים איכותיים ומתמשכים בשיטות מחקר מוכרות וידועות, נרתעים מהמלצה למטופלים על שיטות שלא עומדות בתנאי הוכחה דומים

הטיפולים השכיחים ביותר בתחום הרפואה המשלימה הם טיפול בדיקור סיני טיפולים הומיאופתים וטיפולים בצמחי מרפא. קיימים כאמור סוגי טיפולים נוספים. שלדעתנו אינם יכולים להיכלל במסגרת ״רפואה״ משלימה ולכן לא יידונו כאן.

איזה טיפולים לדעתך נכללים ברפואה המשלימה ?

דיקור סיני – אקופונקטורה: שיטת הטיפול בדיקור נולדה ככל הנראה לפני4,000 שנים ויותר בסין. השיטה מבוססת על החדרת מחטים קטנות לנקודות שונות בגוף על מנת לעודד את העברת התשדורות העצביות. הרעיון מאחורי השיטה הוא שאנרגיה המכונה צ׳י אופפת את הגוף ב״מרידיאנים״ ועליהם פועל הדיקור בנקודות הייעודיות. בבדיקות שנעשו על ידי מומחים חיצוניים, קוקראן Cochrane)), נמצא כי קיימת יעילות בשיטה לטיפול בכאבי ראש וכטיפולי מניע למיגרנות, קיימת השפעה מועילה לכאבים בצוואר ויש לה השפעה של יעילות גדולה יותר בסיכויי הצלחת טיפולי הפרייה. בתחום הסרטן נמצא כי לדיקור יש השפעה מיטיבה בבחילות והקאות כתוצאה מטיפולים כימותרפיים, וזאת כשמדובר בדיקור חשמל, אלקטרו-סטימולציה, ולא בדיקור רגיל. ככל הנראה ההשפעה היא שוות ערך לזו המושגת מטיפול בתכשירים נוגדי בחילות והקאות מודרניים.

 הומיאופתיה: הרעיון הבסיסי בטיפולים הומיאופתיים הם ש״דומה מטפל בדומה״ או במלים אחרות שמחלה יכולה להיות מטופלת בחומר, שאם נלקח בכמויות קטנות ייתן תסמינים דומים לתסמיני המחלה אצל אדם בריא. לדוגמא, תכשיר הומיאופתי שנקרא אליום צפה ((Allium Ceppa שמופק מבצל. כידוע אם אדם חותך בצל מופיע אודם בעיניים ונזלת, וכשמבינים את הרעיון בהומיאופתיה ש״דומה מטפל בדומה״ אז תופעה שיש לה את התסמינים האלו, אודם בעיניים ונזלת יכולה להיות מטופלת עם כמות קטנה של אותו חומר שגורם לתופעה ומכאן שהחומר הנ״ל יכול להיות יעיל בטיפול בנזלת אלרגית. תרופות הומיאופתיות מוכנות על ידי דילול החומר באופן משמעותי החל מדילול בכמות של אחת ל-10  או למאה ונעשים דילולים חוזרים של החומר כך שבחלק גדול מהתכשירים הדילול הוא של 10  בחזקת מינוס 12  או במלים אחרות, בכל תכשיר קיימות מולקולות בודדות של החומר.נעשו מספר מחקרים לגבי תכשירים הומיאופתיים, שכן בתפיסה ההגיונית קשה לקבל שמספר בודד של מולקולות עשוי לגרום להשפעה כל שהיא כאשר ברקע קיימת תיאוריה נוספת שטוענת שהמים ״זוכרים״ את החומרים שהיו בהם ובכך הכוח הטיפולי. המחקרים שנעשו לא הגיעו למסקנות ברורות או חד משמעיות. חלק מהמחקרים מצאו שיש תועלת מסוימת בטיפולים אלו אך לא ברור האם מדובר באפקט כולל של הטיפול ואמונת המטופל, אפקט פלצבו- אין-בו או באפקט אמיתי. מספר הערכות שנעשו על ידי קבוצת קוקראן סיכמו כי אין בהומיאופתיה כל תועלת מעבר לאפקט פלצבו.

רפלקסולוגיה: הרעיון בשיטה הוא שנקודות מסוימות בידיים וברגליים משקפים איברים שונים בגוף ועל ידי לחץ על אותן נקודות זרימת הדם לאותם איברים משתפרת וכך גם תפקודם כולל תפקוד בלוטות שונות.אין נכון לשעה זו כל תמיכה מדעית בתועלת שבשיטה.

ארומתרפיה – טיפול על ידי ריחות: השיטה משתמשת בתמציות שומני צמחים הניטלים בצורת שאיפה או לעיסוי מקומי ומשמשת להקלה בכאב או להרגעה. תמציות נפוצות הן של קמומילה, לבנדר או תמציות מעלי תה. קיימים מחקרים מבוקרים המצביעים על יכולת אותן תמציות לגרום להרגעות ונעשה שימוש בהם להקלה על עייפות, דכדוך, מתח וחרדה או הפרעות שינה. במחקר שפורסם לאחרונה נמצא כי ארומתרפיה נותנת אצל חולי סרטן אפקט של רגיעה והפחתת מתח ודכאון והפרעות שינה בעיקר בטווח קצר של מספר שבועותועם זאת צוינו מספר תופעות לוואי שליליות אפשריות משימוש בכמויות מופרזות או בשל תגובה אלרגית בשימוש התכשירים לעיסוי עורי.

צמחי מרפא: במחקר שפורסם לאחרונה ובדק את שכיחות השימוש בצמחי מרפא, באופן כללי ולא אצל חולי סרטן נמצא כי כ45%-מהם השתמשו בצמחי מרפא לצד הטיפול המקובל במחלותיהם כששימוש בתה ירוק, שום ובאלו-ורה היו שכיחים במיוחד. במחקר שבדק את השימוש ברפואה משלימה בקרב חולי סרטן נמצא כי 61% מהם השתמשו ברפואה משלימה כששכיחות השימוש הייתה גבוהה יותר בנשים ובבעלי השכלה גבוהה. שימוש בשכיחות גבוהה יותר היה בין חולות בסרטן השד ובתקופה שבין שנה לשלוש שנים לאחר האבחנה. יש לזכור עם זאת כי רוב החומרים המשמשים לטיפול בקבוצת צמחי המרפא לא נחקרו וכי עלולות להיות אינטראקציות, תגובות בין תרופתיות שליליות לשימוש בחומר שאינו מוכר עם חומרים מוכרים הניתנים לכימותרפיה. במחקר שבדק נושא זה ונעשה על חולות בסרטן השחלות שקיבלו טיפול כימי נמצא כי 40%מהן דיווחי גם על שימוש ברפואה משלימה בנוסף לטיפול הכימי כשרובן נטלו מספר תכשירים וביניהם כאלו שעלולה להיות להם אינטראקציה שלילית עם הטיפול הכימי, כך שהשפעתן עלולה להיות בהפחתת יעילות הטיפול הכימי. נדגיש כי מדובר בכל המחקרים שצוטטו כי מדובר במחקרים בודדים יחסית ועל קבוצות מחקר קטנות.

האם אתה ממליץ לחולי סרטן לפנות לרפואה המשלימה ?

לא ניתן, ואין גם כל סיבה, כיום להתעלם מקיום ענף שלם של רפואה משלימה שחלקו מופנה ומיועד לחולים במחלות ממאירות כמו סרטן, למרות שקבלת ה״רפואה המשלימה״ בקרב הממסד הרפואי הרגיל הנה איטית מדי ולא שלמה. חוסר תקשורת זה בין צוותי הריפוי במרפאות ובתי החולים ובין רופאים העוסקים ומוכשרים בתחום זה תוך כדי החלפת דעות שיטות מחקר וביצוע עבודה מסודרת, עלול לגרום לטיפול תת מיטבי שכן הרופאים המטפלים בסרטן, אונקולוגים, לא תמיד מודעים לטיפולים האחרים ולא מכירים אותם בצורה טובה.

בישראל, מקובל השילוב בין הטיפול הקונבנציונלי והמשלים ?

במחקר שפורסם בישראל הובאו מסקנות החוקרים שבדקו צרכים של מטופלים במכון אונקולוגי בהקשר של שימוש ברפואה משלימה שהיו: "רוב המטופלים הביעו עניין בייעוץ עם רופא המטפל ברפואה משלימה במסגרת הטיפול במחלקה האונקולוגית, ולהתנסות בטיפול בצמחי מרפא ובהיבטים תזונתיים". ומסקנות המחקר היו: ״תשאול מטופלים במהלך כימותרפיה לגבי הקשר בין גוף ונפש, עשוי להוות שאלת סקירה לשם זיהוי עניין בהתנסות ברפואה משלימה. שילוב של רופא מייעץ ברפואה משלימה במסגרת מערך הטיפול האונקולוגי, עשוי לסייע במתן מענה לצרכי המטופלים ומצוקותיהם על ידי הכוונה מושכלת של שיטות טיפול ברפואה משלימה, הטבה בתסמיני המחלה והקלה בהשפעות הלוואי של הכימותרפיה".

לרפואה המשלימה יש השפעה על המחלה הממארת ?

השאלות המרכזיות העולות משילוב טיפול ברפואה משלימה עם רפואה מקובלת הן האם הטיפולים המשלימים גורמים לתועלת ברמה הביולוגית או הפיזיולוגית בהקשר המחלה הממארת, ומה סיכויי וסיכוני הטיפול. מצד שני, נשאלת השאלה מה היא התועלת הפסיכולוגית של הטיפול. הסתכלות הרחבה ובתפישת הטיפול הכוללני, המערבי וההוליסטי האינטגרטיבי כאחד,  נודעת חשיבות רבה לשימוש בתחומי הרפואה המשלימה. לכן, נראה כי יש מקום לבירור מעמיק לגבי קיומן של שיטות הטיפול בישראל ובדיקת כדאיות הטיפול ויכולת הניצול המקסימלי של אותן שיטות ע“י הרפואה המקובלת.

למה לא לשלב בין הרפואה הקונבנציונלית והמשלימה ?

אחת הבעיות המרכזיות בתחום הנה הכשרתם וכישוריהם של העוסקים בנושא הרפואה המשלימה לתת טיפול ולהבין את המשמעות, ההקשרים ויחסי הגומלין בין הטיפול המשלים לזה המקובל. למרבה הצער, אין כיום דרישה או פיקוח על המציעים שירותים בתחומים אלו ואין חובת הכשרה מסודרת. במצב עניינים שכזה, כל שנוכל להמליץ הוא לפנות לרפואה משלימה הניתנת או ישירות או בפיקוח ברור ומלא של רופא מורשה, שמשמעותו רופא עם רישיון לעסוק ברפואה. רופא מורשה יכול להבין את הטיפולים המשלימים שהוא מציע ובוודאי שיש לו הבנה בטיפול המקובל שניתן לחולים ויש לו גם את הכלים לבדוק האם ידועות או קיימות סתירות בין הטיפולים השונים. לרופא מורשה יש את היכולת להשתמש לצד הרפואה המשלימה גם בתרופות ״רגילות״ ובכך לייעל עוד יותר את הטיפול. פן נוסף הוא באינטגרציה, השילוב בין הטיפול המשלים לזה הרגיל שכן רופא ״מדבר באותה שפה״ עם הרופאים המטפלים במחלה, האונקולוגיים. כמו כן, וצפוי שגם אלו שלא תומכים בטיפולים משלימים, ויש עדיין כאלו ישתפו מידע והערכות טיפוליות עם רופאים אחרים. ניתן לבדוק האם המטפל ברפואה המשלימה הוא אכן רופא מורשה באתר משרד הבריאות בקישור הזה.

לעמוד הפייסבוק של המיזם לחולי סרטן:

לאתר סרטן אינפו:

 

 

 

 

 

 

 

 

About עדי טל-רוני

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: