Booking.com
פרויקט של אנגלו סכסון - צלול פרדס חנה

כך תבחרו ביטוח משכנתא

נטילת הלוואת משכנתא מהווה את אחת מההוצאות הכלכליות המשמעותיות ביותר שנבצע במהלך חיינו. חלק בלתי נפרד מתנאי קבלת משכנתא הוא המצאת פוליסת ביטוח משכנתא, שנועדה להבטיח לבנק החזר של כספי הלוואת המשכנתא במקרים של אסון. העלות של ביטוח המשכנתא מושפעת ממספר קריטריונים בהם שווי דירה או ערך כינון שצוין על ידי שמאי מטעם הבנק (מדובר על עלות הקירות בלבד ללא עלות הקרקע), גודל הדירה – ככל שהדירה המבוטחת גדולה יותר כך הפרמיה לחברת הביטוח גבוהה יותר, ומספר סעיפי הכיסוי המצוינים בפוליסה. אתר המומחה יצא לפגוש את רפי ולנסי, מנכ"ל חברת אנגלו-סכסון פרויקטים כדי לדעת יותר על הכלים שיסייעו לנו לבצע את ההחלטה הנכונה.

מאת: חני שניידר

מה כולל ביטוח משכנתא?

" ביטוח המשכנתא מורכב משני חלקים האחד ביטוח למבנה והשני ביטוח חיים" אומר ולנסי ומרחיב:

ביטוח מבנה

ביטוח מבנה למשכנתא מעניק כיסוי לנזקים שעלולים להתרחש בדירה, לרבות: רעידות אדמה, שריפה, נזקים בצנרת ובתשתיות, שיטפונות או כל אסון אחר המפורט בפוליסת הביטוח. הפרמיה המשולמת על ביטוח מבנה למשכנתא היא בדרך-כלל נמוכה, אולם ככל שייכללו יותר סעיפי כיסוי על נזקים פוטנציאליים, כך תתייקר הפרמיה אותה ישלמו נוטלי המשכנתא.

ביטוח חיים

ביטוח החיים מבטיח את החזר יתרת הלוואת המשכנתא לבנק על-ידי חברת הביטוח, במקרה של מוות אחד הלווים. בניגוד לביטוח מבנה, בביטוח חיים מספר רב של משתנים המשפיעים באופן ישיר על מחיר הפוליסה. כך, הפרמיה על ביטוח חיים למשכנתא תלויה בגורמי בריאותו והרגלי חייו של המבוטח ומשתנים אישיים שונים לרבות גיל ומין הלווים, מצב בריאותם, וכן תוספת סיכון בגין מקצוע עיסוק או תחביב.

רפי ולנסי,קרדיט צילום - דרור סיתהכל

רפי ולנסי,קרדיט צילום – דרור סיתהכל

האם תוכל לתת לנו טיפים להוזלת עלויות?

  1. רכישה ישירה מחברת ביטוח – רכישת פוליסת ביטוח באופן ישיר מחברת ביטוח, מאפשרת להימנע מ"עמלת סוכנות ביטוח" או לחילופין – "עמלת תווך".
  2. ביצוע סקר שוק – טרם בחירת ביטוח המשכנתא, מומלץ לקבל הצעות מ- 3 חברות ביטוח לפחות ולהשוות בין הקריטריונים השונים של ההצעות: מחיר הפוליסות המוצעות, עלות ההשתתפות העצמית של המבוטחים והכיסויים השונים של הפוליסה.
  3. ניהול מו"מ חכם – לצורך ניהול משא ומתן מושכל מול חברות הביטוח, רצוי לבדוק את השינוי בפרמיות השנתיות. לצורך כך, חשוב ביותר לדרוש את טבלת התפתחות הפרמיה לאורך השנים (לוחות הסילוקין). לעיתים קרובות, חברות הביטוח מציעות הנחות שונות בחודשים הראשונים של ההלוואה – למשל, שלושה חודשים ראשונים חינם או 50% הנחה בשנה הראשונה לתשלום הפרמיה החודשית. קרוב לוודאי שההטבה לא תישמר בהכרח בהמשך התקופה, וכי המחיר המוצע צפוי לעלות. יתרה מזאת, פרמיה קבועה בדרך-כלל לא תשתלם, שכן היא מלכתחילה תוצע במחיר גבוה יותר. על כן, חשוב להשוות בין לוחות סילוקין שונים, לשים לב לדקויות ולקבל החלטה מושכלת המבוססת על נתונים אמתיים.
  4. בחינת כדאיות שינוי פוליסת ביטוח – כל תקופת זמן של שנתיים או שלוש מומלץ לבחון את כדאיות שינוי פוליסת ביטוח קיימת על מנת לחסוך בעלויות, זאת בדומה לבחינת משכנתא לצורך כדאיות מחזור ההלוואה. התקשרות עם חברת הביטוח אינה בגדר חתונה קתולית – יש אפשרות להחליף חברת ביטוח המציעה תנאים משופרים, או לחילופין לדרוש הטבת התנאים בחברת הביטוח הקיימת.
  5. לא לשכוח לעדכן – יש לעדכן את חברת הביטוח במקרה של סילוק מוקדם, חלקי או מלא של כספי משכנתא. קיצור תקופת פריסת התשלומים של המשכנתא משפיע באופן ישיר על גובה הפרמיה שאנו משלמים, שכן לאחר העדכון חברת הביטוח תדרוש פרמיה נמוכה יותר, בהתאם ללוחות הסילוקין.

ומציין: "בחירה מושכלת של ביטוח משכנתא עשויה לחסוך בעלויות המצטברות של רכישת דירה. התשלום על ביטוח המשכנתא, בדומה להלוואת המשכנתא, אינו קבוע ונתון למשא ומתן. למרות זאת, לעיתים קרובות רוכשי הדירות אינם לוקחים בחשבון את מכלול הפרמטרים המשפיעים על עלות ביטוח המשכנתא, ועל כן משלמים עלויות נוספות שלא לצורך".

אנגלו-סכסון פרויקטים" הנה החטיבה הארצית לשיווק פרויקטים חדשים למגורים בישראל של רשת אנגלו-סכסון ישראל. החטיבה הוקמה לפני 6 שנים ומיום הקמתה שיווקה אלפי דירות במגוון פרויקטים יוקרתיים של יזמים מובילים בהם: גינדי השקעות, אלמוג כ.ד.א.י, אפיק הירדן, קבוצת יצחקי, אאורה, עיריית בת ים, אחוזת יערים, קלוד נחמיאס, אלונים, קבוצת גבסו, אלמוגים ועוד. החברה מפעילה את SMART, חברת בת ארצית לייעוץ משכנתאות.

 

About חני שניידר

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: