Booking.com
ביופסה חכמה - ערמונית - חדר עם המכשיר

כיצד נלחם בסרטן הערמונית ?

חדשות דרמטיות במלחמה בסרטן הערמונית, מחלת הסרטן הנפוצה ביותר בקרב גברים בישראל ובעולם. מחקר חדש ופורץ דרך שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי היוקרתי JAMA של איגוד הרפואה האמריקאי, הוכיח כי בדיקת ביופסיה חכמה המתבצעת בסיוע מכשיר מתקדם הנקרא אם אר אי פיוז'ן (MRI US Fusion) מאפשרת לגלות סרטן בערמונית באופן מדויק יותר משיטת הביופסיה הסטנדרטית המקובלת כיום. על פי תוצאות המחקר, הביופסיה החכמה מעלה ב – 30% את סיכויי הגילוי המוקדם של הסרטן השכיח ביותר בגברים והיחיד מכל סוגי הסרטן אשר אובחן עד היום בעצם בצורה עיוורת. לרגל החדשות הדרמטיות פגשנו את ד"ר דוד מרגל, מומחה בכירורגיה אורולוגית אונקולוגית, במרפאת אורומדיק באסותא, רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבלינסון וחבר הועדה לגילוי מוקדם באגודה למלחמה בסרטן שהסביר לנו אודות הבדיקה החדשה ומשמעותה הדרמטית במלחמה בסרטן הערמונית.

מאת: עדי טל רוני

כיצד מאבחנים כיום את סרטן הערמונית  ?

אבחנת סרטן בערמונית מתבצעת במספר שלבים, החל מבדיקה ידנית רקטלית, דרך בדיקת ערכי PSA בדם, אך רק הביופסיה בערמונית היא זו המצביעה על נוכחות של סרטן ברקמות ומהי חומרת הגידול, ולכן תוצאות הביופסיה הן כלי חשוב בהחלטה על המשך הטיפול. נכון להיום מקובל לבצע ביופסיה בערמונית על ידי אולטרה סאונד, אך על אף הקידמה הטכנולוגית עדיין אנחנו מדברים על דגימה עיוורת. מכשיר האם אר אי פיוז'ן (MRI US Fusion) היא פריצת דרך דרמטית באשר לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית וניתן ליישמה בישראל כבר מהיום.

כיצד התבצע המחקר ?

המחקר נערך במכון הלאומי לסרטן בארצות הברית בהשתתפות כ – 1,000 גברים אמריקאים אשר הראו סימני חשד לסרטן הערמונית בבדיקות קודמות של PSA או בדיקות רקטליות והוגדרו בסיכון גבוה. כל המשתתפים עברו את שתי סוגי הביופסיות, ביופסיה סטנדרטית וביופסיה חכמה לערמונית החל משנת 2007 ועד שנת 2014. במהלך שנות הבדיקה התברר באמצעות הביופסיה הסטנדרטית שכ – 460 מהמשתתפים אכן חולים בסרטן הערמונית ואילו באמצעות הביופסיה החכמה התגלה כי בעצם ל – 690 מהם יש סרטן הערמונית. המשמעות היא שהביופסיה החכמה איבחנה  30% יותר ממקרי הסרטן בסיכון גבוה לעומת הביופסיה הסטנדרטית.

במה שונה הבדיקה החדשה מזו הישנה ?

החידוש הדרמטי בשימוש במכשיר אם אר אי פיוז'ן (MRI US Fusion) היא העובדה שאת התהליך הרפואי מלוות תמונות המאפשרות הרבה פחות טעויות דגימה. כך בעצם אנחנו יכולים לזהות, למקם ולמדוד באופן הרבה יותר מדויק את הגידול הסרטני בערמונית. עם האולטרה סאונד אנחנו מנווטים כמו עטלפים את דרכנו אל הגידול אך בזכות הפיוז'ן יהיה לנו טייס משנה שרואה כמו נץ. בשיטה אשר הייתה נהוגה עד היום, דגימות הביופסיה בערמונית נלקחות ללא כל ידיעה על מיקום של סרטן בערמונית. כך למעשה, סרטן הערמונית הוא הסרטן היחיד מכל סוגי הסרטן המאובחן כיום בצורה עיוורת. תארו לכם מצב דומה כאשר מתגלה ממצא חשוד בכבד ונלקחות דגימות עיוורות מהאיבר, היינו עלולים לפספס את הסרטן. שימוש במכשיר ה – MRI-US Fusion מאפשר לקיחת דגימה מדויקת מהאזור החשוד בניגוד לדגימה עיוורת הנהוגה כיום. המחקר החדש שפורסם ב – JAMA מוכיח סופית כי שימוש בשיטה חדשנית זו מפחיתה אבחון שגוי.

הבדיקה כבר בסל הבריאות ?

יש לציין כי אם הסרטן מתגלה בשלב מאוחר בו הסרטן התפשט מעבר לערמונית לא ניתן לרפא ומכאן החשיבות הגדולה של האבחון המדויק. לצערי הבדיקה החדשה עדיין איננה בסל הבריאות, אני מקווה שבעתיד הקרוב היא תהפוך לבדיקה שגרתית. כרגע ניתן לבצעה אצלנו במרפאת אורומדיק באסותא ברמת החיל בתל אביב באמצעות כיסוי ביטוחי פרטי. על מנת לברר את תנאי הכיסוי אני ממליץ להתקשר לטלפון 03-7645160.

 

אם מוצאים סרטן בערמונית איזה טיפול מתקדם אתם מבצעים ?

נכון להיום הטיפול המתקדם ביותר לסרטן הערמונית הוא טיפול פוקלי בננו נייף. מדובר בטיפול ממוקד זעיר פולשני המקטין באופן משמעותי את הסיכון הכרוך בטיפול יתר, ומהווה שינוי דרמטי לעומת טיפול רדיקלי יותר הכרוך בכריתה שלמה של הערמונית. חשוב לדעת כי הטיפול הפוקלי אינו מתאים לכל החולים בסרטן הערמונית ויש צורך לבדוק קודם את מאפייני הגידול הסרטני ומיקומו בערמונית.

מה שיעור החולים בסרטן הערמונית באוכלוסייה ?

סרטן הערמונית הוא הסרטן הכי שכיח בישראל בקרב גברים, מדי שנה מתגלים כ – 2,500 מקרים חדשים, על אף ששיעורי התמותה נמוכים יחסית וההישרדות גבוהה, עדיין להערכתי בכל שנה מתים כ – 500 גברים מהמחלה. סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל וכך גם באירופה ובארצות הברית. על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, כיום חיים בישראל מעל 16,000 גברים שאובחנו עם סרטן חודרני של הערמונית. בשנת 2011 אובחנו 2,407 חולים חדשים עם סרטן חודרני של הערמונית. על פי נתוני משרד הבריאות, סרטן הערמונית הוא השלישי בשכיחותו בישראל מבחינת תמותה מסרטן. שיעורי התמותה נמוכים יחסית ונמצאים במגמת ירידה, הן ביהודים והן בערבים. מגמת היארעות המחלה בירידה ביהודים ויציבה בערבים. שיעור ההישרדות היחסית מהמחלה ל-5 שנים בעלייה ועומד על 93.3%. בשנת 2011 נפטרו בישראל 432 גברים מסרטן חודרני של הערמונית. שיעורי התמותה נמצאים במגמת ירידה הן ביהודים והן בערבים.

מפורסמים רבים התמודדו עם המחלה ?

נכון. בישראל ובעולם התמודדו מפורסמים רבים עם המחלה והחלימו וביניהם, השחקן רוברט דה נירו, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, השחקן מייק בורשטיין, הקומיקאי ג'רי לואיס, הגנרל האמריקאי קולין פאול, ראש עיריית ניו יורק לשעבר רודולף ג'וליאני, איל ההון האמריקאי וורן באפט, מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, השחקן רוג'ר מור והשחקן הבריטי המוערך איאן מקליין, הידוע כגנדאלף מטרילוגיית הסרטים, שר הטבעות. בין היתר היו גם מפורסמים רבים בארץ ובעולם שנפטרו מסרטן הערמונית וביניהם, השחקן האמריקאי דניס הופר, הוגו צ'אבס, נשיא ונצואלה, נלסון מנדלה נשיא דרום אפריקה, השחקן גרי קופר, הזמר פרנק זאפה, הגנרל נורמן שוורצקופ, המשורר חיים נחמן ביאליק, המוזיקאי הארי בלפונטה והמוזיקאי ג'ימס בראון.

ד"ר דוד מרגל

ד"ר דוד מרגל

האם בכל מקרי סרטן הערמונית יש צורך בטיפול ?

קיימת גישה ברפואה הטוענת שאין צורך לטפל בכל המקרים של סרטן הערמונית בשלב מוקדם. גישה זו נתמכת בישראל על ידי האגודה למלחמה בסרטן והמועצה הלאומית לאונקולוגיה למניעה ולגילוי מוקדם של סרטן. הגישה מסתמכת על העובדה, כי נכון להיום אין למדע הרפואה יכולת מוחלטת להבחין בין סוג סרטן הערמונית שיהפוך לפולשני וישלח גרורות, לבין הסוג שאינו אלים ולא מאיים על חיי החולה, או על איכות חייו. גישה זו מתאימה לחולים עם מאפייני גידול לא משמעותי על סמך רמת ה – PSA, הממצאים בבדיקה הרקטלית והביופסיה בערמונית, אך היא מחייבת מעקב פעיל ורציף, כולל ביופסיות חוזרות של הערמונית על בסיס תקופתי במיוחד בקרב גברים הנמצאים בסיכון מוגבר. השימוש בביופסיה החכמה מאפשר מעקב מדויק יותר במיוחד בקרב חולים אלו.

האם יש קשר בין סרטן הערמונית וגנטיקה ?

חשוב לדעת כי כ-10% ממקרי סרטן הערמונית קשורים בתורשה גנטית כלומר יש קשר בין גנטיקה לבין סרטן הערמונית. מסיבה זו יש מקום לשקול יעוץ גנטי למשפחות אשר בהן ישנם מספר קרובים עם סרטן הערמונית או גברים אשר אובחנו כחולים בסרטן הערמונית מתחת לגיל 60. כמו כן לאחרונה התגלה כי גברים אשר להם מוטציה בגן הנקרא BRCA  ( הגן של אנג'לינה גולי המזוהה גם עם סרטן השד) נמצאים בסיכון גבוה לחלות בסרטן ערמונית אלים. בהקשר זה חשוב לעדכן את הציבור כי לאחרונה, זכיתי במענק של האגודה למלחמה בסרטן לביצוע בדיקות סקר נרחבות לסרטן בגברים נשאי מוטציה ה BRCA  –  במסגרת מחקר רפואי. למחקר דרושים גברים בגילאי 40 עד 70 נשאי המוטציה שאינם חולים, המעוניינים להשתתף מוזמנים להתקשר בהקדם לטלפון 03-9378089 כדי לבדוק את התאמתם להשתתפות במחקר.

קוראים המעוניינים להתעדכן בחידושים בתחום סרטן הערמונית מוזמנים להצטרף לעמוד הפייסבוק המקצועי של ד"ר דוד מרגל

לאתר מרפאת אורומדיק, אסותא, רמת החיל, תל אביב

 

About עדי טל-רוני

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: