Booking.com
בחירות לרשויות המקומיות, יוצר - דוד שי, מקור - ויקפדיה

טיפים לניהול קמפיין בחירות ברשויות מקומיות

הבחירות הבאות לרשויות המקומיות צפויות להיערך ביום כ"א בחשוון ה'תשע"ט, 30 באוקטובר 2018 וההערכות לבחירות מתחילה כבר בימים אלה. מערכת הבחירות הזאת תהיה פעילה ברשתות החברתיות יותר מאי פעם בעבר ועיקר כובד המשקל יופה לכיוון הרשת. מה הם הכלים הרלוונטים לשימושו של המועמד או המועמדת הייעודי? כיצד ניתן לצור הנעה לפעולה? ומה הם הכלים שאפשריים בעידן הרשתות החברתית? אתר המומחה יצא ללקט עצות למתמודדים מ-דורון דוד, הבעלים של משרד הפרסום קליק מדיה.

שלטים במיקומים טובים נחטפים מהר

ישנן מספר מצומצם של חברות המנהלות את השילוט המסחרי באזור מגורכם. לעיתים המדובר בבלעדיות של ספק אחד שרכש את כל השילוט ברשות המקומית הנתונה ולפעמים מדובר ב- 2 עד 3 חברות. שילוט חוצות חשוב ליצירת אווירה ונוכחות של המועמד/רשימה. מיקומים נחשקים (צמתים סואנים,כניסה/יציאה מהיישוב, כביש שחוצה את היישוב) נתפסים מראש והרבה זמן מראש! יש לזכור כי הבחירות נעשות בסמיכות לתקופת חגי תשרי המהווה "פיק" מסחרי/צרכנותי שמוסיף על עומס השלטים במקום. ההמלצה להתחיל התקשרות בהזמנה מראש כשנה לפני הבחירות להבטחת מיקומים (בחלק מהמקומות עדיף אפילו לפני).

ערוך סקר מוקדם להבין מה מציק לציבור

לא מעט נתקלתי במועמדים שבטוחים שביישוב מסוים הבעיה היא בחינוך הקלוקל או בליכלוך של העיר. מניסיוני, כמעט תמיד לאחר סקר ראשוני שייעשה יתגלה שדווקא בתחום עליו לא נתן המועמד את הדעת קיימת מצוקה ציבורית. זיהוי ואיפיון מוקדם של פתרון למצוקה יכול לסייע בביסוס הכנת תוכנית עבודה ייעודית לנושא שתגרום לציבור ש"רק מר ישראלי מבין אותי", או "הגב' ישראלי מציעה את הפתרון לבעיה של היישוב הזה". מעבר לזה, ככל שהאפיון נעשה מספיק זמן מראש ניתן לחשוב על כלי פעולה שיביאו את המועמד לידיעת הציבור.

מגן הציבור או עתירה מנהלית נגד עוולות של העירייה

נניח שהסקר מגלה כי הבעיה הקשה ביותר של אנשי היישוב הא נגד שיטת מדידת הארנונה של העירייה או בעיות תחבורתיות של מסוף אוטובוסים הקיים בסמיכות לשכונת מגורים. בהקשר זה קמפיין ממוקד יהפוך את המועמד/הרשימה מזוהה עם הנושא ובמקרה של הישג גם הכרה ציבורית. בשלב הראשון פועלים באפיקים ציבוריים דוגמת כינוסי תושבים, הפצת עצומות, מכתבי דרישה לשינוי המצב. בשלב השני ובמידה והנושא לא טופל, יש לשקול הגשת עתירה מנהלית. העתירה תייצר רצף כיסויי תקשורתי ותמצב את המועמד כמי שמזהה יותר מכל עם הבעיה ובמידה ותיפתר, עם פתרונה.

ניהול רשתות חברתיות

הבחירות של 2018 יתנהלו כולן במרחב של הרשתות החברתיות. כן, יהיה מקום (בעיקר עבור הקהל הוותיק) למקומנים , אבל עיקר הקמפיין יפעל ברשתות החברתיות. קמפיין שכזה בפייסבוק מאפשר למועמד לטרגט את הקמפיין שלו בדיוק בנקודת היישוב שלו ובכך "להציף" את הפיד של תושבי העיר בחומרים הקשורים למועמד. ניהול קמפיין שכזה צריך לכלול גיוס לייקים לדף עצמו וגם הפצה של פוסטים ממומנים לנושאים בהם טיפל המועמד. העלויות בפייסבוק נמוכות יחסית לתועלת הכוללת גם ניתוח של התנהגות קהל המצביעים האפשרי. 

תוכן ממומן באמצעות אאוטבראיין או טאבולה

שתי החברות הישראליות הללו שוות היום מעל מליארד דולר, מציעים לציבור הקוראים לפרסם תכנים ממומנים על גבי כל הפלטפורמות החדשותיות הקיימות כיום (וואלה,YNET,גלובס,ספורט 5 וכיוצ"ב). במחיר המתחיל ב – 3 סנט להקלקה (התשלום רק על קריאת הכתבה בפועל) באאוטבראיין ו – 12 סנט בטאבולה, מאפשר למועמד לקדם כתבות תוכן שנעשו עליו באתרי מקומות חדשותיים מקומיים או ארציים. יש לקחת בחשבון כי כלי שכזה יכול גם להעצים כתבות שליליות שנעשו בעבר על מועמד מתחרה שמזכירה לציבור על פרשיות בהם היה מעורב בעבר, דפוסי הצבעה וכו'…

דוגמא לקמפיין אאוטבראיין

גיוס מועמדים לרשימה

רשימה למועצת העיר יכולה להיות מוגשת עם כמות מקסימלית של חברי המועצה המכהנים (לדוגמא בישוב מסויים יש 25 חברי מועצה, רשימת המועמד יכולה להכיל עד 25 מועמדים). פעמים רבות אנו נתקלים ברשימות "חסרות" שמוגשות לוועדת הבחירות. ההצעה שלנו היא לנסות ולאתר דרך דפי הפייסבוק הקהילתיים מובילי דעה או לחליפין מקצועות המערבים עיסוק עם תושבי מקום מסויים (מורה נהיגה, ספר, מדריך ג'ודו וכו') שיכולים באמצעות ההכרות האישית  וההשפעה שלהם עם רבים מבני הישוב, לבקש מהם להגיע ולהצביע עבור הרשימה שלהם.

חושבים להתמודד? לתיאום פגישה ראשונית (הקפה עלינו) לחצו פה.

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: