Booking.com
נמלים,קרדיט ויקיפדיה

כיצד מדבירים את המזיקים בבית?

אין בית ה"מחוסן" מפני מזיקים, בין אם זו דירה בבניין, משק חקלאי, או בית צמוד-קרקע. המזיקים מקיפים אותנו, עפים, עוקצים, מוצצים את דמנו ואף עלולים להדביק אותנו במחלות. שגיא אגרנט, הבעלים של חברת ההדברה אגרנט ארנון, מדביר מורשה ומנוסה ודור המשך של אנשי מקצוע מנוסים עושה סדר בנושא ההדברה ועונה על השאלות שמטרידות את כולנו: מה הם סוג המזיקים הנפוצים בבתי מגורים (יכול להיות שיש לי טרמיטים בבית)? האם הדברה ביתית מספיקה ומתי כדאי להזמין מדביר? מה השאלות החשובות שצריך לשאול כשבוחרים מדביר, ממה חשוב להיזהר וגם נותן טיפ קטן להדברה ביתית. 

מאת: חני שניידר

מהם סוגי המזיקים הנפוצים בבתי מגורים?

היצורים המוגדרים כמזיקים, ברובם, הינם חרקים, אולם גם עכברים וחולדות (ממשפחת המכרסמים), נחשבים למזיקים. ניתן לחלקם לשתי קבוצות עיקריות: מזיקים טורדניים (טרמיטים, זבובים, נמלים, לטאות, דג הכסף) למול מזיקים נושאי מחלות (יונים, עטלפים, מכרסמים, עקרבים, קרדית אבק הבית). הרשימה המלאה של מזיקים נפוצים בדירה הינה ארוכה מאד, אבל הבולטים שבהם הם התיקנים (שאמנם הם האורגניזם הכמעט-יחיד היכול לשרוד ניסויים אטומיים וקרינה רדיואקטיבית, אבל אין זה מנחם כשאחד כזה מגיח מפתח הביוב), נמלים (המגיעות לכל פינה בבית, בה יימצא פירור מזון), עכברים וחולדות, טרמיטים (החיים באדמה, וניזונים מעץ ומוצריו, למשל, נייר) ומזיקי העץ האחרים – הליקטוס ויקרונית הרהיטים – אשר, כפי שניתן להבין משמם, מזיקים לרהיטים ועלולים להפוך למטרד רציני, אם לא יודברו בזמן. הטרמיטים ומזיקי העץ ניזונים מכרסום עץ ולכן נפוצים בעיקר בבתים עשירים בעץ, המהווים מקלט אידאלי בעבורם ומקור מזון זמין.
 

באילו מקרים הדברה ביתית מספיקה ומתי כדאי להזמין מדביר?

לכאורה, תכשירי הריסוס הביתיים מאפשרים את הפתרון המהיר והזמין ביותר לבעיית המזיקים. אבל, בשורה התחתונה, מדובר בפתרון זמני בלבד המספק טיפול חירום ראשוני, מכיוון שעוצמת החומרים הפעילים בתכשירים הביתיים היא נמוכה. היות ומדבירים מקצועיים מחזיקים בהיתרים וברישיונות לעסוק בתחומם ולעבוד עם רעלים, הרי שהריסוסים בהם הם משתמשים חזקים מאוד, ולאחר עבודת הדברה מקצועית, יוכלו בעלי הבית ליהנות ממרחב נטול חרקים או מזיקים, לפרקי זמן ממושכים יותר (שנעים בין כמה חודשים ועד לשנה – תלוי בסוג ההדברה שבוצע). יתרון בולט נוסף בהזמנת שירותי הדברה ותיקים ומקצועיים, הוא רמת הניסיון של המדביר והידיעה ממה וכיצד יש להיזהר.
אילו סוגי הדברה מוצעים בשוק וממה חשוב להיזהר?

הדברה כימית – חומרים כימיים כ-DDT, חומרים מיקרו-קפסולריים (המתפרקים לאחר זמן לפעולה ארוכת טווח) וחומרים אנטי-קאוגולנטים (הפוגעים בקרישת הדם של המזיקים). הדברה זו דורשת מיומנויות של מדביר מורשה ומנוסה, מכיוון ששימוש לא נכון בחומרים עלול לגרום נזק רב. בשנים האחרונות, עם התפתחות המודעות הסביבתית, טרנד ההדברה הירוקה הלך וצבר פופולאריות. "הדברה ירוקה" נחשבת לכזו אשר איננה מזהמת ואיננה פוגעת באדם או בסביבה. חשוב להבין שהמונח אינו מדויק לחלוטין. הדברה כזו מבוססת על שילוב של חומרים טבעיים (למשל, חומרי הדברה על בסיס פירות הדר, חומרי הדברה על בסיס פרומונים וכד') אך הם עדיין מכילות רכיב כימי כלשהו. היתרון של חומרי הדברה מסוג זה טמון במינון החומרים הרעילים. הדברה "ירוקה" באמת היא הדברה ביולוגית – כלומר, האדם מתערב בצורה יזומה במערכת האקולוגית ובכך למעשה שולט על המזיק (למשל, שימוש בשממיות על מנת להדביר חרקים מעופפים וכד').

ארנון אגרנט

שגיא אגרנט

מה הם הסיכונים בהדברה "שגויה"?

בתחילת שנת 2014, התבשרנו על מותן המיותר של אביגיל גרוס בת הארבע ואחותה יעל בת השנה וחצי, שמצאו את מותן בעקבות חשיפה לחומר הדברה בבית המשפחה בירושלים. אחיהן נאבקו על חייהם. הסיבה? איוד בגז פוספין, המשמש להדברה נגד חרקי מזון ומזיקי עץ. מקרה זה, מוכיח יותר מכל, כי הדברה ראוי שתעשה על ידי אנשי מקצוע מנוסים, בעלי הרישיונות המתאימים (במקרה זה, רישיון איוד בגז) בנוסף לרישיון ההדברה הסטנדרטי, בו מחויב כל מדביר מקצועי.

איך בוחרים חברת הדברה אמינה?

כיוון שמדובר בבריאות שלך ושל משפחתך, אל תתבייש לשאול את המדביר לפני הזמנתו:

  1. האם למדביר יש רישיון הדברה סטנדרטי? האם הוא חבר בארגון המדבירים?
  2. באילו חומרים הוא מתכוון להשתמש?
  3. האם יש לו רישיון להשתמש בחומרים האלה?
  4. כמה שעות/ימים אין להיכנס לבית לאחר ההדברה?
  5. מה הן התופעות הפיזיות שעלולות להצביע על הרעלה מהחומרים בהם השתמש?

מדביר מקצועי, מנוסה ואמין, יענה לך על השאלות בחפץ לב ובפירוט.
ולסיום, טיפ להרחקת נמלים בשיטה ביתית: שוטפים ריצפה? הוסיפו 5 טיפות שמן אתרי מנטה חריף ופקק חומץ אל המים והסבון והתחילו לשטוף. הריחות החזקים ירחיקו את הנמלים, שחוש הריח שלהן מפותח במיוחד.

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: