Booking.com
יועץ קרקע וביסוס
יועץ קרקע וביסוס מקדים ובוחן השטח

יועץ קרקע – למה זה חשוב?

מה זה בעצם ייעוץ קרקע וביסוס ולמה חשוב לשכור את שירותי יועץ קרקע מוסמך?

ישבנו עם מוטי יוגר, מהנדס מוסמך ובעל חברת היעוץ ההנדסית אינג' מ.יוגר לשיחה על החשיבות של בדיקות קרקע מקדימות לפני התחלת פרוייקטי בניה – מסחרים ופרטים כאחד. מוטי פעיל בתחום הנדסת הקרקע מאז שנת 1981 והנו בוגר המכון הפוליטכני של ניו-יורק בתארי B.Sc בהנדסה אזרחית ו– M.Sc בהנדסת קרקע, מרצה לשעבר באקדמיה ובעל חברת יעוץ בתחום המיעצת ומלווה פרויקטים ציבורים, מסחריים ופרטים רבים בארץ ובעולם (עוד על מוטי יוגר, פה).

מה זה בכלל יעוץ קרקע וביסוס?

יועץ קרקע וביסוס

יועץ קרקע וביסוס מקדים ובוחן השטח

יעוץ קרקע מתייחס וממליץ על אופן הביסוס של התשתית ובכדי למנוע סחף או שקיעה עתידיים.

תחום זה הנו נגזרת של תחום הגיאוטכניקה ולרוב המקצוע נרכש מתוך לימודי הנדסה במוסד אקדמי מוסמך, אולם ישנם גם מוסדות אחרים המעניקים תעודה בתחום זה.

באופן טבעי כל קרקע הנה בעלת מאפיינים פרטניים קבועים (חול, סלע, חמרה, גיר וכו') ודרישות סטטיקה ודינמיקה משלה, אולם הקרקע יכולה להגיב ולהתנהג באופן שונה כאשר הסביבה משתנה בין אתר ואתר. לכן, בחינה נקודתית, מקצועית הלוקחת בחשבון את כלל ההיבטים ומתבססת על סקר קרקע גיאולוגי וקידוחים חיונית ביותר.

המלצת ודו"ח יועץ הקרקע מתייחסת לתשתית המתוכננת (קונסטורקציה כמבנה, בית, כביש, גשר וכו') ומתבססת על בחינה גיאולוגית מעמיקה של סוג הקרקע ומאפייניה הסביבתיים. לשם כך, מתבצע סקר סוג הקרקע וסביבה, נבחנות חלופות ביסוס ומוצגת המלצה מפורטת לגבי שיטות ועומק הביסוס ובהתחשב בתשתית הקונסטרוקציה המתוכננת כאמור.

יועץ הקרקע, יהיה הסמכות המקצועית שתבחן את תנאי הסביבה ותגבש פתרון שימנע נזק עתידי לתשתית ותבטיח כי השקעתכם לא תרד לטימיון.

למה צריך את זה והאם זה חובה?

אין חובה חוקית לשכור שירותי יועץ קרקע וביסוס – זאת היות ומהנדס הבניין (מהנדס קונסטרוקציה) אמור לספק מענה גם בתחום זה. עם זאת, בהחלט זכותכם לשכור שירותי יעוץ כאלו בנפרד.

אולם היות ויעוץ קרקע דורש רקע והתמחות נפרדים והעומדים בפני עצמם – רצוי ומומלץ לוודא כי לכל הפחות מהנדס קונסטרוקציה שלכם עצמו מוסמך בתחום ו\או שוכר שירותי יעוץ קרקע מוסמכים וכולל את חוות הדעת המקצועית שלו בתוצר שהוא מספק לכם. שהרי, לכל קרקע ובהתאם לתנאי הסביבה באתר נדרש להציג פתרון ביסוס שונה כגון קלונסאות, קידוח בסלע, דוברה (רפסודה), שילוב קלונסאות מתחת לדוברה וכו' ויש חובה לעמוד בתקינה הישראלית בתחום וכון לתת מענה לדרישות הסטטיקה והדינמיקה של הקרקע.

חשוב לזכור, רק יועץ קרקע מוסמך לקבוע את שיטות ועומק ביסוס היסודות ובכך לערוב לכם כי הבית שתבנו לא ישקע או יזוז בעתיד ובגלל תנאי סביבה בלתי-תלויים. יתר על כן, תחום ביסוס המבנים אינו דינאמי במיוחד ולמרות שמדי פעם מוצגים פתרונות חדשים ויצירתיים לבעיות קרקע, לידע האקדמי המוסמך ולניסיון הנצבר חשיבונת עליונה.

ואם אפשר רגע של פרגון עצמי, אז באתר חברת אינג'. מ.יוגר ניתן למצוא הרבה מידע בנושא.

במה כרוך התהליך של יועץ הקרקע ומהן העלויות?

ייעוץ קרקע וביסוס

ייעוץ קרקע וביסוס

שרות ייעוץ קרקע וביסוס כולל את סקר הקרקע, בחינה סביבתית, יעוץ ראשוני לאופי ועומק היסודות לביסוס וכן ליווי בפועל של העבודות בשטח.

בפועל, יועץ קרקע אמור להיות עם הכשרה מתאימה בתחום הגיאולוגיה וזאת כדי שיכול לפקח בשטח על קידוחי הנסיון ואשר בעקבותיהם יוצג "שדה המדגמים" שישולב בדו"ח הקרקע הראשוני והכולל גם המלצה לאופי ועומק הביסוס הנדרש. בדיקות השטח יכולות להתבסס על בדיקת S.P.T או קידוחי עומק מלא וכן דגימת קרקע.

לאחר שמהנדס הקונסטרוציה מסיים את תוכנית הביצוע, יועץ הקרקע מוסיף את אישורו ובהתאם לממצאים שהציג מוקדם יותר. לרוב, מתקיימת בשלב זה החלפת טיוטות ורעיונות ועד לגיבוש סופי של תוכנית לביצוע מאושרת.

במרבית המקרים, ייעוץ הקרקע והביסוס גם ילווה את הביצוע בפועל וזאת בהגעה לאתר העבודה וכדי לוודא כי הקבלן מיישם את המלצות יועץ הקרקע. בהתאם לממצאים בשטח, יועץ הקרקע יכול להציג דו"חות ביניים עם התרעות או הערות ו\או דו"ח סופי לאישור הביצוע.

בנוסף, את התהליך מלווים מסמכים משפטיים ודו"חות המהווים הנחיות מקצועיות מחייבות לבעלי המקצוע הנוספים המעורבים בפרויקט ולכן יועץ קרקע מקצועי ילווה את עצמו עם סיוע משפטי וטכני כנדרש – וודאו זאת מראש!

עלות היעוץ יכולה לנוע מכמה אלפי שקלים בודדים ועד סכומים גדולים הרבה יותר ובמקרה של פרויקטים ציבוריים או מסחריים בהיקפים גדולים כמו גשרים, מחלפים, בניני משרדים וכו'. הסיבה לעלויות הגבוהות היא הצורך באיש מקצוע מוסמך המביא עמו נסיון רב שנים, ידע מצטבר, הבנה מעמיקה של התקנים והיכולת להציג סקירה והמלצות לפעולה ובהתאם למסגרת הפרויקט.

בפועל, פרוייקטי יעוץ קרקע וביסוס יכולים לעמוד על היקף של עשרות, מאות ואף אלפי שעות עבודה ולכן העלויות בפועל אינן כה גבוהות.

האם יועץ קרקע הוא גם יועץ קידוח וקונסטרוקציה?

לא.

חשוב להבדיל בין אנשי המקצוע השונים הדורשים תחומי התמחות והתמקצעות נפרדים. עם זאת, ישנן חברות המספקות שירותי כולל המספק מענה שלם ללקוח – אולם חשוב לוודא כי עבור כל תחום, איש המקצוע הרלבנטי – קרקע, קידוח, בניין (קונסטרוקציה) – מספק מענה פרטני, מוסמך וממוסמך.

מהנדס הבניין (קונסטרוקציה) הנו הגורם המספק מענה לתכנון האדריכלי של המבנה מבחינת עומסים, אופי הקרקע, דרישות תכנוניות אחרות, תקנים ותקנות מחייבים וכו'. לרוב, הוא הגורם המשלב בין הסמכויות המקצועיות הנוספות בתחום יעוץ הקרקע, הקידוח, אינסטלציה, חשמל, עיצוב פנים ועוד. כפועל יוצא של כל אלו, יציג תוכנית שלד, בניה, שילוב תשתיות פנים וחוץ ועד לשלב סיום.

אעיר, כי יועץ הקרקע גם אינו משפטן ולכן חשוב לוודא כי בנוסף לסקר שהוא מציג המסמך המקצועי שלו יהיה כזה שיבטיח לכם את התמורה המקצועית ארוכת הטווח הנדרשת לכם.

נסכם, אז מה הטיפים החשובים?

מ.יוגר יועצי קרקע

יסודות וביסוס מבנים בקרקע – מ.יוגר יועצי קרקע

ראשית, לשכור שירותי יעוץ קרקע!

על מה הייתי שם דגש –

  1. יועץ קרקע מוסמך – בדקו את התעודות שלו.
  2. מה הרקע האקדמי והכרותו עם החוקים, התקנות ותקנים הישראלים והבינ"ל.
  3. איזה וותק וניסיון מקצועי מוכח יש לו? אל תהססו לבקש הפניות.
  4. בדקו ניסיון ספציפי לסוג התשתית והפרויקט שאתם מתכננים.
  5. האם יש לו ליווי משפטי וטכני המאפשר לו לספק לכם את חוות הדעת, הדו"חות והליווי הנדרשים?
  6. מה כוללת תכולת הליווי  – סקר קרקע וסביבה, המלצות אופי ועומק ביסוס יסודות מפורט, ליווי ואישור תוכנית הקונסטרוקציה, ליווי בפועל והצגת דו"חות ביניים ואישור סופי.

אני לא סתם מכביד ומסבך את תהליך הבחירה, עם נסיון של מעל 30 שנה בפרוייקטי תשתית מורכבים בישראל ובעולם לומדים את החשיבות של כל אחד ואחד מהסעיפים הללו אצל איש המקצוע הנבחר.

מילה לסיום?

כן, בהחלט הייתי רוצה להדגיש בפני מי שקורא את הראיון הזה את החשיבות ביעוץ קרקע מתאים – אל תחסכו ואל תאלתרו פתרונות ובכך תסכנו את הנכס היקר ביותר שתרכשו מעולם: הבית שלכם! לצערי ויותר מפעם אחת, מגיעים אלי אזרחים במצוקה ולאחר שחלום חייהם נסחף או שקע בכלל תכנון לקוי של היסודות.

עבורי, התחום הגיאוטכני הוא תשוקה והנאה צרופה – מקווה שהצלחתי להעביר חלק מהסיפוק שלי גם הלאה.

About AhoyIT

אסטרטגיית אינטרנט לעסקים וארגונים - שיווק, מיצוב, SEO, SEM, PPC, SMO ותשתיות לטובת יצירת נוכחות רשתית מאוזנת התורמת לגידול פעילות העסק ולא משעבדת אותו.
‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: