Booking.com
דוגמא לפתק לבחירות המקומיות בנתניה

יומן השנה של המועמד המוניציפלי

כל חמש שנים נערכות בישראל מערכת בחירות לראשויות הבינעירוניות. זהו נתון ברור וידוע. אבל מה קורה 90 יום לפני שהן נערכות, איזה אירוע מסתורי וחגיגי מתרחש ביום ה 66 שלפני המועד לבחירות ומהו תהליך "שליפת ספר בוחרים" משרד עורכי הדין "ויינברגר ברטנטל ושות' ממשיך ללוות את תהליך הבחירות המוניציפליות. כתבה שנייה בסדרה.

מאת: רון קסלר

מי מאיתנו לא זוכר איך חיכינו כולנו לסגירת הרשימות ב 6 לדצמבר 2012, ואיך המערכת הפוליטית כססה ציפורנים האם לבני, שלי או יאיר יתאחדו. אז מסתבר שממש כמו לכנסת גם למערכת המוניציפלית יש תאריכי ברזל. צפופים יותר, מפורטים יותר ומסתבר שיכולים לגרום למפצים פוליטיים מקומיים לא קטנים. "עכשיו מתחילה התעוררות של המערכת " מסביר עו"ד עמיחי ויינברגר. בצד המהלכים הפוליטיים ישנם מהלכים בירוקרטיים שמטרתם להגיע מוכנים ליום הבחירות הקובע 22.10.13".

שליפת ספר הבוחרים – 19.5 ( 150 ימים לפני הבחירות)

עו"ד ינור ברטנטל מפרט:

"ביום ה-150 שלפני הבחירות יכולה המדינה להעביר לכלל המתמודדים מי הולכים כנראה להיות בעלי זכות הבחירה. כל מי שרוצה להתמודד מגיש בקשה מיוחדת למפקח על הבחירות בבקשה לשלוף את ספר הבוחרים ברשות מסוימת".

למרות שיכולים להיות עדיין שינויים?

" כן, אבל עדיין מדובר בנתון ממש חשוב. שם יש נתונים: מיהם בעלי זכות הבחירה והיכן הם הולכים להצביע. המועמדים רוצים להתחיל עבודת איתור, כדי שביום הבחירות תהיה הנעה. המועמד רוצה לראות מי הבוחרים שלו, מי הפוטנציאליים ומי לא רוצים לבחור בו בכלל, כדי שביום הבחירות ישלפו את הרשימות כדי לוודא בטלפון או בהנעה להביא אנשים לקלפי".

"חשוב להוסיף שביום ה-140 כבר אפשר להתחיל לקבל את ספר הבוחרים", מוסיף עו"ד עמיחי ויינברגר.

מתפטרים מהעבודה – מתחילים קמפיין 17.7 ( 90 ימים לפני הבחירות)

כמו בבחירות לכנסת גם בבחירות העירוניות יש מועד קבוע בחוק בו מחויבים מתמודדים שצריכים אז להתפטר מעבודתם, למשל עובדי מדינה, מתמודדים שצריכים לצאת לחופשה ללא תשלום. "היתרון במערכת הבחירות המוניציפלית היא שלרוב היא אינה מוקדמת ולכן אין בהילות בצורך בהתפטרות, כפי שלעיתים קורה בבחירות הארציות". מדגיש עו"ד ינור ברטנטל.

למקומות היכון, רוץ! – קביעת הסיעות שרצות 9.8 ( 66 ימים לפני הבחירות)

בזמן שרוב עם ישראל יהיה בים או ימלט מהחום הגדול, יתקיים האירוע הפוליטי הגדול ביותר במערכת הבחירות המקומית. בישיבה חגיגית מתכנסות הסיעות המכהנות בבניין המועצה וכל סיעה מכריזה מיהם חבריה. "זו הדרמה הפוליטית האמיתית" מפרשן עו"ד ינור ברטנטל. חברי מועצה עוברים ממפלגה למפלגה ומעבירים את המנדטים שלהם. ממש כפי שכולנו חיכינו ל 6 לדצמבר זהו היום הקובע לקביעת מפת הסיעות והמתמודדים שלה כפי שהן במועצה היוצאת. הרשימות עצמן מוגשות בשלב מאוחר יותר כפי שנפרט בהמשך".

אלה הבוחרים! – קביעת ספר הבוחרים הסופי 3.9 ( 40 יום לפני הבחירות)

השלב המהותי הבא הוא ביום ה-40, שבו נחתם ספר הבוחרים באופן סופי. מי שעד ליום הזה לא נכלל בספר הבוחרים – לא יוכל לבחור באותה רשות. זהו גם תאריך חשוב לנבחרים "מסביר עו"ד ויינברגר בניגוד לדעה הרווחת לפיה עד חצי שנה לבחירות חייב המועמד להיות רשום כגר באותה רשות, העובדה הנכונה היא שאם עד ליום ה-41 לפני הבחירות הוא הצליח להיכנס לספר הבוחרים של אותו ישוב הוא יוכל להתמודד".

מגישים רשימות! – הגשה רשמית של הרשימות המתמודדות ( 33-34 ימים לפני הבחירות 11-12.9)

"לרוב זהו 35 ימים לפני הבחירות אבל השנה זה הוקדם בגלל סוכות" מסביר עו"ד עמיחי ויינברגר. מדובר ביום בו מגישים את החוברת עם המועמדים לראשות ולרשימה. זה יום מאוד מתוח כי הוא למעשה קובע איך תראה מערכת הבחירות באופן סופי".

יכולות להיות תזוזות בין היום ה-66 ל-35?

"בוודאי. הרשימה נחתכת עד ליום ה-35. זה היום שבו קובעים את הרשימה ועד אז יכולים דברים להשתנות."

תשמור את העודף! – חתימת הסכמי העודפים – 13.10 ( 10 ימים לפני הבחירות)

הבחירות העירוניות ידועות בשיעור הצבעה נמוך מה שהופך את הסכמי העודפים לדרמטיים והרי גורל עבור מועמדים רבים. בין עשרות קולות עד מאות קולות יכולות לקבוע תחילתה של קריירה או סיומה של אחרת. מסתבר שהאסטרטגיות שראינו בריצה לכנסת ה 19 היא כסף קטן לעומת מה שנראה במערכות הפנימיות פה.

עו"ד ינור ברטטנטל ועו"ד עמיחי ויינברגר

עו"ד ינור ברטטנטל ועו"ד עמיחי ויינברגר

לסיום, חשוב לרשום בצד:

22.10 – יום הבחירות עצמו

5.11 – מועד שני במועצות ובעיריות בהן יש צורך

לאתר ברטנטל וינברגר

About רון קסלר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: