Booking.com
לגור עם סבא בסבבה, אתר - PIXABAY.COM,צלם - geralt

כאן גרים בסבבה עם סבא

אולי הפרסום הכי מעניין שפספסתם בשבועות האחרונים: לפני מספר שבועות יצאה לדרך יוזמה חדשה המציעה לסטודנטים להתגורר ללא עלות עם זקנים בודדים. לא מעט גבות הורמו נוכח הרעיון החדשני של משרד השיכון, בשיתוף עם התאחדות הסטודנטים והמשרד לאזרחים ותיקים. נפגשנו עם ניר יששכר, מנהל 'פורום קול הדורות' הפועל למען צמצום הפערים הבין-דוריים בישראל כדי לשמוע ממנו קצת יותר על הפרויקט המיוחד והאנשים הלוקחים בו חלק.

מאת: חני שניידר

 

ספר לנו קצת על הפרויקט – מי עומד מאחוריו?

פרויקט 'כאן גרים' הינו פרויקט מגורים חברתי וחדשני במסגרתו סטודנטים יתגוררו בבתיהם של אזרחים ותיקים. מטרת הפרויקט היא בראשונה לחזק את הקשר בין דור מייסדי הארץ ודור העתיד, מתוך אמונה כי מפגש ייחודי זה יהווה במה לשיח משותף ויספק ערך מוסף לשני הצדדים. הפרויקט, שהחל כיוזמה של משרד השיכון והבינוי בשיתוף עם התאחדות הסטודנטים והמשרד לאזרחים ותיקים, צבר תאוצה, וכבר בשבועות הקרובים יחלו סטודנטים להתגורר עם אזרחים ותיקים.

 

למה שסטודנט צעיר ואדם זקן ירצו להתגורר יחד?

הפרויקט מציע לשני הצדדים הרבה יותר מסתם חדרים שכנים באותו הבית. הוא מציע מענה לצרכים הבוערים ביותר בקרב שתי האוכלוסיות – מצד אחד לתופעת הבדידות הנפוצה בקרב אזרחים ותיקים החיים בגפם, ומצד שני למחירי הדיור הגבוהים איתם נאלצים להתמודד הסטודנטים, החיים ברובם בשכירות.

המשרד לאזרחים וותיקים מדווח על פניות רבות מצד האזרחים בנוגע לבדידותם. הפרויקט הזה בעצם נותן לכך מענה מיידי, זול ונוח עבור האזרח הוותיק, שזוכה להפיג את בדידותו, לצד החששות המלווים את הבדידות.

הסטודנט מצידו יכול למצוא קצת שקט כלכלי בסידור הזה, שיאפשר לו להתרכז בלימודיו. לפי נתוני סקר הסטודנט האחרון, אותו התאחדות הסטודנטים עורכת מידי שנה, הנטל הכלכלי הכי כבד על סטודנטים הוא שכר הדירה, שמהווה 34% מההוצאה החודשית שלהם בממוצע. הסטודנטים שישתתפו בפרויקט יזכו במגורים חינם וכן במלגה על סך 8,000 ₪ בתמורה לקיום 120 שעות של פעילות חברתית עמם במהלך השנה.

 

האם הפרויקט יכול לחולל שינוי גם בטווח הארוך?

בעידן המרחבים האישיים והריחוק מהמגע האנושי, מדובר בפרויקט משנה מציאות, שיכול לתת ‏עולם ומלואו לאלו המשתתפים בו.‏‏ הוא מעניק לשותפים בו את האפשרות לבוא הביתה ולהרגיש משמעותי. לגלות וללמוד כל יום דברים חדשים רק מתוקף המגורים המשותפים. הוא מאפשר לסייע לזולת, להרגיש שאתה תורם לשני, מבלי להקריב את עצמך. אין ספק שזוהי תחילת הדרך, אך זוהי גם הדרך הנכונה, בה אנחנו צריכים להמשיך לצעוד. אם הפרויקט יצליח, נוכל להתחיל ולשנות את המרקם החברתי שלנו. לא עוד סטודנטים שדואגים רק ‏לעצמם, ולא עוד זקנים שחיים לבדם. כעת נשאר רק להאמין שאנחנו מסוגלים להביא לשינוי אמיתי, ‏ולראות את הפרויקט הזה גדל ומצליח.‏

 

קול הדורות

קול הדורות

 

איך מוודאים התאמה בין השותפים לעתיד? קשה למצוא תחומי עניין משותפים

כמו בכל מגורים משותפים, כימייה בין שני האנשים שעתידים לגור יחד היא מאוד חשובה.

במקרה הזה מציאת הכימיה הראשונית היא קצת יותר מאתגרת, ולכן את הפרויקט מלווה צוות של רכזים מקצועיים, אשר עורכים ראיונות אישיים הן לסטודנטים והן לאזרחים הוותיקים. בסוף התהליך יימצא השידוך הטוב ביותר בעזרת תיאום ציפיות בין הצדדים והיכרות ראשונית עוד בטרם הכניסה לדירה. ומהר מאוד ימצאו השניים תחביבים משותפים, ואף נושאי שיחה רבים.

האם עוד ניתן להצטרף לפרויקט? כיצד עושים זאת?

בוודאי! עד כה נרשמו מאות סטודנטים וותיקים לפרויקט והתהליך עדיין בעיצומו.

סטודנטים יכולים להירשם באתר התאחדות הסטודנטים הארצית- www.nuis.co.il

ואזרחים ותיקים יכולים להירשם באמצעות מוקד המידע של המשרד לאזרחים ותיקים בטלפון: 8840*

לאן הפרויקט הזה הולך? מה צפוי לו בעתיד?

כרגע מדובר בפיילוט בו משתתפים השנה 400 סטודנטים ואזרחים ותיקים. והתקווה היא כמובן להמשיך ולהתרחב משנה לשנה. כל הגופים והאנשים הפועלים בפרויקט מחוייבים לחלוטין לתהליך ומודעים לחשיבות של הצלחתו לעתיד הפרויקט.

לפרטים נוספים: https://www.facebook.com/kolhadorot

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: