Booking.com
תזונה בהריון, יוצר - Unsplash,אתר -PIXABAY.COM

טיפים תזונתיים מטעם מומחיות HILAYA להריון בריא

נכנסת להריון? מזל טוב! כיצד מכלכלים את הגוף במהלך תקופת ההריון? אתר המומחה יצא לפגוש את המומחיות של אתר HILAYA – קליניקה לתזונת פריון,הריון וינקות, הדיאטניות הקליניות – רוני עמיצור לוי ולירון פז ולאסוף עבורכן טיפים תזונתיים לתקופת ההריון.

אכלי מזון מגוון מכל קבוצות המזון

חשוב להקפיד על תפריט יומיומי מגוון שיכלול מזונות מכל קבוצות המזון :דגנים (שיבולת שועל, שיפון, קינואה), קטניות (עדשים, שעועית לבנה, גרגרי חומוס), ירקות, פירות, דגים, עוף, הודו, מוצרי חלב עד 5%, ושמנים ממקור בריא כגון: טחינה, אבוקדו, שמן זית, אגוזים ועוד.

הקפידי על ארוחות מסודרות

השתדלי לאכול 5-6 ארוחות, בתדירות של 3-4 שעות בין ארוחה לארוחה. חלוקה נכונה ומאוזנת זו, עזור לך לשמור על משקלך, להקל במקרים של בחילות או צרבות,

תקנה תחושה של שובע ורוגע.

במקרים של בחילות ניתן להקל גם באמצעות: הפרדה חלקית של אוכל משתייה, אכילת מזון יבש כמו קרקרים דלי שומן או צנימים בתדירות של 2-3 שעות, הימנעות משתיית משקאות תוססים ומאכילה של אוכל שמן ומטוגן ישפיעו גם הן לטובה.

עלייה במשקל בתקופת ההיריון

משקל תקין לפני הכניסה להיריון ועלייה במשקל בטווח הרצוי עפ"י ההמלצות, מפחיתים את הסיכון ליתר לחץ דם בהיריון, לרעלת היריון (פרי-אקלמפסיה), לסוכרת הריונית, לניתוח קיסרי ולסיבוכים נוספים.על כן, מומלץ לאישה הרה להיות במעקב של רופא ודיאטנית הכולל מעקב אחר משקל, איתור מוקדם של מצב תזונה שאינו תקין וקבלת הדרכה תזונתית בהתאם ל – BMI (משקל חלקי גובה בריבוע) הוא המדד בו משתמשים לקביעת טווח עליה תקין במשקל.

טווח עלייה מומלצת במשקל בהיריון עם עובר יחיד, לפי BMI בתחילת ההיריון

​קטגורית ה-BMI בתחילת ההיריון מצב ה-BMI​ תוספת משקל בכל ההיריון
BMI < 18.5 ​תת-משקל ​12.5-18 ק"ג
18.5 ≤ BMI < 24.9 ​משקל תקין 11.5-16 ק"ג
25≤ BMI < 29.9 ​עודף משקל 7-11.5 ק"ג
30 ≤ BMI ​השמנה 5-9 ק"ג


המעיטי באכילת ממתקים, חטיפים ומשקאות ממותקים

ממתקים, חטיפים ומשקאות מתוקים מספקים בעיקר סוכר, מלח ושומן. מומלץ להמעיט בצריכתם.

המעיטי בשימוש בממתיקים מלאכותיים

באופן כללי מומלץ בזמן ההיריון וההנקה להפחית צריכה של ממתיקים מלאכותיים. הממתיקים האסורים לשימוש בזמן ההריון הם: סכרין וציקלמאט(העוברים שיליה). ממתיק מועדף ומומלץ יהיה סוכרלוז.

רוני עמיצור לוי – דיאטנית קלינית

המעיטי בשימוש במלח ובמונוסודיום גלוטמאט

מומלץ להמעיט בצריכת מלח, העלול לגרום לעליה בלחץ הדם. מומלץ לא לצרוך יותר מכפית מלח ליום. מלח, מצוין על גבי אריזות המוצרים כנתרן מצוין., מומלץ לקרוא תוויות מזון ולהשתדל לבחור מוצרים המופחתים בנתרן כמה שניתן.מונוסודיום גלוטמאט (MSG) מכיל כמות גדולה של נתרן ומצוי במוצרי מזון רבים: אבקות מרק, רוטב סויה, רוטב טריאקי, מוצרי תיבול ותערובות תבלינים. ברשימת הרכיבים התזונתיים המופיעה על גבי אריזות המזון מצוין MSG לעתים קרובות כ-E-621.

על מנת לצמצם את השימוש במלח או במונוסודיום גלוטמאט ניתן לעשות שימוש בעשבי תיבול (פטרוזיליה, כוסברה) ובתבלינים שאינם מעורבבים עם מלח, כגון בצל, שום, פלפל, פפריקה וכמון.

לירון פז – דיאטנית קלינית

המעיטי בצריכת מוצרים המכילים קפאין

קפאין הוא חומר מעורר העובר שליה, ולעובר אין יכולת לפרק אותו. כמה מחקרים מצאו קשר בין צריכת יתר של קפאין לבין הפלות, פגות ומשקל נמוך של התינוק בלידה.

בנוסף, הקפאין כחומר מעורר מעלה את לחץ הדם, מאיץ את הדופק ועלול לפגוע בהרגלי השינה של האישה ושל העובר ברחם.

מומלץ להימנע מצריכה של משקאות אנרגיה, קפה טורקי, קפה שחור וקפה בוץ המכילים כמות קפאין גדולה. כמו כן מומלץ להגביל צריכה של שוקולד ושל משקאות המכילים קפאין, כגון משקאות קפה לסוגיו, תה, קוקה-קולה וקקאו עד שלוש כוסות ביום.

לפגישה אישית עם תזונאית קלינית, מתמחה בליווי הריון, לחצי כאן

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: