Booking.com
התמודדות עם חרדה, יוצר - tookapic, אתר - PIXABAY.COM

כיצד מתמודדים עם חרדה?

חרדה זו תגובה לאיום קיומי שלא קיים, לסכנת חיים שלא קיימת!
כ – 10% מהאנשים חווים חרדה ברגע זה, כ – 70% מהאנשים חוו חרדה בשלב כל שהוא בחייהם. אחוז האנשים שחווים חרדה עולה לאחר תקופות או מצבים של סכנה וחוסר וודאות קיצוני כגון: מלחמה, מחלה, תאונה וכן עולה גם עוצמתה, משך הזמן והתדירות שלה.
כל אחד יכול לחוש חרדה בכל שלב בחיים. בדומה לשפעת היא יכולה לתקוף כל אחד אך יש אנשים רגישים יותר ויש חסינים יותר. החרדה יכולה להופיע מילדות וללוות אדם במהלך החיים והיא יכולה להופיע פתאום באמצע החיים. לפעמים אנשים מקשרים את החרדה לאירוע מסוים כגון: תאונת דרכים, מחלה, היתקעות במעלית, טיסה עם הרבה טלטולים ולפעמים מספיק ששמעו סיפור על מישהו שקרה לו משהו. החרדה יכולה להופיע מיד לאחר האירוע או לאחר שעבר זמן רב או גם להופיע בלי שום סיבה מובנת. חרדה יכולה להיות ספציפית כשהנפוצות יותר הנקראות גם פוביות הם: חרדת טיסה, קהל, גבהים, מרחקים, מבחנים, בעלי חיים, מחלות, מקומות סגורים חושך ועוד. החרדות יכולות להיות כלליות עם התקפים ללא סיבה.יצאנו לפגוש את ד"ר אורה גולן לקבל הסבר וטיפים להתמודדות עם חרדה.

החרדה תמיד קשורה לתחושה של חוסר וודאות ואיבוד שליטה.
מטופלים מתארים התקפי חרדה עם סימפטומים קשים שבדרך כלל נמשכים זמן קצר בין שניות לדקות ותחושת חרדה ואי נוחות בגוף שיכולה להמשך שעות, ימים ואף יותר. הסימפטומים האופייניים לחרדה: תחושת לחץ, דופק מואץ, קוצר נשימה, תחושת חנק, תחושה שהולכים להתעלף, התעלפות, בחילות, הקאות, שלשולים, הזעה מוגברת, יובש בפה, מועקה, תחושת לחץ בראש, תחושת מתח עצום, כאבים ואי נוחות בגוף. הסימפטומים של החרדה דומים לסימפטומים של התקף לב וגורמים לבהלה רבה. רוב המטופלים מתארים שהגיעו לחדר מיון עקב התקף חרדה מחשש שיש להם התקף לב.

תופעת לוואי אופיינית לחרדה זו חרדה מהחרדה. כלומר גם כאשר אין התקף חרדה יש חרדה מתי יופיע ההתקף. החרדה שוחקת, מתישה ויוצרת תקיעות. מטופלים מתארים שהם חוששים לעשות דברים כי חוששים מההתקף הבא. חלקם חוששים להתרחק מהבית, חלקם להישאר לבד בבית, להיות בנוכחות אנשים או לבד ללא אנשים. אנשים שסובלים מחרדות במשך שנים מתארים שהחרדה משנה את צורת הביטוי שלה במהלך השנים.
אנשים שאינם סובלים מחרדה מתקשים להבין ולהכיל את הסובלים ממנה. לפעמים מתוך רצון לעזור חושבים שזה משהו קטן שאפשר להתגבר עליו וזורקים הערות שרק מחלישות כגון: מה אתה עושה מזה כזה סיפור, פשוט תתמודד, קצת אומץ, פשוט תרגעי או הערות הפוכות אל תעשי כי מה יקרה אם פתאום תהיה לך חרדה, אל תנסה אתה יודע שאם תהיה לך חרדה לא תוכל להתמודד. החרדה גורמת להסתגרות ולסגירות או לתלותיות ולאובדן העצמאות.
ד"ר אורה גולן, קרדיט צלם: משה שי

ד"ר אורה גולן, קרדיט צלם: משה שי

טיפים:
ההמלצות מיועדות לתת כלים להתמודדות עם התקף חרדה אך אינן מהוות תחליף לבירור או המלצות רפואיות.
  • חשוב מאד להקפיד על שינה בשעות הלילה, תזונה מאוזנת וסדירה ופעילות ספורטיבית 3-4 פעמים בשבוע שיפחיתו או יעלימו התקפי חרדה. מחסור בשעות שינה, בפעילות ספורטיבית ותזונה לא תקינה יחריפו את החרדות.
  • מאחר וחרדה זו תגובה לאיום קיומי שלא קיים כל הסימפטומים הם למעשה תגובה פיזיולוגית של הגוף לסכנה. במצב של סכנה אמיתית נגיב באחת משלוש האפשרויות: בריחה, תקיפה או קיפאון. לכן כאשר חשים התקף חרדה הגוף מגייס הרבה מאד אנרגיה כדי להתגונן. אנרגיה זו מיועדת להשתחרר במהירות לכן ריצה מהירה מאד, לצעוק לתוך כרית הכי חזק שאפשר, או קפיצות לגובה במקום יעזרו לפרוק את האנרגיה במהירות ולהשתחרר מההתקף. אם חשים חולשה עדיף לשכב ללא תזוזה עם רגלים למעלה.
  • התמיכה שצריך אדם הסובל מחרדה זה הבנה, הכלה, קבלה וסבלנות לא שיפוטיות! אפשר להציע פתרונות אך לא להפעיל לחץ, לבטל או לזלזל.לטיפול בנטרול חרדות ופחדים לחצו פה

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: