Booking.com
יערה נייגר,קרדיט יחצ

כל מה שרצית לדעת על אימון עצירת תנועה בשיטת גרינברג

מהו אימון עצירת תנועה? מה הקשר בין עצירה לתנועה? ואיזה תועלות צומחות לנו מזה? אתר המומחה יצא לפגוש את יערה נייגר, מדריכה מוסמכת בשיטת גרינברג כ-9 שנים המלמדת אימון עצירת תנועה של שיטת גרינברג.

מאת : חני שניידר

"אימון עצירת תנועה" – מה זה?

עצירת תנועה היא שפת תנועה שפותחה ע"י אבי גרינברג, מייסד שיטת גרינברג.

מהותה היא להכיר, לפתח ולהשתמש ביכולות המלאות האינדיווידואליות שלנו כבני אדם, להרחיב את הקשב ואת תשומת הלב לגוף ולסביבה ולחזק ולהגמיש את הגוף. כל אלו מאפשרים לחיות בצורה קלילה ומהנה יותר עם כל מה שאנחנו עושים או רוצים להשיג.

משך השיעור הוא שעה וחצי. במהלך השיעור זזים עם מוזיקה כשבכל שיר מקבלים הנחיות והגבלות שונות, אלו מייצרות "קושי" ודורשות מאמץ מהמתאמן לעבור "גבול" שלאו דווקא ידע שנמצא שם.

כשזזים עם הגבלה, מתחילה לפעול יכולת טבעית שיש לגוף שלנו "למצוא" פתרונות יצירתיים כדי להמשיך לזוז.

תוך כדי התנסות המתאמן גדל, מתפתח ומשתכלל. בנוסף, השמירה על ההגבלות מעסיקה את המיינד בצורה כזו שהתנועה מפסיקה להיות מתוכננת אלא פשוט קורית מעצמה.

מעצם העובדה שהגוף זז בצורות חדשות, היכולת הגופנית מתפתחת באופן מלא ורחב והיא כוללת בתוכה איכויות ואנרגיות נוספות שללא ההגבלות לא היינו מגיעים אליהן.

מהי תנועה ומה הכוונה ב"עצירה"?

תנועה מתרחשת באופן קבוע בגופנו מבלי שאנו שולטים בה, כמו: זרימת הדם, תהליך העיכול ועוד מיליוני פעולות שמתרחשות סימולטנית גם בעת שאתם קוראים שורות אלו…

המחשבות והרגשות שלנו גם הם תנועה, ואם תשימו לב, הם זזים ומשתנים.

אמנם אנו לא יכולים להחליט מה תהיה מהירות העיכול שלנו, אך אנחנו יכולים להפסיק להפריע לעיכול עם תנועות שאנו שולטים בהן כמו: להפסיק לכווץ את הבטן כדי שהעיכול יוכל להתרחש בצורה מלאה וטובה.

אנחנו זזים כל הזמן ורוב התנועות שלנו קורות אוטומטית מבלי שאנו בוחרים בהן. כלומר, בחלק גדול מהיום נתנועע בצורה מוכרת – זו השגורה בגופנו.

כפי שמים חוצבים את דרכם בסלע ע"י זרימה מתמדת באותה צורה ובאותו מקום וכך מעצבים אותו, גם אנחנו מעצבים את גופנו כשאנחנו חוזרים על התנהגויות פעם אחר פעם, וכך יוצרים מאמצים חזקים מדי באזורים מסוימים לעומת חולשות ע"י חוסר שימוש באזורים אחרים. כך נוצרים סימפטומים ובעיות פיזיות שמהם אנו סובלים, ועם הזמן לומדים לחיות איתם.

ההתנהגויות האוטומטיות גם יתרמו לקיבוע של מצבים רגשיים או מנטליים, וכך חיינו ממשיכים להתנהל כפי שהיו: אותם קשיים, אותם אתגרים, אותם כאבים, אותם כישלונות.

החיים נחווים כמשהו שאין לנו באמת שליטה עליו, ומה שנותר לנו לעשות הוא "להשלים" עם האופי שלנו ולמצוא את הדרך שלנו או של האנשים שחיים איתנו "לחיות איתו".

העצירה של התנועה היא דרך לאמן את הגוף לעצור כדי לבחור אם להמשיך או לשנות.

אופי הוא בסך-הכל סט של התנהגויות שהתנהגנו אותן מספיק פעמים בכדי שיהפכו להיות מה שמגדיר אותנו.

אם בוחרים לעצור ולשים לב, מגלים שמעבר לאפשרות היחידה שחשבנו שקיימת, ישנן עוד אין-סוף אפשרויות (כל אחת עם ההשלכות שלה) ואפשר לבחור להתנהג אחרת וע"י כך לשנות את האופי וגם את ההשלכות על חיינו.

לא האופי הוא מה שהופך אותנו להיות מי שאנחנו, אלא האיכויות והכישרונות הייחודיים שאיתם נולדנו– הם מי שאנחנו.

באימון עצירת תנועה המטרה היא להכיר את האיכויות שלנו, ללמוד להשתמש בהן, ולאמן את גופנו להתנהג את האיכויות האלה.

לזוז כי צריך או לזוז כי אפשר

אנחנו חיים בעולם נוח בצורה בלתי רגילה: את האוכל שלנו אנחנו צדים או מלקטים בסופר והוא מחכה לנו במקומות ידועים ובשפע בלתי נגמר; אנחנו ישנים על מזרנים בעלי שכבות אורתופדיות ומתכסים במצעים רכים ונעימים; עליות וירידות נפתרות באמצעות מדרגות רגילות או נעות ומעליות; גם כשאנחנו עושים ספורט, אנו עושים אותו עם מכשירים מותאמים ונעליים מסוגננות.

הגוף שלנו, שקיים בצורתו הנוכחית והגנטית כבר 200,000 שנה ומסוגל לעשות ולחוות הרבה יותר, מסתפק בפעילות מאוד מצומצמת שגם אותה אנו עושים לרוב בלי רצון והתלהבות.

גופנו מורעב לתנועה ואנחנו שכחנו לזוז. אך בעיקר שכחנו ליהנות מתנועה או מחוויה פיזית לא ידועה.

ההנחיות שמקבלים באימון עצירת תנועה מכוונות את המשתתף לזוז בצורה שגופו לא זז בה לרוב, באינטנסיביות, עם קשב ותשומת לב, ובתנועות חדשות כל הזמן. כשבמקביל, כל תנועה נעצרת כדי להמשיך בצורה חדשה.

בכל פעם שאנחנו זזים בצורה שונה, אנחנו חושפים את עצמנו למצב חדש שלא היה שם קודם. דבר זה מאפשר לנו להיות מגוונים יותר, חשופים להזדמנויות חדשות, עם יותר אנרגיה וביטחון עצמי.

ככל שיכולות הגוף גדלות ומשתנות, כך אנו יכולים לסמוך על עצמנו יותר בסיטואציות משתנות.

אימון עצירת תנועה מעצים את מעיין המוטיבציה לזוז, ליצור ולעשות, כשבמקביל ישתנה גם האופן שבו נזוז בחיינו, ויהפוך להיות פשוט ומלא בעניין ובסקרנות.

למי זה מיועד ומה מרוויחים מאימון עצירת תנועה?

אימון עצירת תנועה מיועד לכל מי שרוצה לזוז.

האימון בנוי בצורה הדרגתית של הגברת האינטנסיביות והאתגר, מותח ומרחיב את גבולות היכולות הפיזיות וכך משפר את רמת הכושר והחיות.

האימון מכוון את הגוף "להיזכר" ביכולת פיזית בסיסית שהכרחית לקיום חיים טובים.

באימון לומדים לזוז מהגוף ולא מהמיינד – דבר זה מעלה את רמת הקשב ותשומת הלב ומייצר שקט בראש.

האימון מלמד דרך הגוף פשטות בתקשורת עם העולם ועם אנשים מסביבנו, ונוצרת תחושה שדברים מפסיקים להיות מסובכים. דרך האימון לומדים להפסיק חוויה של קושי בחיים ולהרחיב את יכולות ההתמודדות שלנו.

לדף הפייסבוק של יערה נייגר

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: