Booking.com
תעסוקה לילדים בחופש, יוצרת - Mojpe,אתר - PIXABAY.COM

לבלות חופש גדול עם הילדים בבית ולהשאר בחיים

אז החופש הגדול כבר כאן לחלקינו ולאחרים – אוטוטו. רובינו נצטרך להמשיך בשגרת עבודה כזו או אחרת, סידורים, קניות, מטלות הבית –  ואילו הילדים מוצאים עצמם ללא מסגרת מחזיקה, ללא סדר יום קבוע כשפיתויי המסכים השטוחים זמינים וקורצים יותר מתמיד. אלא שגם פיתויים אלו מאבדים מהעניין שלהם תוך זמן לא רב במיוחד וכולנו יודעים שילדים משועממים הם מתכון לפיצוץ משפחתי. מה עושים?

אתר המומחה יצא לפגוש את פרופ' ליהוא זיסברג פסיכולוג חינוכי וראש רשות המחקר, האקדמית גורדון לחינוך ואסף ממנו צרור עקרונות שיעזרו לכם להתארגן למעבר בשלום של חופשת הקיץ מול הילדים.

 

  1. סדר יום הוא חשוב לשפיות של כולנו, ובעיקר של ילדים צעירים – הם יעדיפו למות משעמום ולא להודות בזה אבל אינספור מחקרים התפתחותיים מצביעים על חשיבותה של מסגרת יומיומית ושגרת יומיום לתחושת רווחה של אנשים ככל וילדים בעיקר. אז צרו להם מסגרת יומיומית מארגנת – זה לא חייב לקחת את כל היום – אבל חוג, קייטנה של חצי יום, או סתם מערכת של משימות ומטלות בבית ובחוץ שיהוו מסגרת לסדר יום ידוע מראש ודי קבוע יעשו טוב לכולם. מומלץ לתת לילדים סוג של בחירה (אם זו קייטנה למשל – לתת להם לבחור את סוג הקייטנה) וכמובן שעליהם לדעת מראש מה הוא ה"סדר העולמי החדש" המושת עליהם במהלך הקייץ. הם ירטנו אבל תוך ימים ספורים תתפלאו לגלות איך הכל מסתדר וגם הריטנונים נעלמו.
  2. השעמום הוא אבי כל חטאת – ילדים משועממים מחפשים ריגושים, ועניין, ובהעדר מבוגר אחראי להנחות את הצורך בריגושים ועשיה – העניין עשוי להגיע בקלות למדורה מהשטיח בסלון, לעישון הסיגריות שאמא שכחה על הידה בסלון ועוד היד נטויה. הכינו רשימת משימות, מטלות, ופעילויות בדיוק לרגעים אלו שבהם הילדים מסתובבים בבית במבט עמום האומר "אין לי מה לעשות".
  3. זמן איכות עם ההורים – ילדים פורחים על תשומת לב – אומר בערך כל מחקר אשר נערך אי פעם על צרכי ההתפתחות של ילדים וילדות. וכעת כשהם פחות מחויבים למסגרות ונמצאים יותר בבית – הם יזדקקו לקשר הזה ולתשומת הלב ההורית יותר מתמיד. מומלץ מאד לארגן מסגרת שבה הורים וילדים עושים דברים ביחד, ברמה יומיומית או כמעט יומיומית. הרעיון הוא לעשות דברים ביחד, כשאתם זמינים להם ללא הסחות דעת, בלי לבהות במסך המחשב או הסלולרי או להיות כל הזמן בטלפון – פשוט להיות איתם. אפשר לקבוע הליכה יומית ביחד, או סידור המטבח ביחד או כל דבר אחר – המטלה או המסגרת פחות חשובים – השהייה ביחד והפניות של ההורה לילד – הם המפתח כאן.

     

  4. לימוד והתפתחות אישית – החופש הגדול אינו רק תקופת זמן אותה צריך להעביר במינימום נזק. היא הזדמנות נפלאה לכוון את הילדים לפעילויות, חוויות והתנסויות שיפתחו ויגדלו אותם – שבמהלך שנת הלימודים בין בית הספר ושעורי הבית, חוגים ומה לא – אין זמן ופניות לעסוק בהם. קריאה סתם כך בשביל הכיף, טיולים בטבע עם הדרכה או עוד יותר טוב – כשאתם קוראים יחדיו אודות האתר בו אתם מטיילים מתוך מדריך טיולים, פרויקטים אישיים שונים (נגרות, גידול גינת תבלינים בעציצים במרפסת, כתיבת אפליקציה לטלפון נייד, או כתיבה ביומן אישי – כל דבר שיש בו הרחבת הדעת ושאינו "בית ספרי")- כל אלו יספקו לילדים חוויה מפתחת כיפית ומשהו אמיתי לספר עליו כשישאלו מה עשו השנה בחופש הגדול….
  5. היעזרו ברשת החברתית שלכם – משפחה, חברים, סבים וסבתות, ועוד – לשמחתנו אנו חיים בחברה שבה ערכי שבטיות, "ביחד" וחברות דומיננטיים – הסתייעו ברשת הקשרים החברתיים שלכם כדי לאפשר לילדים להתארח בבתים שונים (בין אם זה לחצי יום או לשבוע ימים), לבלות זמן עם אנשים שהם בוטחים בם וביום-יום הצפוף פחות זוכים לזמן איכות עימם. ואתם – תזכו במעט הפוגה (וכולנו יודעים שנזדקק לזה מדי פעם).
  6. מסכים דקים אינם מילה גסה – קל להשמיץ את הטלויזיה, המחשב והטלפון הנייד כשיקוצים מטמטמי מח, רעל לילדים ומה לא. העניין הוא פשוט – כל עוד זה במינון סביר – זה יכול להיות אפילו טוב. שלטו בתכנים אליהם נחשפים ילדיכם (זה בר בצוע כיום כמעט בכל מדיה אלקטרונית ביתית שיש), והפעילו בקרה על מידת החשיפה. הגיעו להסכם מראש לגבי משך הזמן היומי בו מותר להם לרבוץ אל מול מסכים, אכפו את הכללים. מובטח לכם כי הדבר יהיה אתגר יומיומי אבל משתלם להיות עקביים. ילדיכם יישארו מעודכנים בכל הקורה ב"ואטס אפ" הכיתתי שלהם ובסדרות הטלוויזיה החביבות עליהם, ואולי אפילו ילמדו משהו חדש ומרחיב אופקים מבלי להתנוון מול המסך ותוך זמן מה (אם תהיו עקביים מספיק) גם לא באמת ילינו על ההגבלות.
פרופ' ליהוא זיסברג

פרופ' ליהוא זיסברג

האפשרויות רבות ומגוונות, מחו"ל ועד חולון, מחוגים יוקרתיים ועד פעילויות ביתיות ומטלות סדר וניקיון משפחתיות. והאמת – זה לא מה שבאמת חשוב – חשוב שהילדים יחוו את החופש כתקופה של שינוי, גיוון וזמן לבילוי בנעימים, עם קצת יותר חופש אישי משגרת שנת הלימודים – אבל יחד עם זאת שיחושו שיש סדר יום ברור, חוקים וכללים עקביים והגיוניים (עליהם תדונו ותסכמו מראש!), ואולי החשוב מכל – הכל במידה מבוקרת, אפילו בטלה ושעמום הם לא כזה דבר נורא – כשהם במידה מתונה….

קיץ נעים!

 

About קובי ברדה

‪Google+‬‏ web tools
%d בלוגרים אהבו את זה: