Booking.com
ד"ר דוד סילורה - מרכז לגישור סילפר

כל מה שחייבים לדעת על תהליך הגישור.

אז מה ההבדל בין גישור להליך בביהמ"ש? מתי כדאי לפנות לגישור ומה קורה שאין הסכמה בין הצדדים על המלצת המגשר? אתר המומחה יצא לראיין את ד"ר דוד סילורה ,מגשר ומנכ"ל סילפר גישור והדרכת מבוגרים.

מאת: איריס אבידן

 אז מה בעצם ההבדל בין גישור ובוררות  לביהמ"ש  ?

גישור הוא הליך שבו נועד מגשר עם בעלי הדין, כדי להביאם לידי הסכמה ליישוב הסכסוך שביניהם, באמצעות   משא ומתן,  מבלי שיש בידו סמכות להכריע בו.

בית המשפט, לעומת זאת, מנהל הליך שבו שופט או רשם מכריע בסכסוך המובא לפניו על פי דין. השופט נותן פסק דין מחייב במחלוקת והוא ניתן לאכיפה על ידי רשויות המדינה, כמו ההוצאה לפועל.

בוררות דומה למשפט בהבדל אחד: הבורר מוסכם על הצדדים כמי שיוכל להכריע בסכסוך שלפניו, בד"כ על פי סדרי דין גמישים ובמיוחד, על פי שיקול דעתו המקצועי של הבורר.

אפשר לסכם ולומר בקצרה – בעוד המשפט הוא שיח של זכויות, הגישור הוא שיח של אינטרסים.

 מתי מומלץ לנסות להתחיל בתהליך גישור ולמה זה עדיף על דיון בביהמ"ש?

 בית המשפט צופה את פני העבר ומתמקד בו , כאשר הגישור צופה פני העתיד ומתמקד הן בסיוע לבעלי הדין ליישב את הסכסוך שביניהם והן לשפר את מערכת היחסים בין הצדדים בסכסוך, כי הפיתרון בגישור הוא של רווח הדדי , הידוע בשם : win win situation.

יתרונות נוספים של הגישור על פני המשפט או הבוררות הם:

  • יישוב סכסוך מהיר יותר –חיסכון בזמן
  • זול יותר מבכל הליך אחר, כי המגשר גובה שכר טירחה לפי שעות שעבודה.
  • הגישור סודי וחסוי
  • בגישור רשאי המגשר לקיים ישיבות משותפות עם הצדדים וגם ישיבות נפרדות עם כל צד –וכל מה שהמגשר יתבקש לא להעביר לצד השני – לא יועבר. זה נותן ייתרון למגשר על פני שופט או בורר, כי הוא מצליח לזהות את האינטרסים האמיתיים של כל צד לסכסוך.
  • קיימת מחוייבות גדולה של הצדדים לכבד ולבצע את ההסכמות שהושגו.
  • לצדדים יש שליטה רבה בהליך ועורכי הדין המלווים אותם משלימים אותו.
  • בהליכה לגישור אין צורך לפתוח תיק בבית המשפט ולשלם אגרה –  ואם מושג הסכם הוא מקבל תוקף של פסק דין מחייב. משום שאפשר לפנות להליך גישור מבלי להגיש תביעה בבית המשפט.
  • בתיקים המגיעים לגישור על ידי בית המשפט, כאשר מושג הסכם –עם מתן תוקף של פסק דין למה שהוסכם –בית המשפט מורה על החזרת רוב האגרה לתובע בתיק.

 מה המשקל של בורר/מגשר מול ביהמ"ש במידה וההכרעה איננה מקובלת על מי   מהצדדים?

בהליך גישור במידה ואחד הצדדים אינו שלם עם הרעיונות שעלו ליישוב הסכסוך –  הוא רשאי שלא לחתום על ההסכם המוצע ולהפסיק את הגישור, כי הגישור הוא וולונטרי וכל אחד מהצדדים, כולל המגשר, רשאים להפסיקו בכל עת.

ברם, אם נחתם ההסכם –הוא מחייב את הצדדים.

בבוררות, על פי תיקון לחוק הבוררות, במידה והצדדים החליטו בשטר הבוררות כי מותר לערער על פסיקת הבורר – ניתן לערער עליו כפי שמותר לערער על פסק דין של שופט

כמה עולה שרות של מגשר?

בשוק החופשי ובסכסוכים המגיעים ישירות למגשר, אין תעריף קבוע בשוק החופשי. יש מגשרים וגם מגשרים שהם עורכי דין וגם שופטים בדימוס המגשרים בתיקים עיסקיים גדולים ובינלאומיים והתעריפים נעים בין 400 ₪ לשעה ל- 2500 ₪ לשעה מכל צד בתוספת מע"מ. ברם, בתיקים המועברים לגישור מבתי המשפט, במסגרת תוכנית המהו"ת ( מידע, היכרות ותיאום) התעריף אחיד והוא עומד על 800 ₪ לשעה  בתוספת מע"מ המתחלק, בד"כ בין הצדדים.

 אני מבינה שאתה מנהל מרכז גישור. ספר לי בבקשה,מהם השירותים של מרכז הגישור ומה העלות שלהם?

מרכז הגישור  בראשותי, הוא בין המרכזים החלוצים בישראל שהקימו  מכון להכשרת מגשרים לבתי המשפט ולשוק הפרטי ומוכרים על ידי מערכת המשפט בישראל. למרכז הגישור כ- 18 מגשרים מומחים בתחום מקצועי בנושאים מגוונים, כגון: עיסקי, מסחרי, צרכנות, דיני עבודה, רשלנות רפואית, חקלאות וסכסוכי משפחה וכן, גישור בשפות נוספות לעברית, כגון: ערבית, צרפתית, ספרדית, אנגלית ורוסית.

מרכז הגישור זכה להיכנס למאגר ה-"קול קורא" של הנהלת בתי המשפט לקיום קורסים להתנסות מודרכת בגישור  ( פרקטיקום) בתיקי אמת בתביעות קטנות ואני אישית זכיתי לצלוח את המכרז הקשה כדי להיכלל ברשימת מגשרי המהו"ת ( מידע, היכרות ותיאום) של הנהלת בתי המשפט ומטפל בתיקים בהם קיימת חובת התייצבות אצל מגשר, על פי פקודת סדרי הדין בתיקים מעל 50.000 ₪ ומעלה.

מרכז סילפר לגישור והדרכה שם לו למטרה לקדם את הליך הגישור בישראל, הן כחלופה להתדיינות משפטית ןהן כתפיסת עולם ודרך חיים. אנו מבקשים ליצור תרבות המעודדת הידברות ושיתופי פעולה, כבוד הדדי, סבלנות וסובלנות.

להשגת מטרה זו כתבתי ספר לימוד בגישור בשם: " גישור –בין תיאוריה ליישום"  בהוצאת המכללה העירונית ברעננה וההתאגדות לחינוך מבוגרים בישראל וכן, הפקתי דיסק עם איריס אבידן בשם: " מדו-קרב לדו-שיח" ובו הסבר על הגישור וכיצד הציבור  ועורכי הדין יכולים להתכונן להליך של גישור.

מהו החזון שלך? 

 החזון שלי נמצא לאו דווקא במישור העיסקי, אלא הרוחני –  תמיד שאפתי לאחדות השורות – וכך עשיתי בהיותי במשך 6 שנים יו"ר עמותת מגשרי ישראל ( 2005 – 2011) .ואני סבור כי הגיע הזמן לגשר על פני הפערים בחברה הישראלית ולצמצמם – בעיקר במישור הדתי, בין  הזרמים העיקריים ביהדות , שאינם מסכימים זה עם זה , קרי:  האורטודוקסיים, הרפורמים והקונסרבטיביים.ספק אם הרבנים הראשיים לישראל או רבני צוהר  ייתנו יד לכך – למרות הצהרותיהם כי הם עם הפנים לציבור ועם  רצון להפיכת הדת היהודית ידידותית לבוחרים בה ולציבור החילוני שיש לקרבו למסורת ולציביון היהודיים .

זו משימה קשה ואיני יודע היכן להתחיל…..אז זהו החזון – והוא עדיין חזון…ואני משתעשע בו תוך כדי גישור בסכסוכים מהותיים אחרים, בעיקר עיסקיים, עבודה וצרכנות המגיעים אליי באופן אישי  מבתי המשפט כמגשר מהו"ת  ובתיקים פרטיים, שהם בד"כ לקוחות חוזרים המרוצים מהמפגש הגישורי בסכסוך קודם.

לאתר של סילפר – מרכז לגישור: www.silvera.co.il

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: