Booking.com
ד"ר אורה גולן, קרדיט צלם: משה שי

כך ניתן להתמודד עם תופעת ה"פחד המשתק".

כפות ידיים מזיעות, יובש בפה, סחרור, גמגום, מבוכה בלתי נגמרת ועוד שלל סממנים לא נעימים מהווים רק חלק מרשימת תופעת הלוואי של "הפחד המשתק", סיטואציה חברתית ורגשית בעלת השלכות הרסניות אשר הופכת את חייהם של מיליוני אנשים בעידן המודרני וברחבי העולם לגיהנום של ממש.

עם אותה מציאות פוגענית משכילה להתמודד במהלך שני העשורים האחרונים  ד"ר אורה גולן, כירופרקטית מוסמכת ויו"ר "מרכז אורה גולן" לנטרול מחסומים רגשיים אשר באמתחתה מאות ואף אלפי סיפורי הצלחה בדמות מטופלים שעבורם הפחדים והחששות הפכו לחלק מנחלת העבר.

"הטיפול מול מצבים משתקים הוא כמו אבן בנעל", מסבירה ד"ר גולן תוך שימוש במטאפורה מחיי היום- יום. "כשיש לך את זה, זה הדבר הכי מציק בעולם, אבל אחרי שהוצאת אותו בכלל שכחת שהוא היה שם". ואכן, בדיוק כפי שמתארת ד"ר גולן, מדובר בתופעה טורדנית ורחבת היקף, כזו המדירה שינה מעיניהם של מיליונים ברחבי העולם, החל ממנכ"לים, עסקנים, דוברים, עורכי דין ועד לפוליטיקאים רמי דרג המתקשים להתמודד בדיבור והעברת מסרים מול קהל.

"גם כך פוליטיקאים, אנשי עסקים ובכירים במשק אלו אנשים שעומדים מול מכבשי לחצים לא פשוטים, אבל כשמדובר בכאלו הסובלים גם מפחד משתק הקושי הופך לגדול כפליים", היא מבהירה את השלכות התופעה על עובדים בדרגות גבוהות הנאלצים להתמודד מול מציאות בלתי אפשרית שכזו. "לשם ההמחשה, עברו אצלי לא מזמן פוליטיקאים שרצו לבחירות האזוריות ומועמדים לתפקידים בכירים בשוק העסקי שהיו שרויים בלחץ כל כך גדול שהבריאות שלהם כבר עמדה בסכנה. זה ידוע שלחץ הוא אחד הגורמים המובילים למחלות ובמקרה הזה לא רק שהתפקיד גרם למתיחות אלא הפחד מהלא נודע והחשש מכישלון יצר מעגל מחסומים חזק שפגע קשות באיכות חייהם".

איזו השפעה יש ל-"פחדים המשתקים" על בני אדם בעולם המודרני?

"ההשפעה היא על כל רבדי החיים, חד משמעית. נוצר מצב שבו גם אנשים כישרוניים בעלי דעה ויכולת ורבלית משובחת חוששים מלהביע את עצמם בפומבי או מתרחקים מכל אפשרות של דיבור מול קהל. מעבר לכך, הפחד המשתק יוצר תסכול גדול שיכול להיות מתורגם אצל חלק מהאנשים לדיכאון ממנו יושפעו גם הסובבים את האדם".

כאמור, הסובלים מן התופעה מגדירים אותה כמטרד יוצא דופן וככזו הפוגעת במידה ניכרת באיכות חייהם ובקיום יחסי גומלין עם החברה. "שמע סיפור", קוטעת אותי גולן ומגוללת עוד סיפור שגרתי עבורה אודות הפחד משתק. "הגיעה אליי יום אחד לקליניקה עורכת דין שמתוקף תפקידה צריכה לייצג לקוחות בבית המשפט. מדובר היה באישה חכמה וחריפה ביותר, אחת שהכישרון שלה הולך לפניה. אבל כמי שסבלה מפחד משתק זה לא הספיק. היא הייתה מכינה חומרים איכותיים ועדים מהימנים למשפט, אבל בסופו של דבר מפסידה תיקים שאמורה הייתה לנצח, רק בגלל שלא הייתה מסוגלת להביע את עצמה בהתאם ליכולתה. הכניעה שלה למחסומים הרגשיים השפיעה לא רק על הביטחון העצמי שלה אלא גם הלכה למעשה על הפרנסה שלה".

אז מה עושים?

 הפתרון לטיפול בתופעה כפי שמציגה ד"ר גולן הינו שחרור אותם חסמים רגשיים שהובילו לתופעה. חסמים שנבנו בשלב כשלהו של חיינו. הפתרון מבוסס על טכניקה ייחודית של הפעלת התנגדות לשרירים בעזרת מגע, מלל והדמיה. ייחודיותו של הטיפול נעוצה, פרט למשכו הקצר, (מפגשים ספורים בני 20 דקות כל אחד) בעצם יכולתו לנטרל מבחינה רגשית את מצוקותיו, כאלו אשר הציקו לו השכם וערב לצד יצירת מעטפת רגשית חדשה בה יוכל להכיל גם את מכשלות העבר.

למעשה, ניתן לדמות את הטיפול לכביש מהיר המאפשר מחד יציאה אל מספר נתיבי פעילות שונים או לחילופין הישארות על הכביש והימנעות ממעבר במחלף כלשהוא. עדיין מבולבלים? ניקח לדוגמא את דוגמת הפוליטיקאי או המנכ"ל הלחוץ והמיוזע העומד על הפודיום רגע לפני מסיבת עיתונאים או פרזנטציה חשובה. לאחר טיפול אצל ד"ר גולן צפויים להיפתח בפניו מספר אפשרויות, כך שלצד הנתיב המוכר והעמוס בחששות ולחץ אטומי, יוכל האחרון "לבחור" גם באופציות אחרות, כאלו שיאפשרו לו למצות את כישוריו עד תום.

"עד היום עברו כאן בקליניקה אלפי מטופלים שסבלו ממצבים משתקים וחזרו לתפקד באופן סדיר", מסכמת גולן את סיפורי הצלחתה בתחום במשך למעלה מעשרים שנים. "מחמם את הלב לדעת שהטיפול מצליח מעבר להחדרת אמונה כנה ביכולתם, גם לגרום להם להצטיין ולמקסם את יכולותיהם המקוריות. בכלל, עצם ההצלחה לגרום לאנשים לממש את הפוטנציאל והכישורים שלהם ולהסתגל לתנאי הסביבה חרף הקושי הרב שעברו, הופכת את ההצלחה למשמעותית עוד יותר".

לאתר ד"ר אורה גולן

About גיא פישקין

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: