Booking.com
עו"ד גילעד ושדי,קרדיט צילום-יח"צ

כל מה שצריך לדעת במקרה של ליקוי בנייה בדירה חדשה.

חלומם של רבים הוא לרכוש דירה חדשה מקבלן, כזו שאיש לא התגורר בה מעולם. לאור הביקוש העולה לדירות חדשות ולאור ריבוי התלונות והתביעות כנגד הקבלנים בתחום ליקויי מצורף מדריך לרכישת דירה מקבלן בכל הנוגע לתחום ליקויי הבנייה.

מאת: מיכל פרנקו

רבים מרוכשי הדירה מקבלן חושבים בתום לב כי כשהם רוכשים דירה חדשה מקבלן הם מקבלים מוצר חדש, חף מליקויים, נקי ועמיד, המוכן לשימוש מידי. טעות היא בידם! כמעט בכל דירה הנמסרת כיום לרוכשים מתגלים ליקויים כאלו או אחרים ברמות ובהיקפים שונים החל מברז של הותקן כראוי ועד לליקויי בטיחות חריפים (ראה דוגמא: קריסת המרפסת בחדרה).

כשמתגלים הליקויים לאחר שרוכש הדירה נכנס אליה עם מטלטליו ובני משפחתו גדול הוא מפח הנפש, והקושי בתיקון הליקויים גדול ולעיתים מסובך להפליא.

אתר המומחה פנה לעו"ד גילעד ושדי ,עו"ד ומגשר המתמחה בתחום ליקויי בניה.

ראשית, כדאי ללמוד על התחייבויות הקבלן לרוכש הדירה בהן עליו לעמוד:

לכל דירה חדשה שנמסרת לרוכש ישנה תקופת בדק. אורכה של תקופת הבדק שונה מאלמנט אחד למשנהו. לדוגמא: תקופת הבדק עבור הריצוף שונה מתקופת הבדק לאיטום החיצוני. בתקופת הבדק חייב הקבלן לתקן על חשבונו ללא דיחוי כל ליקוי בנייה בדירה או בבניין. בתקופת הבדק, מתוקנים בד"כ הפריטים שהותקנו לא כראוי, שיפועים לא נכונים, נזילות ורטיבויות ומיני דברים שניתן לגלות מיד לאחר הכניסה לדירה ובתקופת זמן קרובה אליה.

לעומת תקופת הבדק, ישנה תקופת אחריות אותה נותן הקבלן עבור כל ליקויי הבנייה שהוכח לגביהם שמקורם בתכנון , בעבודות הבנייה או בחומר הגלם. תקופת האחריות מתחילה מיד לאחר תקופת הבדק. ישנם ליקויים הנקראים "אי התאמה יסודית" שמקורם בתכנון וקשורים בעומסים והבטחת יציבות המבנה אותם חייב לתקן הקבלן אפילו לאחר 20 שנים או מוכח כי הליקוי מקורו בתכנון, בעבודה או בשימוש בחומר גם לקוי.

בנוסף ולמרות האמור לעיל, כמובן שמחויב הקבלן לבנות את המבנה בהתאם לתקנים ובהתאם למפרט שנקבע מראש בין הצדדים וע"פ תכנית העבודה. כל חריגה מתוכנית העבודה יכולה להביא לליקויי בנייה ובטיחות משמעותיים שיצריכו תיקונים עתידיים.

כיצד עליו להבטיח כניסה לדירה תקינה וראויה?

בטרם הכניסה לדירה מתקיים נוהל "פרוטוקול מסירה" בו נפגשים הרוכשים עם נציג הקבלן , משוטטים בדירה ובודקים כי אכן קיבלו הדיירים את מבוקשם עפ"י התכנון הכללי והפרטני שהובטח להם בחוזה ובמפרט הטכני. משום שרוב הרוכשים אינם בעלי השכלה הנדסית מתאימה רצוי להיעזר באנשי מקצוע חיצוניים שיוכלו להצביע על ליקויים שעין הרוכשים לא תוכל לזהות. הן משום ניסיונם והיכולת שלהם לחזות פני עתיד ע"פ צפייה במצב הנוכחי והן משום שהם יודעים בדיוק היכן לחפש ומה לחפש על מנת להבטיח שבסופו של דבר נקבל דירה חפה מליקויים ו/או דירה שתוקנו בה כל הליקויים.

בנוסף למהנדסי בניין המעניקים שירותי בדק, ישנם חברות רבות המעניקות שירותי בדיקה לפני רכישה , חברות אלו נותנות לרוב אחריות על הבדיקה. הן נעזרות במכשירים טכנולוגיים לזיהוי שיפועים, רטיבויות, לחצים ונזילות ויודעים לקרוא ולהשוות בין תכניות הבנייה והמפרט למוצר שהתקבל בפועל ע"י הקבלן. בנוסף, דבר חשוב נוסף, בין אם נעזרתם באנשי מקצוע ובין אם לא , חשוב מאוד לתעד כל ליקוי בצילום סטילס ווידאו. להתריע בפני היזם במיילים או בדואר רשום עם אישור מסירה על כל ליקוי בתוך זמן קצר מהיום בו התגלה. הדבר יוכל לשמש אתכם במידה ותצרכו להוכיח את טענותיהם בבית המשפט בעתיד לבוא.

את הבדיקה מטעם איש המקצוע שהבאנו כדי לבצע מוקדם ככל הניתן ולהתעקש על כך בפני הקבלן על מנת שהתיקונים יקרו כשעדיין נמצאים הפועלים באתר ובטרם ניכנס לדירה.

בנוסף, כדאי לבדוק כי החברה היזמית מימנה מהנדס מטעמה שיפקח באתר הבנייה על פעולות הקבלן המבצע וזאת בנוסף למהנדס מטעם הקבלן. כך יוכל היזם להבטיח כי הקבלן המבצע אינו "חוסך" בחומרים בעת הבנייה.

גילעד ושדי, עו"ד ומגשר מוסמך מטעם ועדת גדות ובתי המשפט, בעל תואר M.B.A, מעניק שירותי גישור במגוון תחומים : משפחה, עסקי, עבודה, קהילתי. וכן עוסק במקרקעין ,עסקאות ותמ"א

לאתר עו"ד ושדי

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: